Z Szekspira

„Gdybym miał tysiąc synów, pierwszą ludzką zasadą, jakiej wyuczyłbym ich, byłoby wyrzeczenie się cienkich napojów i nabranie skłonności do wina”. ~William Szekspir
„Gdybym miał tysiąc synów, pierwszą ludzką zasadą, jakiej wyuczyłbym ich, byłoby wyrzeczenie się cienkich napojów i nabranie skłonności do wina”. ~William Szekspir
Ukazała się nowa książka Łukasza Gołębiewskiego w serii poświęconej alkoholom. Wydawca jest M&P, publikacja w twardej oprawie, z kolorowymi zdjęciami, ma ponad 100 stron.
Podczas licznych spotkań degustacyjnych, które miałem okazję prowadzić, często byłem pytany, o ile single malt jest lepsza od blended? Zawsze odpowiadam tak samo – dobra whisky jest dobra, niezależnie od tego czy to jest single malt, single grain czy blended. Powstają wielkie whisky mieszane w Szkocji, Irlandii czy Japonii, które są efektem wielkiego kunsztu ich twórców. Bo whisky mieszana jest jak koniak, aby była znakomita, potrzebuje doświadczenia mistrza kupażowania (blend mastera) i dobrego materiału źródłowego, czyli dostępu do wyśmienitych beczek. Ale whisky mieszana, to także najtańsza kategoria na najniższych półkach massmarketowych. Dlatego tak trudno ją ocenić. To trochę jakby wystawić w tej samej kategorii piękne Porsche i rozklekotaną Ładę. To samochód i to samochód. Opowiadam o historii blended i o ważnych markach, ale tak naprawdę to jest po prostu opowieść o whisky. W porządku, czasami gorszej, czasami lepszej, ale uwierzcie mi, nie tylko single malts warte są zainteresowania! Zamówienia
W 2021 roku na rynku pojawiło się ok. 600 nowych polskich wódek i innych wyrobów spirytusowych. Trudno w to uwierzyć i nawet bywalec specjalistycznych sklepów nie mógł tego dostrzec, że liczba nowych marek na rynku praktycznie podwoiła się w stosunku do 2020 roku. Publikacja zbiera i omawia wszystkie rynkowe nowości wraz z oceną jakościową w układzie: aromat / smak / finisz / całkowite wrażenie oraz z osobną oceną stosunku jakości do ceny. Wszystkie opisy i oceny mają charakter indywidualny, oparte są na sensoryce autora. zamówienia
W 2021 roku na rynku pojawiło się ok. 600 nowych polskich wódek i innych wyrobów spirytusowych. Trudno w to uwierzyć i nawet bywalec specjalistycznych sklepów nie mógł tego dostrzec, że liczba nowych marek na rynku praktycznie podwoiła się w stosunku do 2020 roku. Publikacja zbiera i omawia wszystkie rynkowe nowości wraz z oceną jakościową w układzie: aromat / smak / finisz / całkowite wrażenie oraz z osobną oceną stosunku jakości do ceny. Wszystkie opisy i oceny mają charakter indywidualny, oparte są na sensoryce autora. Cena książki – 19,90 zł, stron – 184.
Nowy album „Zaraza” zespołu Human Rights ukazał się pod patronatem kampanii Muzyka Przeciwko Rasizmowi. Premiera płyty nastąpi podczas koncertu Pokój dla Świata, który odbędzie się 29 kwietnia w Warszawie w klubie Pogłos. Zespołowi Human Rights będzie towarzyszyła legendarna M-kwa.
Na kanale YouTube Wolf & Friends pierwsza część rozmowy z Łukaszem Gołębiewskim – o pierwszych winach, o kolejnych butelkach, o poznawaniu i opisywaniu trunków, czyli jak narodziła się pasja.
W numerze 2/2022 miesięcznika „Rynki Alkoholowe” ukazała się recenzja pt. „Wódka zasłużyła na książkę” napisana przez Marcina Burzyńskiego, sekretarza redakcji pisma. Książka Łukasza Gołębiewskiego „Polska wódka” ukazała się pod koniec 2021 roku. Poniżej przedrukowujemy recenzję za zgodą jej autora.
Ukazał się drugi w tym roku numer „Aqua Vitae”, a w nim m.in. rozmowa z Lesley Gracie, twórczynią ginu Hendrick’s, a także przegląd polskich ginów. Przedstawiamy teźż jak działa logistyka dostaw na rynku alkoholi w warunkach wojny na Ukrainie i sankcji wobec Rosji i Białorusi. Ponadto m.in. piszemy o destylarni Loch Lomond, o tradycjach amerykańskiej white dog, nowych rumach Dictador, premierze whisky Aberlour A’Bunadh Alba, nowych okowitach z Podola Wielkiego, różnych wersjach grain whisky czy o historii alkoholi w dawnej Warszawie. Jak zwykle wiele recenzji nowych alkoholi, relacje z degustacji i wiele bieżących informacji ze świata mocnych alkoholi.
Nowy numer magazynu „Aqua Vitae” już jest dostępny do czytania online, a za tydzień w wersji drukowanej. Zapraszamy do lektury: https://issuu.com/home/published/aquavitae_2-44_internet.
Klub Pogłos w Warszawie zaprasza 9 kwietnia na koncert Punk dla Ukrainy vol. 2. Wystąpią: Kaszpirovski, Ciary, Żółć, Zdziry, Atencja i Nowy Świat. Początek występów o 17.00. Cały dochód z biletów (cena 40 zł) zostanie przeznaczony na pomoc dla Ukrainy. Podczas koncertu trwać będzie zbiórka na rzecz mieszkańców Ukrainy. Potrzebne produkty: żywność długoterminowa (konserwy, batony energetyczne etc.), leki, opatrunki, odzież termiczna i ciepłe skarpety, zatyczki do uszu dla osób, które przebywają w schronach.
Najczęściej komentowane