7 grudnia 2009 o godz. 14:01

Z buntu nigdy nie wyrosłem

Poniżej zapis wywiadu, jaki 7 grudnia 2009 przeprowadził Marcin Sienkiewicz jako zaliczenie z przedmiotu 'wstęp do dziennikarstwa prasowego' na studiach dziennikarstwa.

– Jaki był Łukasz Gołębiewski w dzieciństwie, a jaki jest teraz?

– Zawsze byłem niegrzecznym chłopcem, także chyba nic się nie zmieniłem na przestrzeni lat. Tylko włosów mi na głowie ubyło.

– Jaki zespół wywarł największy wpływ na pańskie życie?

– Trudno wskazać jeden zespół, myślę, że wpływ wywarła na mnie muzyka, a nie pojedyncze zespoły. Muzyka punk wyrażała bunt, który kształtował moje postawy, kształtuje je do dziś – np. niechęć do polityki, nieufność do instytucji państwowych, duża tolerancja dla inności. Muzyka punk była dla mnie, jako nastolatka, wyrazem kontestacji: rodziców, szkoły, religii, polityki. Dziś to być może sentymentalne trzymanie się schematów z lat młodości, ale z buntu nigdy nie wyrosłem.

– Czym są dla pana podróże?

– Możliwością przeżywania przygód, tak samo jak poznawanie nowych ludzi. Przygoda jest chyba tym, co mnie w życiu pociąga najbardziej, przygoda, czyli ciągły ruch, niestałość. Lubię się przemieszczać. Nie wypoczywam bez ruchu.

– Jak to jest wg. pana z miłością, stać kogokolwiek na przedstawienie jej w taki sposób jaki nikomu innemu się jeszcze nie udało?

– Miłośc można przedstawiać na tysiące sposobów, byle by nie powielać schematów – np. miłości tragicznej, romantycznej, czy miłości spełnionej. Oczywiście każda miłość ma w sobie i spełnienie, i pragnienie, i tragizm, ale nie ma uniwersalnego pojęcia miłości, zwłaszcza miłości fizycznej, bo każdy z nas ma inny zapach, inny dotyk, inne lęki i inne pragnienia. Nie da się tego wszystkiego wymieszać i otrzymać miłości doskonałej.

– "Xenna-moja miłość" = prawdziwe życie punkowca?

– Nie, raczej bajka o nieszczęśliwej miłości. Bohater nie jest punkowcem, lecz pozerem, który stawia włosy, ale w portfelu nosi złota kartę. Wybiera taki image, bo w tej estetyce czuje się pewniej. Ale punk w "Xennie" to tylko dekoracja, ta historia mogłaby równie dobrze rozgrywać się w cieniu
palm kokosowych na wyspach Bahama.

– Jak pan sądzi, w jakim kierunku zmierza teraz świat?

– Świat? On nie zmierza, lecz pędzi. Ludzie nie potrafią już na nic czekać, natychmiastowość – oto do czego zmierza świat. Natychmiastowość, inwigilacja i digitalizacja, która odziera nas z fizyczności. Czy się tego boję? Nie za bardzo, ale też nie za bardzo martwią mnie losy świata, ten stał się dziś zbyt nieprzewidywalny by bawić się w profetykę.

– Czego powinien najszybciej nauczyć się początkujący dziennikarz?

– Tego, żeby nigdy niepotrzebnie nie krzywdzić innych. O tym najczęściej zapomina dziś dziennikarz. Musi tez nauczyć się pracy pod presja czasu, pracy w zespole i w ciągłej konkurencji. Nie wydaje mi się to jednak specjalnie trudne w porównaniu z tym pierwszym – nie krzywdzić. A z czasem dodałbym – nie popadać w rutynę.

– Śledzi pan to co dzieje się na naszym rynku muzycznym?

– Śledzę uważnie. Ale mało mnie rzeczy zachwyca. Lubię Złodziei Rowerów, Białą Gorączkę, El Bandę, LD50. Bardzo chciałbym żeby choć na jeden koncert reaktywował się Post Regiment, to zespół do którego najczęściej powracam.

– Jakie są 3 rzeczy na, które by sobie pan pozwolił, wiedząc że wszystko na drugi dzień wróci do normalności?

– Pozwalam sobie chyba na wszystko, choć wiem, że nie zawsze wracam do normalności, bo eksperymenty często są ryzykowne. Może bym skoczył na bungee gdybym się tak cholernie nie bał, skoczył na spadochronie i skoczył ze skały w Acapulco w morze… No i wyszło, że lubię skakać.

– Na jakim ostatnio był pan festiwalu? Odwiedził pan kiedyś Festiwal w Węgorzewie?

– Na festiwalu Mighty Sounds w Olsi obok Tabora, w Czechach. W Węgorzewie byłem kilka razy, w tym roku także – do rana bawiłem się przy Oddziale Zamkniętym. Kiedy skończyli grać było już widno. Poszliśmy z kumplem nad jezioro i spaliliśmy blanta, szczęśliwi żeśmy dzień jeszcze jeden przeżyli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Zobacz ostatnie wpisy

17 marca 2018 o godz. 13:21

Zabrania się zabraniać

stupidity_quote

Zakazują nam milczeć, / nakazują nie mówić nic / zakazują nam śpiewać / a my śpiewamy, olał ich… Śpiewał na początku lat 80. zespół Bikini z Torunia. Przypomniała mi się ta piosenka w związku z tym, że władza zakazała nam robić zakupy w niedziele, nadając sobie jednocześnie przywilej wyboru tych niedziel, kiedy jednak będziemy mogli nacieszyć się pchaniem wózka.  W związku z tym w soboty tłok, kolejki, szaleństwo i żądza mordu w oczach współobywateli na zakupach. Strach pomyśleć, co dzieje się w sklepach typu Ikea, skoro mały Lidl nie nadąża z obsługą sobotnich zakupowiczów. A co będzie z czynszami w galeriach handlowych? Pójdą w górą, żeby właściciel galerii mógł sobie powetować brak klientów w niedzielę, czy w dół, bo sklep traci jeden dzień obrotu? Mędrcy od zabraniania myśleli o tym, czy nie?

12 lutego 2018 o godz. 22:44

Z Arystofanesa

Aristophanes_-_Project_Gutenberg_eText_12788

„Jak się nałykał wszelkich dobrych rzeczy, wnet jął skakać i tańczyć, rechotać, grzmieć zadem niczym oślina, co się nażarła jęczmienia, i nuż walić mnie krzycząc: „Kto pije, ten bije!”. ~Artystofanes „Osy”

11 lutego 2018 o godz. 22:41

O winie

„Picie wina – to jest życie, degustacja wina – to nauka, rozmowa o winie – to sztuka”. ~Henri Beraud

8 lutego 2018 o godz. 17:42

„Aqua Vitae” pierwszy numer w nowym roku

AV_cover 19

Ukazał się dziewiętnasty numer magazynu o mocnych alkoholach „Aqua Vitae”. Zapraszamy do lektury.

27 stycznia 2018 o godz. 15:51

Dzika biblioteka

dzika-biblioteka

Paweł Dunin Wąsowicz musiał napisać biografię, bo trudno mówić o autobiografii. Na to drugie jest zbyt nieśmiały, na to pierwsze, jak najbardziej, jest dość ciekawy. Ciekawy siebie, swoich korzeni, swojego miasta i miejsca. Jest też zbyt uważnym, nałogowym, czytelnikiem, by wypuścić o sobie rzecz interesującą wyłącznie dla samego autora. „Dzika biblioteka” Pawła to pozornie autobiografia. Raczej podążałbym śladem tytułu tej książki – to chaotyczna opowieść o lekturach, o dorastaniu do dużej powagi literackiej. Bo jak inaczej to nazwać? Frontman Dunio jest poważnym czytelnikiem. W dawnych czasach miałby szanowaną posadę lektora. W czasach współczesnych, kiedy lektor nie jest już w cenie, jest outsiderem. Dystans Dunia jest bezcenny. Ale jego osobisty stosunek do literatury w tej książce przysłonił nieśmiały dystans. Jest w tej autobiografii coś z piosenek, które pisze Paweł – delikatny ekshibicjonizm, dżentelmeński takt, szacunek do ludzi, ale przede wszystkim – szacunek do samego siebie. Jeżeli ktoś, kto odwiedzi księgarnię, pomyśli, a co mnie ten facet obchodzi, będzie tylko częściowo wiedział, co odrzuca. To książka o świetnym redaktorze, ale przede wszystkim książka o umiejętności czytania ze zrozumieniem. Wiem, słaba rekomendacja, kogo to obchodzi? Mogę jedynie poradzić – uczcie się od Dunia, on się na pewno skrzywi z niesmakiem, ale warto go potraktować jako przewodnika po dzikiej bibliotece. A dzika biblioteka, to nasza współczesna Aleksandria, nie ulegajmy złudzeniom uporządkowaniu Google. Czy można gustom autora zaufać bardziej niż Google? Nie. Ale nie jest to ranking rekomendacji, a uczciwa opowieść o własnych wyborach, doświadczeniach i gustach. Opowieść faceta, który zęby zjadł na czytaniu rękopisów i książek w okładkach. Wielki szacunek dla Wiesława Uchańskiego, prezesa wydawnictwa Iskry, że taka książka wyszła.

25 stycznia 2018 o godz. 15:54

W PR2

Łukasz Gołębiewski będzie dziś gościem audycji Krzysztofa Jakubowskiego „O wszystkim z kulturą”. Polskie Radio PR2, godz. 18.00. Zapraszamy do słuchania.

15 stycznia 2018 o godz. 18:45

Włochaty z Dezerterem

wlochaty dezerter

Włochaty, Dezerter i Aporia wystąpią razem na trzech koncertach: 23.02 Olsztyn, 24.02 Lubawa i 24.03 Głogów. Do zobaczenia na koncertach.

27 grudnia 2017 o godz. 15:45

U.K. Subs w Pogłosie

SONY DSC

28 stycznia w klubie Pogłos (Warszawa, ul. Burakowska 12) wystąpi legenda punk rocka, U.K. Subs. Przed nimi zagra Antidotum. Start – godz. 19.30. Bilety już w sprzedaży – jedynie 320 sztuk. Przedsprzedaż – 70 zł, na bramce w dniu koncertu – 80 zł.

24 grudnia 2017 o godz. 17:04

Marry Mary

Bad-Santa-Drinking-Game

What is the name of Santa Claus wife? Mary Christmas

15 grudnia 2017 o godz. 20:30

Ostatni Jedi

small_432811621

Po tragifarsie, jaką było „Przebudzenie Mocy”, spodziewałem się najgorszego, więc nie mogłem się rozczarować. Film jest lepszy niż poprzednia część, nie tak straszliwie wtórny i nie ma tak wielu okropnych scen z zupełnie innego gatunku kina, czyli jakichś głupich komediowych zachowań Finna, najbardziej groteskowej z postaci wprowadzonych w sadze nr VII. Film można podzielić na trzy części fabularne. Flota Najwyższego Porządku próbuje zniszczyć resztki oddziałów Rebeliantów. Mamy walki gwiezdne, popisy pilotów myśliwców i kino science-fiction w najlepszym wydaniu. Drugi wiodący wątek, to nauka młodej Rey w samotni Luke’a Skywalkera. Nudy, a Mark Hamill wygląda, niestety, jak spasiony pijak, nie jak rycerz Jedi. Na dokładkę okazuje się, że jest człowiekiem, co się kulom nie kłaniał. Na szczęście dla Rebelii, Rey jest tak zdolna, że wystarczą jej dwie lekcje pod okiem zmęczonego życiem skacowanego starca i już zostaje mistrzem Jedi. Jest też trzeci wątek tego filmu – rozterki wewnętrzne Bena Solo vel Kylo Rena i jego duchowe relacje z Rey. Poza tym są sceny magiczne jak z „Harry’ego Pottera”, przykro na to patrzeć. W pierwszym filmie J.J. Abrams uśmiercił najciekawszą postać w nowej sadze, czyli Hana Solo. Miałem nadzieję, że jednak pojawi się w kolejnej odsłonie „Gwiezdnych Wojen” w jakichś reminiscencjach, ale gdzie tam – nie ma czasu na reminiscencje, gdy mamy jedną kosmiczna batalię za drugą a do tego pojedynki na świetlny oręż. W tej części uśmierceni zostają kolejni ważni bohaterowie, Luke Skywalker i kreatura zwana Snoke. Nie żal mi ich, ale wolałbym wśród ofiar widzieć durnego Finna. Nie doczekanie moje, znów clown zostaje bohaterem, takich to „Gwiezdnych Wojen” doczekałem. Już po nakręceniu „Ostatniego Jedi” zmarła Carrie Fisher i podobno jej spadkobiercy nie zgodzili się by w kolejnym epizodzie „Star Wars” pojawił się jej komputerowy awatar, więc twórcy filmu zostali pozbawieni kolejnej kluczowej postaci. Z dawnego cyklu pozostali tylko Chewbacca i androidy. Słabo. Z przykrością wyznam, że Epizodu IX nie oczekuję z niecierpliwością. W kinie się wynudziłem.