Kanał RSS
Najczęściej komentowane
1. Złam prawo - fragment części II
2. Mrówa-punkówa
3. Xenna na ekranie
4. Xenna - alternatywne zakończenie
5. Chaos i świńska skóra
6. Disorder i ja
7. Kolejny projekt okładki
8. Kabotyn Rotten, Sex Pistols dziady
9. Sylwia
10. Jarocin 2008
Strony partnerskie
Crass Zbuntowane Życie Penny Rimbaud
Gazeta Literacka
Kwartalnik Literacki Wyspa
Melanże z żyletką
Najlepsze przewodniki
No Future Book Śmierć Książki
Notes Wydawniczy
Rynek Książki
Urządzenia biurowe
Witold Horwath
Wydawnictwo Jirafa Roja
Wydawnictwo Jirafa Roja
„Wiadomości Księgarskie” o No Future Book Niedziela, 14 Grudnia, 2008
(n)
  Ukazał się czwarty numer kwartalnika „Wiadomości Księgarskie”, którego tematem przewodnim jest przyszłość książki. W numerze m.in. relacja ze spotkania promocyjnego No Future Book w Bibliotece Narodowej pt. „Salon Księgarzy z Łukaszem Gołębiewskim”.
Salon Księgarzy w Bibliotece Narodowej funkcjonuje od dwóch lat, jest organizowany przez Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Izbę Księgarstwa Polskiego, narodową książnicę i Instytut Książki. Gościem salonu 9 września był Łukasz Gołębiewski, autor wydanego w formie książkowej eseju „Śmierć książki – No Future Book”. Autor zajmuje się od kilkunastu lat analizą polskiego rynku książki, wraz z zespołem współpracowników opracowuje m.in. doroczną publikację „Rynek książki w Polsce”.
Esej będący przedmiotem zainteresowania w Salonie Księgarzy jest prezentacją oraz analizą opinii uczonych i praktyków ze świata, głównie ze Stanów Zjednoczonych, o losie książki drukowanej w obliczu globalnej digitalizacji. W eseju jest także mowa o innych kwestiach, dotyczących społecznych skutków elektronizacji nośników kultury, lecz ze zrozumiałych względów uwaga prowadzącego spotkanie Bogdana Klukowskiego oraz wielu uczestników dyskusji zwrócona była głównie na przewidywaną eliminację z powszechnego użytku kultury typograficznej, związanej właśnie z drukiem. Zgodnie z tym, co autor wyjawił na spotkaniu podczas majowych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, celem eseju było wywołanie gorącej dyskusji na ten temat.
Okazało się, że po upływie kilku miesięcy poglądy zawarte w „Śmierci książki – No Future Book” nadal budzą emocje. Nie wszyscy mogą wyobrazić sobie zanik książki drukowanej i jego konsekwencje – likwidację księgarni oraz poligrafii, a także zupełną zmianę dotychczasowej funkcji bibliotek. To z kolei może być przyczyną spodziewanego bezrobocia ludzi, których praca przez wieki wiązała się z książką kodeksową.
Dyskusja podczas salonu miała charakter wielowątkowy i wielopokoleniowy, wzmocniony faktem, że uczestnikami salonów księgarzy są zawsze osoby zawodowo związane z książką. Wszyscy mieli świadomość, że nie da się zatrzymać rewolucyjnego naporu techniki i komunikacji elektronicznej, która jest nowym nośnikiem treści. Zatem może powinniśmy pogodzić się z tym, że pisanie staje się zajęciem zdemokratyzowanym, nie jest dłużej domeną twórców literatury, dziennikarzy i uczonych. Tymczasem
w świecie powstają duże sieci księgarskie, w skład których wchodzą księgarnie o powierzchni ponad jednego tysiąca metrów kwadratowych, oferuje się tam obok książek wytwory w formie mówionej (audiobooki) i w formie plików tekstowych (e-booki). W którymś momencie panująca tam symbioza zapewne zmieni się w dominację nośników elektronicznych. Proces będzie miał przebieg powolny. Niektórzy sądzą, że obecne nośniki będą przestarzałe za 60 lat. Coraz częściej pojawiają się uspokajające
głosy, że od nośnika ważniejsza jest sama treść.
Źródło „Wiadomości Księgarskie” nr 4/2008
Komentarze czytelników
Dodaj własny komentarz
Brak komentarzy. Twój może być pierwszy!
Dodaj własny komentarz
Pola oznaczone (*) są wymagane.
Imie / pseudo *
Tytuł *
Adres email
Strona Web /
GG / Skype
Komentarz*
Wpisz Kod *
Dodaj
 
AntyRadio - Radio BEZ Zasad
Landsberg Hardcore Crew
 
Creative
Commons License Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 2.5 Polska
Analiza oglšdalności witryny
Aktualny PageRank strony xenna.com.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO
© 2007 Biblioteka Analiz Sp. z o.o.
Serwis optymalizowany do 800x600+ | IE/Mozilla FF | kodowanie iso-8859-2