9 grudnia 2012 o godz. 12:12

Polmos Starogard Gdański

/wp-content/uploads/2012/12/Sobieski-Starogard

obecnie działa pod marką Sobieski i należy do Grupy Belvedere. Zakład nie destyluje alkoholi, zajmuje się rektyfikacją, zestawianiem i butelkowaniem. Czołowe marki to wódki czyste: Krupnik i Sobieski. Część wyrobów trafia wyłącznie na eksport. Zakład powstał w 1846 roku jako gorzelnia koniaków i rektyfikacji spirytusów H.A. Wilkenhausen i do dziś działa w XIX wiecznych zabytkowych budynkach z cegły, choć z dawnej aparatury nic nie zostało, są tu jedne z najnowocześniejszych w Polsce kolumny rektyfikacyjne o ogromnej wydajności. Zakład upaństwowiono w 1925 roku, w PRL działał jako Polmos i wytwarzał różne marki wódek. Przy prywatyzacji z dawnych marek pozostały tu wódki Gdańska i Starogardzka. Potem pojawiła się m.in. marka Zawisza Czarny i inne jak wódki: Dwór Artusa, Jazz, likiery: Bracka, Jaszczurówka, Złotówka Gdańska i inne, niestety większość z nich nie jest już produkowanych. Najważniejszym likierem, o bardzo długich tradycjach i wielokrotnie nagradzanym jest miodowy Krupnik, zestawiany na rektyfikowanych w Starogardzie spirytusach, leżakowany przez kilka miesięcy w dębowych beczkach. Krupnik występuje też w wersji likieru cytrynowego oraz wódki białej, która przebojem zdobyła polski rynek (obecnie ma ok. 15% udziału w sprzedaży czystych wódek). Drtugi ważny trunek smakowy to Balsam Pomorski, produkowany w kilku wersjach smakowych, najbardziej popularna jest korzenno-ziołowa. Specjalizują się wódkach zbożowych z przewagą destylatów żytnich i z pszenżyta. Kupują destylaty od wielu gorzelni, mają także własną w Kołaczkowie koło Gniezna. Eksportują do Bułgarii, USA, Francji, Hiszpanii i innych krajów, osobne zakłady mają na Litwie, a do grupy Belvedere należą m.in. dawne Polmosy Łańcut i Kraków (produkcja wstrzymana), a ze znanych marek światowych – czołowy producent likierów, francuska firma Marie Brizard czy wódka Danzka. Obecnie w Starogardzie rektyfikowane są dwa rodzaje spirytusów, zestawiane z dodatkiem wody z własnego ujęcia głębinowego. Robią masę ciekawych wódek smakowych ale większość jest w Polsce nie do dostania. Obok zakładu jest sklepik firmowy, a w nim nie tylko oferta własna, ale praktycznie wszystkich krajowych producentów, warto zatem się tam wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Zobacz ostatnie wpisy

4 października 2015 o godz. 15:27

Kartka ze Speyside (30) Ardmore

SONY DSC

Położona w dolinie, obok małej stacji kolejowej Kennethmont, wodę czerpie ze źródeł Knockandy Hill. Wygląda niepozornie, to rząd niskich szarych budynków z granitu, w których są zarówno magazyny beczek, jak i część fabryczna. Reklamy whisky Teacher’s jasno uświadamiają przeznaczenie Ardmore, większość produkcji trafia właśnie do tego blendu. Powstała w 1898 roku z inicjatywy Adama Teachera, syna słynnego Williama. Co ciekawe, wcześniej w Szkocji istniała destylarnia o takiej samej nazwie, tyle że w zupełnie innym miejscu, w latach 1817-1835 była destylarnia Ardmore na wyspie Islay, wchłonięta w 1837 roku przez firmę Lagavulin. Dziś Ardmore jest jedną z większych szkockich destylarni. Produkuje 4,2 mln l whisky. Działa tu osiem masywnych, cebulastych alembików (ich liczbę zwiększano dwukrotnie – w 1955 i 1974 roku). Wielka kadź zacierna pozwala przerabiać jednorazowo ok. 1000 ton ziarna. Mają 14 kadzi fermentacyjnych po 90 tys. l każda. Co należy do rzadkości, mają też własny zakład bednarski. Działa właściwie nieprzerwanie od końca XIX wieku. W 1976 roku została przejęta przez grupę Allied Breweries, a w 2005 roku przez Jima Beama. Dziś należy do grupy Beam Suntory. Do lat 70. XX wieku sami słodowali jęczmień (najładniejszym elementem niskiej architektury jest dawny budynek słodowni z charakterystyczną pagodą). Aż do 2002 roku opalali swoje alembiki węglem. Smak whisky Ardmore jest nietypowy dla Speyside, gdyż wykorzystywany tu słód w większości jest torfowany (12-14 PPM). Niewiele było oficjalnych edycji ich single malt. W 1999 roku wypuszczono Ardmore 12YO i 21YO, w 2007 Ardmore Peated Traditional Cask, w 2008 Ardmore 25YO i 30YO. Poza tym dostępna jest też edycja z mniejszych beczek Ardmore Quarter Cask czy lekko torfowa Ardmore Legacy oraz trochę rozlewów od niezależnych bottlerów, np. Chieftain’s 11YO, Gordon & MacPhail 16YO, Signatory 11YO, Douglas Laing 21YO. Destylarnia produkuje także nietorfową whisky, pod nazwą Ardlair, ale trafia ona w całości do blendów.

3 października 2015 o godz. 08:54

Kartka ze Speyside (29) Knockando

SONY DSC

Duża destylarnia w typowym dla XIX wieku stylu architektonicznym (zaprojektował ją Charles Doig), zbudowana z jasnego granitu, z pagodą nad dawną słodownią, z charakterystyczny rzędem masywnych magazynów leżakowania. Ładnie położona w dolinie rzeki Spey, wśród zielonych pagórków, opodal miasteczka, któremu zawdzięcza nazwę. Knockando (Cnoc-an-dhu) po gaelicku oznacza Małe czarne wzgórze. Powstała w 1898 roku, rok później z alembików popłynął pierwszy spirytus. Założył ją John Thompson. Już po dziesięciu miesiącach od pierwszej destylacji została zamknięta jako jedna z wielu ofiar ówczesnego kryzysu, spowodowanego aferą z fałszowaniem whisky przez Pattisonów. W 1903 roku kupiła ją spółka W. & A. Gilbey, znana na rynku ginu i od tej pory zaczął się stabilny rozwój Knockando. Jako pierwsza gorzelnia whisky w Speyside została zelektryfikowana. Do 1968 roku sami słodowali jęczmień, potem słodownię zamieniono w leżakownię. W 1969 roku podwojono liczbę alembików – do czterech. Są to szerokie, cebulaste aparaty, które dają alkohol o smaku cięższym niż większość destylarni w Speyside, o wyraźnym smaku ziarna, słodu, lekko dymne, gdyż stosują słód delikatnie torfowy. Do starzenia whisky używają beczek po bourbonie i sherry. Dziś destylarnia należy do Diageo, około 90% produkcji wykorzystywane jest do ich blendów. Pierwszy single malt został wypuszczony w 1978 roku, była to Knockando 12YO. Kolejne wypusty 12YO były m.in. w 1991, 1995, 1996, 1999 czy 2002 roku. Są też krótkie edycje: 14YO, 15YO Richly Matured, 18YO Slow Matured czy 21YO Master Reserve i 25YO. W 2005 roku Diageo wypuściło Knockando w swojej serii Classic Malts, a w 2010 roku ukazała się edycja 14YO Manager’s Choice. Edycje Knockando u niezależnych Buttlerów zdarzają się niezwykle rzadko.  

2 października 2015 o godz. 08:59

Kartka ze Speyside (28) Tamnavulin

SONY DSC

Tamnavulin to brzydka nowoczesna destylarnia, szare otynkowane proste budynki fabryczne, które zbudowano w latach 1965-1966. Położona w niewielkiej dolinie przy źródle wody Easterton, obok miasteczka o podobnie brzmiącej nazwie, Tomnavoulin, należy do wielu destylarni ulokowanych w pobliżu rzeki Livet. Nazwa znaczy po gaelicki tyle, co Młyn na wzgórzu, choć sama leży w płaskiej niecce (młyn tu jednak faktycznie działał, a w nim do 1990 roku centrum dla zwiedzających). Firmę założyła spółka Tamnavulin-Glenlivet Distillery Co Ltd., ale obecnym właścicielem jest Whyte & Mackay Ltd. i większość produkcji trafia do ich blendów: Mackinlay, Whyte & Mackay czy Crawfords. Działają tu trzy pary alembików, a roczna produkcja to ok. 4 mln l alkoholu. Do fermentacji służy osiem kadzi ze stali nierdzewnej. Wodę do produkcji whisky czerpią ze studni głębinowych, a do chłodzenia z rzeki Livet. W magazynach jest ok. 35 tys. beczek z dojrzewająca whisky. Początkowo słodowano tu jęczmień metodą znana jako Saladin box. Przez dwanaście lat stała zamknięta w okresie 1995-2007. Od 2014 roku Whyte & Mackay, a więc i Tamnavulin, należy do inwestora z Filipin, spółki Emperador Inc. Historia tej destylarni jest równie mało ciekawa, co sama whisky, raczej jednak będąca wypełniaczem blendów niż pełnoprawna single malt. Edycja 12YO reprezentuje niemal typowy styl whisky ze Speyside – lekka, owocowa, jedyne co ją wyróżnia, to nuta dymna. Są też bezpłciowe edycje: bez podania wieku i 10YO. Znacznie ciekawiej prezentuje się edycja Tamnavulin 22YO z rozlewu Cadenhead. Inne wypusty od niezależnych bottlerów to m.in. Tamnavulin 37YO od Duncan Taylora. Whisky ta jednak jest słabo dostępna w wersjach single malt.

1 października 2015 o godz. 08:35

Kartka ze Speyside (27) Glen Garioch

SONY DSC

Jedna z najładniejszych destylarni w Highland, najbardziej na wschód wysunięta destylarnia w Szkocji. Ulokowana jest w małym miasteczku Oldmeldrum, w miejscu wcześniej działającej nielegalnej gorzelni. To jeden z najstarszych w Szkocji zakładów produkujących whisky, w dodatku niemal bez żadnych przerw. Oficjalnie powstała w 1797 roku. Założycielami byli John i Alexander Manson, właściciele innej pobliskiej destylarni – Strathmeldrum, po której jednak nic do dziś nie przetrwało. Firma wielokrotnie zmieniała właścicieli, początkowo należała do rodziny Leith, potem część udziałów wykupił William Sanderson, twórca kupażu VAT 69. Przez jakiś czas należała do Bowmore, obecnie właścicielem jest japoński koncernu Suntory. Glen Garioch to mała destylarnia, działają tu tylko dwa alembiki, produkcja to ok. 240 tys. butelek rocznie. Do 1995 roku produkowano whisky na torfowanych słodach jęczmiennych (5-15 ppm), ale od 1997 roku w ogóle nie używa się torfu, dlatego stare roczniki bardzo się różnią w aromacie. W dawnej wielkiej słodowni, która działała aż do 1994 roku, urządzono muzeum. Jest to czteropodłogowy budynek, podczas wojny wykorzystywany jako koszary. Ogromna kadź zacierna zrobiona jest ze stali i ma pojemność 23 tys. l. Jest też osiem stalowych kadzi fermentacyjnych po 22 tys. l. Do fermentacji używają suchych drożdży odmiany Anchor dried. Mają jeden wielki alembik do pierwszej destylacji (wash still), z krótką szyją o pojemności 25 tys. l oraz dwa alembiki do drugiej destylacji (spirit stills) o pojemności 12 tys. l każdy, ale jeden jest odłączony. Efekt destylacji to new make spirit, odbierany z alembików z mocą 69-74%: oleisty, słodki, nuty wanilii, miodu, kwiatów, owoce. Do starzenia whisky używają beczek po bourbonie 190 l, sherry hogsheads 250 l i sherry butts 500 l. Mają cztery magazyny o pojemności 11 tys. beczek i są to głównie beczki po Jim Beamie i sherry oloroso. Japońskie Suntory przejęło destylarnie w 1994 roku. poza tym, że zamknęli słodownię, to także sama gorzelnia nie działała w latach 1995-1997. Przez lata znaczna część produkcji trafiała do blendu VAT 69. Do 2009 roku trzon oferty single malts stanowiły whisky: 8YO, 12YO i 21YO. Obecnie 100% produkcji to single malt whisky. Pierwszą butelkę single malt Glen Garioch wypuściła już w 1972 roku. Butelkowania Suntory to m.in. edycja 46YO z 2004 roku czy 15YO Bordeaux Cask Finish z 2005. Obecnie podstawowa whisky bez podania wieku, ale ośmioletnia, to Founder’s Reserve, starzona jest w beczkach po bourbonie i barwiona karmelem by podrasować kolor, ma 48%. Dwunastoletnia starzona jest w beczkach po bourbonie i sherry, też ma 48%. Bardzo ciekawe są butelkowane tu whisky rocznikowe, vintage, np. z 1994 roku – bardzo słona jak Old Pulteney, jednocześnie torfowa, ale nie czuć goryczy, o mocy 53,9%. Dla odmiany Vintage 1986 jest aromatyczna i bardziej słodka od innych, a jednocześnie i tu czuć trochę torf i sól morską. Ekskluzywnym trunkiem jest Glen Garioch Vintage 1978. Wciąż jednak można gdzieniegdzie dostać butelkowane w latach 90. XX wieku whisky Glen Garioch: 10-, 15- czy 21-letnią. Nowe edycje to m.in.: Glen Garioch Wine Cask 1998-2014, Glen Garioch Sherry Cask 1999-2013 czy Glen Garioch Renaissance 1st Chapter 15YO.

30 września 2015 o godz. 08:59

Kartka ze Speyside (26) Macduff

SONY DSC

Ładnie położona, przy ujściu rzeki Deveron do Zatoki Banff, destylarnia leży w mieście o tej samej nazwie, które tworzy jedną aglomeracje z Banff, rozdziela je rzeka. O ile sama destylarnia to brzydki nowoczesny zakład, jak i całe Macduff, to sąsiednie Banff jest jednym z najładniejszych miasteczek tej części Szkocji. Już w XII wieku Wikingowie wznieśli tu warownię. Przez wieki był to ważny ośrodek handlowy, a także rybacki. Stara część miasta ciągnie się stromo w dół ku portowi i plaży. Poza nową destylarnią Macduff na obrzeżach Banff jest też ruina zburzonej już destylarni whisky Banff, która działała do 1983 roku. Macduff jest miastem portowym, założonym dopiero w XVIII wieku. Destylarnia whisky powstała zaś w 1962 roku jako Glen Deveron Distillery. Gorzelnię zakładała trójka inwestorów prywatnych Brodie Hepburn (właściciel destylarni Deanston i Tullibardine), George Crawford i Marty Dyke. Zaczynano z dwoma alembikami, potem ich liczbę zwiększono do trzech. Dziś zakład ma dwa alembiki pierwszej destylacji (wash stills) i trzy drugiej (spirit stills), należy do John Dewar’s & Sons (część grupy Bacardi) i produkuje rocznie ok. 3,5 mln l alkoholu. Znaczna część produkcji Macduff trafia do blendów (m.in. Dewar’s i William Lawson), podobnie zresztą jest w przypadku wielu innych destylarni z portfolio John Dewar’s & Sons (w Szkocji należy do nich: Royal Brackla, Aberfeldy, Aultmore i Craigellachie). Najbardziej znana whisky single malt z Macduff to Glen Deveron 10YO – słodka, z nuta cytrusową, waniliową, także odrobinę dymna, niczym nie zachwyca. Niezależni bottlerzy sprzedają single Malty z tej destylarni jako Macduff i jest tego spory wybór m.in. w ofercie: Gordon & MacPhail, Signatory, Douglas Laing, Duncan Taylor, Samaroli i innych.

29 września 2015 o godz. 13:39

Ksiazka-online.pl o „Wódce”

Grzegorz Tomasz Albecki w swoim serwisie o książkach Ksiazka-online.pl chwali album o wódce. Autor pisze: Album „Wódka” Gołębiewskiego to kolejny ciekawy i po prostu kurewsko dobry projekt autora „Xenny” i innych książek, które ambitnie zmieniają liche zdanie krytyków o współczesnej polskiej literaturze. O piwach ekspertów w internecie i poza nim znajdziemy bez liku. Piwo to przecież coś bardziej kulturalnego niż wódka. Piwo to coś dla smakoszy, a wódka smakować może tylko alkoholikom. Gołębiewski na szczęście pokazuje, że warto trunkiem kilkudziesięcioprocentowym zainteresować szersze grono odbiorców, bo od czasów PRL-u zmieniła się całkowicie filozofia producentów. Chodzi tu o historię, poszczególne etapy tworzenia zacnego trunku oraz otoczkę, która wiąże się z każdą butelką mocnego trunku. „Wódka o smaku wódki” to już przeszłość, kiedy mamy do czynienia z destylacją jedno i wielorazową. A alkohol smakowy? Co z tym, z dodatkiem trawy, miodu czy… skorpiona? Gołębiewski porusza się w temacie jak ryba w wódce i za to go kocham. Autor pokazuje, że można delektować się Bolsem, Finlandią czy Krupnikiem tak, jak niektórzy zachwycają się whiskey czy koniakiem. Nie trzeba zalewać robaka na śmierć.

29 września 2015 o godz. 11:11

Kartka ze Speyside (25) Glenglassaugh

SONY DSC

Pięknie położona, nad samym morzem, w zatoczce z jednej strony zamkniętej skalnym zboczem, z niewielka plażą. W pobliżu jest stare miasto Portsoy, a w nim port rybacki z XVII wieku. Wokół portu ciągną się stare, nieco podupadłe, lecz niegdyś bogate domy handlowe, tu także zatoka osłonięta jest skalistymi wzniesieniami, które obsiadają kraby i mewy. Gorzelnia, która sama w sobie należy zapewne do najbrzydszych w Szkocji, powstała w 1875 roku, a jej pierwszy właściciel, James Moir, był bankierem i handlowcem w Portsoy. Glenglassaugh Distillery została zbudowana na terenie dawnej farmy Craig Mills, do dziś zachował się z tamtych czasów stary młyn, który stoi nieopodal wjazdu na teren destylarni. Co ciekawe, przez ponad połowę swojej historii destylarnia była nieczynna. Gdy w 2013 roku przejmował ją Billy Walker wraz z partnerami finansowymi z RPA (właściciele także destylarni BenRiach i GlenDronach), największą wartością Glenglassaugh były magazyny pełne beczek ze starą whisky. Dziś firma ma ok. 30 tys. beczek, najstarsze z 1963 roku. Jest tu sześć kadzi fermentacyjnych, z tego dwie drewniane i para potężnych alembików pochodzących z 1960 roku (zastąpiły wcześniejsze). Tygodniowo produkują 30 tys. l. Wracając jednak do historii, spółkę Glenglassaugh Distillery Company powołał James Moir wraz ze wspólnikami, kotlarzem Thomasem Wilsononem oraz jego siostrzeńcami – Alexandrem i Williamem Morrisonami. Początkowo planowali sprzedawać whisky single malt pod marką James Moir & Alexander Morrison, ale wkrótce napłynęło zamówienie z Glasgow, od znanej firmy William Teacher & Sons i whisky z Glenglassaugh zaczęła w całości trafiać do blendu Teacher’s. Skłoniło to inwestorów do rozbudowania destylarni, małe kotły zastąpiono wielkimi alembikami. W 1892 roku gorzelnia została odsprzedana, nowym właścicielem została firma Robertson & Baxter, ale nie na długo, bo kilka lat później Glenglassaugh przejęła grupa Highland Distilleries. Zamknięta w 1908 roku. I stała zamknięta do końca lat 50. Do 1922 roku działała słodownia. W czasie II wojny światowej była tu baza woskowa. Kiedy w 1960 roku wznowiono działalność sprzęt był już w tak złym stanie, że trzeba było sprawić nowe alembiki. W latach 1960-1986 produkowano tu whisky na potrzeby takich blendów jak: Cutty Sark czy Famous Grouse, a właścicielem była Edrington Group. Ponownie zamknięta w 1986 roku na kolejne 22 lata. Ponieważ jednak wciąż były duże zapasy whisky z Glenglassaugh, więc nadal odsprzedawano ją do blendów, jak również trafiły na rynek edycje single malt – w 2006 roku pokazały się Glenglassaugh 19YO, 38YO i 44YO, a rok wcześniej – 22YO. W 2008 roku nowym właścicielem nadmorskiej destylarni została Scaent Group, firma spoza branży alkoholowej. Znów trzeba było wymienić większość urządzeń, zachowano jednak alembiki, kadzie i młyn. Nowy właściciel wypuścił edycje Glenglassaugh: 21YO, 30YO, 35YO i 40YO. Z alembików popłynął nowy alkohol, szybko butelkowany i sprzedawany jako półroczny trunek. Oficjalna, trzyletnia edycja Glenglassaugh, została zabutelkowana w 2011 roku. Rok później inwestor oddał centrum dla zwiedzających. W 2012 roku wypuszczono whisky Glenglassaugh Revival. W marcu 2013 roku nastała nowa era w dziejach Glenglassaugh, kiedy właścicielem stała się BenRiach Distillery Co. W tym samym roku pojawiła się whisky single malt pod nazwą Evolution, a w 2014 roku – Torfa. Ta ostatnia, mocno torfowa, jest eksperymentem zapoczątkowanym w 2009 roku i bardzo różni się od całości oferty. Wypuszczono także whisky Glenglassaugh 30YO oraz kilka wersji single cask z różnych lat i w wysokich cenach. Nowy właściciel rozpoczął także finiszowanie w beczkach po winie, wprowadzając takie limitowane edycje jak Glenglassaugh: Oloroso, Moscatel, Madeira, Porto. Obecna oferta to whisky: Revival, Evolution, Torfa, 30YO, 40YO, 51YO, a także serie: Rare Cask Release (1968 cask #1601 45YO Finished in the finest Sherry Hogshead, 1972 cask #2114 41YO Matured in the finest Sherry Butt, 1973 cask #6801 40YO Finished in the finest Manzanilla Sherry Puncheon, 1975 cask #7301 38YO Finished in the finest Oloroso Sherry Hogshead, 1975 cask #7801 38YO Finished in the finest Moscatel Hogshead, 1978 cask #1803 35YO Finished in the finest Sherry Hogshead, 1978 cask #1810 35YO Finished in the finest Port Hogshead i 1986 cask #2101 28YO Finished in the finest Hogshead) i Massandra Connection (Glenglassaugh Massandra Connection 1973 41YO Sherry Finish i Glenglassaugh Massandra Connection 1978 35YO Madeira Finish). Styl whisky Glenglassaugh jest bardzo zróżnicowany z uwagi na wielość wykorzystanych beczek do finiszowania oraz eksperymenty z torfem. Ich new make spirit (również obecnie butelkowany w wersji 50%) jest delikatny, owocowy, z nutą drożdży i soli. Podstawowe warianty – Revival i Evolution, to whisky gładkie, łatwe, z wyraźnymi nutami owoców i wanilii, przy czym Revival jest zdecydowanie słodsza, o aromatach czekoladowych, Evolution wydaje się być najwierniejsza temu, co pokazuje new make spirit. Firma butelkuje też likier tarninowy Sloe Berry Liqueur.  

27 września 2015 o godz. 22:20

Kartka ze Speyside (24) Jericho

SONY DSC

Po działającej w Highlands w latach 1824-1913 destylarni whisky pozostała porośnięta chwastami ruina oraz dawny dom właściciela, dziś zamieszkany. Trudno to miejsce odnaleźć, jedzie się ponad dwa kilometry polną drogą zbaczając z szosy wiodącej z Insch do Colpy. Założycielem destylarni w Highland był William Smith, człowiek podobno bardzo pobożny, stąd nazwa, ale nie tylko, gdyż źródłem wody dla destylarni była przepływające tędy rzeczka Jordan. Malutki aparat odpędowy o pojemności 260 l przypominał kotły jakich używa się wciąż do produkcji rakiji, w późniejszych latach został wymieniony na alembik z prawdziwego zdarzenia, spirytus uzyskał bardziej świeże aromaty. Od 1860 roku zaczęto używać do starzenia beczek po sherry. Używano miękkiej wody, a stosowany słód suszony był torfem o aromacie wrzosowym. Po śmierci Williama Smitha destylarnią kierował jego pasierb, John Maitland. W 1883 roku zakład kupili William Callander i John Graham, którzy zmienili nazwę z Jericho na Benachie. Na początku XX wieku podupadająca finansowo gorzelnia została przejęta przez grupę DCL (Distiller’s Company Limited), która zaprzestała produkcji whisky, ostatecznie w 1913 roku zakład zamknięto i z czasem częściowo rozebrano, resztę zniszczeń dopełnił czas. Jak się dowiedziałem na miejscu od sympatycznego małżeństwa mieszkającego w dawnym domu Williama Smitha, ostatnio coraz częściej mają gości zainteresowanych zapomniana historią zakładu, umieszczonego zresztą na mapie rozdawanej w biurach informacji turystycznej w regionie Aberdeenshire broszury „The Secret Malts”. Whisky Jericho wskrzesił w 2014 roku Andrew Hogan, wypuszczając blended malt o tej nazwie w swojej serii whisky The Lost Distillery. Obecna kompozycja, która ma odtwarzać dawny styl, ma przyjemny aromat klasycznej czekolady Milka i solonego popcornu, a głębiej – przypieczona grzanka i orzech włoski. W ustach zaskakująco dużo jałowca, także dużo słodu – przypomina holenderski genever. W finiszu szczypta pieprzu. Po dodaniu wody pojawia się dziwny smak popiołu. Moc – 46%.

26 września 2015 o godz. 08:53

Kartka ze Speyside (23) Macallan

SONY DSC

Wielka destylarnia, właściwie przemysłowe miasteczko, pięknie osadzone w dolinie rzeki Spey, na obrzeżach Craigellachie, z wytyczonymi pomiędzy budynkami fabrycznymi i kamiennymi magazynami uliczkami, z bardzo ładnym (i tłumnie odwiedzanym) centrum turystycznym. Gorzelnia powstała w 1824 roku, jej założycielem był Alexander Ried. W 1992 roku zakład kupił Roderick Kemp i pozostawał w rodzinnych rękach aż do 1996 roku, kiedy za 180 mln funtów przejął go Highland Distillers (w 1999 roku Highland Distillers zostało wchłonięte przez The Edrington Group Limited). Ciekawostką jest, że jednym z dziedziczących właścicieli Macallana był hollywoodzki scenarzysta Allan Scott, dzięki któremu whisky pojawia się m.in. w scenie z Julie Christie filmu „Nie oglądaj się teraz”. Macallan ma nietypowy zestaw alembików, które nie łączą się w pary. Jest 9 do pierwszej destylacji (wash stills) i 18 do drugiej (spilit stills). Roczna produkcja to ponad 8 mln l alkoholu. Destylat z alembików wychodzi delikatny, o owocowych aromatach. Potem nabiera słodyczy w beczkach, co jest wizytówką firmy – gładka, słodka, owocowo-miodowa whisky. W opinii koneserów to jedna z najlepszych single malt w regionie. Co ciekawe, Macallan nie używa określenia geograficznego Speyside, lecz Highland, mimo iż leży w sercu tego pierwszego regionu. Tym samym odcina się od głównych konkurentów – The Glenlivet i Glenfiddich. Destylarnia produkuje wiele rodzajów whisky, jednak słynie z tych leżakujących w beczkach po sherry – np. sztandarowy do niedawna Macallan 10YO Sherry Oak (zastąpiony przez edycje bez podawania wieku destylatu). Obecnie podstawowa seria to single malty bez podania wieku: Gold, Amber, Sienna i Ruby. Do rarytasów należą nowe edycje: Rare Cask, Reflexion, No. 6 i M. Najlepiej sprzedającą się marką w dziejach Macallana jest leżakujący w beczkach po sherry 12YO single malt, równie znana jest wersja 18YO, ale są też wersje 7-, 25- i 30-letnie a także The Macallan Elegancia, whisky 12YO dojrzewająca w beczkach po sherry oloroso i fino. Wszystkie whisky typu Sherry Oak mają smak łagodny, słodkawy, z nutami skórki pomarańczowej i przypraw korzennych. Druga podstawowa linia to single malty starzone w beczkach z dębu europejskiego i amerykańskiego – Fine Oak. Tu mamy trunki: 8-, 10-, 12-, 15-, 17-, 18-, 21-, 25-, i 30- letnie. Te whisky również są lekkie, z nutami kokosa i wanilii. W whisky Macallan Forties próbowano odtworzyć smak tej whisky z lat 40. XX wieku, bardziej surowy, zanim jeszcze zaczęto eksperymentować z baczkami po sherry. Macallan ma też bardzo liczne butelki rocznikowe i okazjonalne, w tym: 1946 (52 lata leżakowania przed zabutelkowaniem), 1948 (51 lat), 1951 (49 lat) i 1961 (40 lat), dalej linie: The Macallan Replica (1841, 1851, 1861, 1874, 1876), The Macallan Vintage Travel (20s, 30s, 40s, 50s), The Macallan Exceptional (I, II, III, IV, V, VI), The Macallan Cask Strength (USA i UK, w tym w beczkach po sherry) oraz inne kolekcjonerskie: Macallan 50YO czy najstarsza w kolekcji 64YO, Macallan Fine & Rare, Macallan Adami, Macallan Blake, Macallan Gran Reserva (1979, 1980, 1982, 2002), Macallan Millennium Dec, Macallan Private Eye, Macallan Speaker Martin’s, Macallan Lalique (50- i 55-letnie). Macallan jest jednym ze składników blendowanej whisky Famous Grouse. W 2007 roku butelka Macallana z 1926 została sprzedana na aukcji Christie’s za 54 tys. dolarów, stając się tym samym jedną z najdroższych butelek alkoholu na świecie. Ciekawym gadżetem są barowe urządzenia do robienia kul lodowych Macallana, które efektownie wyglądają w pękatych szklankach, wprowadzane głównie z myślą o rynkach azjatyckich, ale można je też spotkać w polskich barach.  

25 września 2015 o godz. 13:09

Recenzja „Koniaku” w „Magazynie Literackim KSIĄŻKI”

Koniak-cover

W sierpniowym numerze „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” redaktor naczelny miesięcznika, Piotr Dobrołęcki, recenzuje książkę Łukasza Gołębiewskiego pt. „Koniak”. Oto przedruk artykułu. Wbrew pozorom ta niewielka książka nie jest książką skromną, bo jej bohaterem jest jeden z najwspanialszych trunków świata czyli koniak. Autor nie zatrzymuje się jednak na opisie samego alkoholowego lidera i jego słynnych marek, ale poświęca wiele miejsca regionowi, w którym powstaje. Jak wiadomo, prawo do nazwy koniak, a właściwie Cognac, mają tylko alkohole pochodzące z obszaru leżącego wzdłuż liczącej 360 km i wpadającej do Atlantyku rzeki Charente, którego najważniejsze miasto nosi oczywiście nazwę Cognac. Alkohol o tej nazwie jest „najszlachetniejszym ze wszystkich trunków świata, należy do najdroższych, najbardziej luksusowych i najbardziej złożonych alkoholi”. Jego produkcja i przechowywanie obrosło wielkowiekową tradycją, co wiąże się też z licznymi tajemnicami, bo – jak dalej pisze autor – „maestria koniaku polega właśnie na sztuce zestawienia różnych alkoholi, jest to wiedza pilnie strzeżona, przechodząca z pokolenia na pokolenie”. Książka miała premierę w najbardziej trafionym momencie i miejscu, bo na stoisku Francji, czyli gościa honorowego majowych Warszawskich Targów Książki. Autor opowiadał o swoich wrażeniach z pobytu u producentów koniaku i zachęcał, aby podążyć jego śladem. Szczególnie polecane są oczywiście świetnie znane wielkie marki, jak: Hennessy, Rémy Martin, Martell, Courvoisier, Camus i Otard, ale pozostałe 54 gatunki zaprezentowane w książce również mają swoich zwolenników. Nie są to jednak wszystkie gatunki, bo autor podaje, że jest ponad 350 producentów koniaku, ale na eksport na skalę masową koniak produkuje zaledwie kilkanaście firm. Dlatego warto wybrać się w malownicze okolice, podążając za wskazówkami autora i jego tropem „odwiedzić wszystkie duże domy koniakowe i wiele mniejszych”, a także „małe rodzinne przedsiębiorstwa, które nie butelkują własnych trunków”, lecz je „odsprzedając do sławnych kupaży, sami pozostają anonimowi”. A jak nie można jechać, to warto skorzystać w kraju z oferty koniaków oraz innych trunków w licznych specjalistycznych salonach wydawcy tej książki. (pd)