9 grudnia 2012 o godz. 12:12

Polmos Starogard Gdański

/wp-content/uploads/2012/12/Sobieski-Starogard

obecnie działa pod marką Sobieski i należy do Grupy Belvedere. Zakład nie destyluje alkoholi, zajmuje się rektyfikacją, zestawianiem i butelkowaniem. Czołowe marki to wódki czyste: Krupnik i Sobieski. Część wyrobów trafia wyłącznie na eksport. Zakład powstał w 1846 roku jako gorzelnia koniaków i rektyfikacji spirytusów H.A. Wilkenhausen i do dziś działa w XIX wiecznych zabytkowych budynkach z cegły, choć z dawnej aparatury nic nie zostało, są tu jedne z najnowocześniejszych w Polsce kolumny rektyfikacyjne o ogromnej wydajności. Zakład upaństwowiono w 1925 roku, w PRL działał jako Polmos i wytwarzał różne marki wódek. Przy prywatyzacji z dawnych marek pozostały tu wódki Gdańska i Starogardzka. Potem pojawiła się m.in. marka Zawisza Czarny i inne jak wódki: Dwór Artusa, Jazz, likiery: Bracka, Jaszczurówka, Złotówka Gdańska i inne, niestety większość z nich nie jest już produkowanych. Najważniejszym likierem, o bardzo długich tradycjach i wielokrotnie nagradzanym jest miodowy Krupnik, zestawiany na rektyfikowanych w Starogardzie spirytusach, leżakowany przez kilka miesięcy w dębowych beczkach. Krupnik występuje też w wersji likieru cytrynowego oraz wódki białej, która przebojem zdobyła polski rynek (obecnie ma ok. 15% udziału w sprzedaży czystych wódek). Drtugi ważny trunek smakowy to Balsam Pomorski, produkowany w kilku wersjach smakowych, najbardziej popularna jest korzenno-ziołowa. Specjalizują się wódkach zbożowych z przewagą destylatów żytnich i z pszenżyta. Kupują destylaty od wielu gorzelni, mają także własną w Kołaczkowie koło Gniezna. Eksportują do Bułgarii, USA, Francji, Hiszpanii i innych krajów, osobne zakłady mają na Litwie, a do grupy Belvedere należą m.in. dawne Polmosy Łańcut i Kraków (produkcja wstrzymana), a ze znanych marek światowych – czołowy producent likierów, francuska firma Marie Brizard czy wódka Danzka. Obecnie w Starogardzie rektyfikowane są dwa rodzaje spirytusów, zestawiane z dodatkiem wody z własnego ujęcia głębinowego. Robią masę ciekawych wódek smakowych ale większość jest w Polsce nie do dostania. Obok zakładu jest sklepik firmowy, a w nim nie tylko oferta własna, ale praktycznie wszystkich krajowych producentów, warto zatem się tam wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Zobacz ostatnie wpisy

17 września 2014 o godz. 10:42

Märkischer Williams

SONY DSC

gruszki Williams z regionu Märkischer Kreis w Niemczech mają nieco inny aromat i smak niż typowa Bonkreta Williamsa, są bardziej słodkie w ustach i bardziej kwiatowe w zapachu. Destylaty z tych gruszek są niemal likierowe w smaku. Oferują je np. lokalny Märkischer Spezialitaeten Brennerei czy  Schultz’ens Siedlerhof z położonego w innej części kraju Werderu nad Hawelą. Ten drugi trunek jest o tyle niezwykły, że leżakował w małych, 50l dębowych beczkach typu Holzfass, przez co nabrał dużo tanin i ma wyjątkowo waniliowy, jeszcze bardziej deserowy, smak.

17 września 2014 o godz. 09:55

Gorzelnia Rolnicza Szyldak

SONY DSC

W województwie warmińsko-mazurskim, gminie Ostróda, leży niewielka wieś Szyldak, której mieszkańcy mają oryginalne tablice rejestracyjne samochodów – NOS. Przez wieś biegnie trasa E7 Warszawa-Gdańsk i z drogi widać wyłaniający się za kościołem wysmukły komin gorzelni. Zjechałem z „siódemki” żeby obejrzeć obiekt z bliska i dodać go do mojej dokumentacji gorzelni rolniczych w Polsce. Właścicielem jest firma Andrzej Kabat Piotr Skudlarski Gorzelnia Rolnicza w Szyldaku SC. Przedsiębiorstwo nadal funkcjonuje, ale tylko w zakresie produkcji rolnej, gorzelnia od kilku lat stoi nieczynna, choć wciąż zachowała wyposażenie i przy lepszej koniunkturze dla branży spirytusowej mogłaby wznowić działalność. Do spółki Kabat-Skudlarski należy również zespół dworsko-parkowy, jak też inne niż gorzelnia zabudowania gospodarcze, m.in. tartak oraz magazyny na zboże. Szyldak powstał w 1325 roku jako wieś rycerska. Pierwszym, któremu nadano dobra rycerskie w Szyldaku był Johannes Otatz, potem około 1400 roku Jan i Jakub z Witramowa, i tak przechodziła z rąk do rąk przez kolejne stulecia. W XIX wieku majątek w Szyldaku o obszarze 800 ha kupiła rodzina Hardtów i to za ich czasów wzniesiono (przebudowano) dwór (około 1910 roku), który nawiązuje do architektury francuskiej, z wieżyczkami, ozdobnymi detalami i elementami drewnianymi. W 1997 roku został wpisany do rejestru zabytków – nr rej.: A-3183 z 17 lutego 1997 roku, park umieszczono w tymże pod nr rej.: 3720 z 30 grudnia 1986 roku. Oprócz tego na początku XX wieku powstała gorzelnia, mleczarnia, zajmowali się też hodowlą koni. Lisa von Hardt wyszła za mąż za generała Guntera von Niebelschutza, Ślązaka, który najprawdopodobniej wybudował wspomnianą gorzelnię. Był on ostatnim właścicielem. W styczniu 1945 roku został rozstrzelany przez żołnierzy rosyjskich. W lasku nieopodal parku znajduje się grób generała.

16 września 2014 o godz. 18:16

Ostatnie tańce

Grass2

Właściwie chcieliśmy iść na grzyby. Lecz potem tuż obok znaleźliśmy obfitość siebie, ciasno spleceni. ~Günter Grass

16 września 2014 o godz. 10:27

Wizyta w Agancsos

SONY DSC

Winnica z regionu Villány, w mieście o tej nazwie, będącej sercem winnych upraw, mają swoja piwnicę, restauracje i pensjonat. To firma rodzinna, założona w 1990 roku, prowadzona przez pana Zoltána Kovácsa i jego żonę, Eve. Uprawiają winogrona szczepów: Olaszrizling, Portugieser, Kékfrankos (w innych regionach znane jako Blaufränkisch), Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc i Pinot Noir. Firma oferuje też znakomite destylaty z własnych winogron Agancsos Cabernet Törkölypálinka, w wersji czystej oraz z macerowanymi kawałkami owoców – Ágyas Cabernet Törkölypálinka. Obydwa destylowane są w pobliskiej gorzelni Magyarbólyi, obydwie mają 44%. Na ogół nie lubię pálinek typu ágyas, ta jest jednak wyśmienita, słodka, delikatna i aromatyczna, w nosie wyczujemy suszone morele i rodzynki. Miałem okazję zwiedzić piwnicę, która mieści się pod podłogą i porozmawiać chwilę z właścicielem. W chłodzie kamiennych korytarzy stoją bardzo stare duże dębowe beczki oraz cysterny ze stali nierdzewnej. Jest to jedna z najładniejszych piwnic w mieście, te najciekawsze są bowiem na wzgórzach przy Villánykövesd.

16 września 2014 o godz. 10:02

Fraser’s

SONY DSC

blendowana whisky, do 1988 roku zestawiana przez firmę Strathnairn Blenders Ltd z Inverness jako Fraser’s Supreme, a potem pod tą samą marką przez firmę Gordon & MacPhail, aż do jej wycofania z początkiem XXI wieku. Miała bardzo owocowy smak i aromat, zdominowany przez mdłe nuty poziomek, niezbyt udanie zestawione z cierpkim smakiem wiśniowym w ustach. Barwa słomkowa, moc – 40%.

15 września 2014 o godz. 12:00

Nowe wydanie „Melanży z Żyletką”

melanze.indd

Z początkiem października do sprzedaży trafi drugie wydanie „Melanży z Żyletką”. Oto nowa okładka, wg projektu Agnieszki Herman, zdjęcie na okładce zrobił Tomasz Opasiński.

15 września 2014 o godz. 10:13

Ruiny starej niemieckiej gorzelni we wsi Staw

SONY DSC

W samym centrum wsi Staw, w gminie Lubiszyn, województwie zachodniopomorskim, stoi zrujnowana, stara, niemiecka gorzelnia na której froncie widnieje napis: „Brennerei-Gennosenschaft e.G.m.b.H. Staffelde”, najprawdopodobniej wybudowana na początku XX wieku. Gorzelnia jest ruiną, grożącą zawaleniem. Po II wojnie światowej należała do PGR-u, po transformacjach ustrojowych sprzedana prywatnemu właścicielowi, który zakończył produkcje spirytusu i wyprzedał maszyny. Zamknięta w latach 90.

15 września 2014 o godz. 10:08

Wódka z beczki Dwór Sieraków

SONY DSC

wspaniała polska wódka, smakiem przypominająca amerykańskiego bourbona. Podobnie jak bourbon destylowana jest z żyta, kukurydzy i ze słodu jęczmiennego. Trzy lata leżakuje w dębowych beczkach, sądząc po bardzo słodkich, waniliowych aromatach mogą to być nowe beczki z amerykańskiego dębu, ewentualnie beczki po bourbonie. W ustach słodycz – toffi, karmel, poza tym owoce: gruszki, jabłka, może też mango. W nosie bardzo wyraźnie czuć kukurydzę. Jedna z najbardziej wykwintnych polskich wódek oferowanych w cenach poniżej 100 zł za butelkę 0,7 l.

14 września 2014 o godz. 18:18

Zniszcz sobie podręcznik

nasz elementarz

Luddyści walczyli kiedyś z maszynami, przegrali, ale cóż to była za romantyczna, nierówna batalia, niczym Dawida z Goliatem. Zacznijmy nową rebelię, walkę z państwową, narzuconą odgórnie i centralnie sterowaną, edukacją. Niszczmy państwowe podręczniki. To dużo nie kosztuje. Odszkodowanie jakiego może domagać się szkoła, to 4,34 zł. Warto poświęcić te pieniądze, jeśli nie codziennie, to chociaż raz w tygodniu. Jeśli zaczniemy masowo niszczyć podręczniki, to państwo zbankrutuje! Za jedyne 4,34 zł dziennie każdy może być Bakuninem XXI wieku! „Podstawa prawna: Art. 22ak ust. 3 pkt. 2 ustawy o systemie oświaty, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 30 maja 2014 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 811) stanowi, że w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika, szkoła podstawowa może żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztu podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I-III szkoły podstawowej, o którym mowa w art. 22ad ust. 1 ustawy o systemie oświaty, określonego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania i zamieszczonego na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra. Mając powyższy przepis na uwadze, określa się koszt każdej z czterech części podręcznika »Nasz elementarz« w wysokości 4,34 zł” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie www.men.gov.pl.

14 września 2014 o godz. 10:05

Jacobite

SONY DSC

tania mieszana whisky, złożona z destylatów słodowych z Highlands i w przeważającej części z whisky zbożowej, dedykowana gównie do sklepów dyskontowych. Aromat nijaki, drożdżowy, smak solonego karmelu i jabłek. Barwa słomkowa, moc – 40%. Nazwa upamiętnia Jakobitów (nie mylić z Jakobinami), którzy w XVIII wieku wywołali trzy powstania narodowe w Szkocji, opowiadając się za powrotem dynastii Stewartów.