9 grudnia 2012 o godz. 12:12

Polmos Starogard Gdański

/wp-content/uploads/2012/12/Sobieski-Starogard

obecnie działa pod marką Sobieski i należy do Grupy Belvedere. Zakład nie destyluje alkoholi, zajmuje się rektyfikacją, zestawianiem i butelkowaniem. Czołowe marki to wódki czyste: Krupnik i Sobieski. Część wyrobów trafia wyłącznie na eksport. Zakład powstał w 1846 roku jako gorzelnia koniaków i rektyfikacji spirytusów H.A. Wilkenhausen i do dziś działa w XIX wiecznych zabytkowych budynkach z cegły, choć z dawnej aparatury nic nie zostało, są tu jedne z najnowocześniejszych w Polsce kolumny rektyfikacyjne o ogromnej wydajności. Zakład upaństwowiono w 1925 roku, w PRL działał jako Polmos i wytwarzał różne marki wódek. Przy prywatyzacji z dawnych marek pozostały tu wódki Gdańska i Starogardzka. Potem pojawiła się m.in. marka Zawisza Czarny i inne jak wódki: Dwór Artusa, Jazz, likiery: Bracka, Jaszczurówka, Złotówka Gdańska i inne, niestety większość z nich nie jest już produkowanych. Najważniejszym likierem, o bardzo długich tradycjach i wielokrotnie nagradzanym jest miodowy Krupnik, zestawiany na rektyfikowanych w Starogardzie spirytusach, leżakowany przez kilka miesięcy w dębowych beczkach. Krupnik występuje też w wersji likieru cytrynowego oraz wódki białej, która przebojem zdobyła polski rynek (obecnie ma ok. 15% udziału w sprzedaży czystych wódek). Drtugi ważny trunek smakowy to Balsam Pomorski, produkowany w kilku wersjach smakowych, najbardziej popularna jest korzenno-ziołowa. Specjalizują się wódkach zbożowych z przewagą destylatów żytnich i z pszenżyta. Kupują destylaty od wielu gorzelni, mają także własną w Kołaczkowie koło Gniezna. Eksportują do Bułgarii, USA, Francji, Hiszpanii i innych krajów, osobne zakłady mają na Litwie, a do grupy Belvedere należą m.in. dawne Polmosy Łańcut i Kraków (produkcja wstrzymana), a ze znanych marek światowych – czołowy producent likierów, francuska firma Marie Brizard czy wódka Danzka. Obecnie w Starogardzie rektyfikowane są dwa rodzaje spirytusów, zestawiane z dodatkiem wody z własnego ujęcia głębinowego. Robią masę ciekawych wódek smakowych ale większość jest w Polsce nie do dostania. Obok zakładu jest sklepik firmowy, a w nim nie tylko oferta własna, ale praktycznie wszystkich krajowych producentów, warto zatem się tam wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Zobacz ostatnie wpisy

29 listopada 2015 o godz. 08:49

Kartka z podróży (7) Prawdziwa wódka Jamesa Bonda

SONY DSC

Jedyna oryginalna wódka (nie filmowy product placement) jaką w powieści Iana Fleminga pił James Bond to Wolfschmidt z Rygi. Jest tam następujący fragment z książki „From Russia with Love”: „– Ah, Grimley, some vodka, please. He turned to Bond. – Not the stuff you had in your cocktail. This is real pre-war Wolfschmidt from Riga. Like some with your smoked salmon?”. Zakład produkcji wódki Albert Wolfschmidt założył w Rydze w 1847 roku, produkowano tu nie tylko czystą, ale też słynną ryską kminkówkę. Dziś marka wódki Wolfschmidt należy do grupy Beam Suntory. Po rewolucji 1917 roku rodzina Wolfschmidt emigrowała do USA wraz z recepturą i na nowym kontynencie kontynuowano produkcję. W dawnym zakładzie produkcji wódki w Rydze przy ulicy Hanzas Iela powstała wytwórnia drożdży, która przetrwała niemal do naszych czasów. Obecnie stare budynki fabryczne i magazyny po drugiej stronie ulicy niszczeją, to jeden z wielu przemysłowych pustostanów w mieście. Rodzina Wolfschmidt miała ogromne zasługi dla przemysłu alkoholowego w Rydze. Albert Wolfschmidt przez pewien czas wytwarzał słynny Riga Black Balsam, a Anna Clara Von Stritzky (z domu Wolfschmidt) była żoną właściciela wielkiego browaru, w którym dziś jest wytwórnia win musujących. Sama wódka Wolfschmidt z Rygi była jedyną obok wódki Smirnoff z Moskwy, jaką podawano na carskim dworze Romanowów – w czasach Mikołaja II i Aleksandra III. O ile wódka Wolfschmidt należy dziś do Beam Suntory i wytwarzana jest w USA, to likier kminkowy (z dodatkiem anyżu i miodu) powstaje według oryginalnej receptury z 1847 roku w Wielkiej Brytanii, właścicielem marki jest Wolfschmidt Branded Liqueurs Distillery. Tradycja została zachowana.

28 listopada 2015 o godz. 08:51

Kartka z podróży (6) Szampańskie tradycje w Rydze

SONY DSC

W latach ZSRR firma Rigas Vīni – wówczas część państwowego przedsiębiorstwa Sovyetskoye Igristoye – była największym producentem win musujących w całym bloku socjalistycznym. Produkowano tu wina metodą szampańską, wdrażano też własne unikatowe technologie. Rocznie zakład opuszczało ok.15 mln butelek. Dziś zakład produkuje ok. 4 mln butelek rocznie, w tym niewielką część stanowią wina fermentujące w butelkach. Historia zakładu zaczyna się w latach 80. XIX wieku, początkowo jednak był tu browar A. Stritsky, który działał do II Wojny Światowej. W latach 20. XX wieku zakład rozbudowano, były tu stajnie, magazyny, duża słodownia i fabryka chemikaliów. Po nacjonalizacji zakład został podzielony, w miejscu dawnego browaru powstała w 1947 roku fabryka win musujących, słodownia była osobnym przedsiębiorstwem, dziś są tam lofty i modne kluby. Produkcję Sovyetskoye Igristoye rozpoczęto w 1952 roku. W 1986 roku obecny zakład przy Briana Iela 7 uzyskał nazwę Riga non-alcoholic and sparkling drink factory. W latach ZSRR materiał do produkcji win musujących sprowadzano m.in. z: Armenii, Gruzji, Uzbekistanu, Kazachstanu, Ukrainy. Dziś podstawę stanowią wina z Hiszpanii, a także Włoch i Francji, które na miejscu są kupażowane i poddane ponownej fermentacji. Tradycyjną szampańską metodą robione są tylko wina rocznikowe, jednoszczepowe (w 2015 roku jest to chardonnay). Minimum dziewięć miesięcy leżakują w butelkach, ale są i edycje trzyletnie. Do fermentacji w butelkach wykorzystywane są drożdże francuskie. Rocznie produkują tylko 3000 butelek takich win, a butelka kosztuje zaledwie ok. 8 euro. Na eksport butelkują m.in. wino musujące Cosmopolitan Diva – 1,5 mln butelek w tym roku, wiele z tego idzie na eksport do Chin. Jego fermentacja odbywa się w tankach z użyciem własnych drożdży, a do filtracji używane są złote płytki. Tanki fermentacyjne mają pojemność 25 tys. l i jest ich sześć. Ta fermentacja trwa 7-14 dni, dominują do kupaży winogrona muscat i sauvignon blanc. Jest też unikatowa fermentacja ciągła, kolumnowa, w zbiornikach po 100 tys. l, których mają cztery. Proces fermentacji trwa 17 dni. To pierwszy zakład w byłym ZSRR, który wprowadził taką technologię fermentacji, stworzoną przez radzieckich inżynierów w latach 70. Do tej metody hodują własne drożdże. Kupażują materiał winny z Hiszpanii. Są też tanie wina sztucznie nasycane CO2 oraz „szampany” bezalkoholowe. W zakładzie powstają też koktajle alkoholowe i napoje RTD, m.in. na bazie produkowanej w siostrzanym zakładzie Latvijas Balzams wódki Stolichnaya. Rigas Vīni od 2000 roku jest częścią JSC Latvijas Balzams, wspólnie firmy te należą do grupy Amber Beverage Group.

27 listopada 2015 o godz. 09:05

Kartka z podróży (5) Zawody barmańskie z Czarna Rygą

SONY DSC

Angelika Larkina z Estonii wygrała pierwsze międzynarodowe zawody barmańskie w miksowaniu likieru Riga Black Balsam, jednego z najstarszych bitterów, których receptury dotrwały do naszych czasów. Organizatorem imprezy, która odbyła się 25 listopada w klubie Crystal w Rydze, był właściciel marki, Amber Beverage Group oraz stowarzyszenie barmanów Latvian Bartenders Federation. Wzięło w niej udział 48 barów z 11 krajów: Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Ukrainy, Finlandii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Izraela, Indii. Receptura ziołowego likieru Riga Black pochodzi z 1752 roku, opracował ją lokalny aptekarz, Abraham Kunze. Sprzedawany w tradycyjnych ceramicznych flaszach, obecnie oferowany jest w trzech wersjach: klasycznej gorzkie, z dodatkiem soku z czarnej porzeczki oraz z dodatkiem rumu. Impreza Riga Black Balsam Global Cocktail Challenge rozpoczęła się od master class z udziałem Petera Dorelli, który od 52 lat jest barmanem, pracował w barach całego świata, w tym w słynnym barze hotelu Savoy w Londynie. – Mam ponad 70 lat i czuję się świetnie, wciąż z pasją staję za barem. Ludzie pytają jak to możliwe. Odpowiadam im, że alkohol konserwuje. W porównaniu do lat, kiedy zaczynałem wszystko się zmieniło, bary były ponurymi miejscami z kilkoma butelkami alkoholu, dziś są kolorowe, a wybór trunków jest oszałamiający. Mamy złotą erę barów i złote czasy dla koktajli. Dobry barman powinien tak pracować żeby ludzie przychodzili do baru dla niego, nie dla drinków. Trzeba tworzyć atmosferę baru. Komunikacja z klientem to sprawa kluczowa w naszym zawodzie. Trzeba kochać tą pracę, wtedy jesteśmy cały czas uśmiechnięci, a uśmiech to pierwszy krok do nawiązania kontaktu – mówił Peter Dorelli. Zwyciężczyni konkursu, Angelika Larkina, ma 34 lata, jest barmanka w klubie EBA Koolituskeskus. Jej drink o nazwie 6 Elements składał się z likierów: Riga Balsam Elements, Riga Balsam Currant, Chambord, a także sherry fino i likieru wiśniowego. Zwyciężczyni otrzymała 3000 euro. Kolejne nagrodzone miejsca w konkursie zajęli barmani z Łotwy, którzy najlepiej znają tajniki miksologii czarnej Rygi: Juris Ķēniņš, Eduards Trofimčuks, Rihards Piternieks, Inguss Reizenbergs i Olegs Hindogins. – Sam lubię klasyczne drinki: niewiele składników, wyrazisty smak. Trunek, który składa się z tak wielu ziół jest szczególnie interesujący, niewiele jest tego typu likierów na świecie. Alkohole bardzo aromatyczne stają się ostatnio modne, a w tym przypadku mamy dodatkowo do czynienia z trunkiem o bardzo długiej historii. Koledzy z barów w Nowym Jorku mogą mi zazdrościć, że mogłem uczestniczyć w takim wydarzeniu – mówi Philip Duff, barman i członek jury. – Udało się tu zgromadzić najlepszych barmanów z różnych krajów. Miksowanie Riga Black Balsam nie jest łatwe, wymaga dużej wiedzy barmana. Balsam to wyciąg 42 ziół, sam w sobie jest bardzo aromatycznym koktajlem – mówi Raitis Akeblums, prezes Łotewskiego Stowarzyszenia Barmanów. – To unikatowe przedsięwzięcie w historii naszego balsamu. Jego receptura jest bardzo stara, ale dziś pokazujemy go w sposób zupełnie inny, nowoczesny. Takie zawody pozwalają odkryć zupełnie nowe nuty smakowe nawet w tak starym trunku jakim jest Riga Black Balsam – mówi Valters Kaže z Amber Beverage Group. – Nie jest łatwo atrakcyjnie pokazać w drinku napój, który jest czarny. Chodzi bowiem nie tylko o to żeby wydobyć aromaty i smak, ale także pokazać atrakcyjny wizualnie trunek. Wczoraj spróbowałem ten likier po raz pierwszy i się zachwyciłem. To coś zupełnie innego niż likiery ziołowe, które dotąd znałem – komentował na gorąco Peter Dorelli, który także zasiadł w jury. Sprawność barmanów robiła duże wrażenie. Pod względem wizualnym podczas pokazów miksologii najciekawiej zaprezentowały się barmanki z Rosji i Estonii. Drinki najczęściej dekorowano owocami lub kwiatami, liśćmi, ziołami, czasem laskami cynamonu, dużą rolę odgrywało wykorzystane szkło. Czarny kolor likieru na pewno stanowił duże wyzwanie, ale niemal wszystkie drinki prezentowały się kusząco.  

26 listopada 2015 o godz. 22:06

Kartka z podróży (4) Dom Mentzendorffa

SONY DSC

Wspaniały XVII-wieczny dom Mentzendorffa w Rydze pełnił nie tylko funkcję mieszkalną, lecz mieścił także skład towarów i sklep kolonialny. Cztery kondygnacje, dwie klatki schodowe, dwa wejścia i kamienna piwnica. Dziś jest tu muzeum historyczne, ponad 2000 eksponatów, w znacznym stopniu poświęcone osobie właściciela. August Mentzendorff (1821-1901) był kupcem, sławnym w Rydze przede wszystkim z najlepszej kawy, ale także czekolad, herbat, wyrobów delikatesowych. Pod własną marką sprzedawał likier kminkowy – Kummel – z którego Ryga słynęła, eksportował go m..in. do Francji. W muzeum eksponowana jest oryginalna butelka tej kminkówki – z końca XIX wieku. Likier kminkowy Kummel Mentzendorff, według oryginalnej receptury z 1823 roku, jest produkowany do dziś we Francji przez zakład Combier. Masywny dom zbudowany w stylu holenderskim, z żurawiem na szczycie, powstał w 1695 roku, a jego pierwszym właścicielem był mistrz szklarski Jürgen Helm. Rodzina Mentzendorff kupiła dom w XVIII wieku i mieszkała tu do 1939 roku. Podczas wojny częściowo zburzony, po odbudowie i rekonstrukcji w 1992 roku utworzono w nim muzeum. Zachowały się m.in. fragmenty oryginalnych malowideł ściennych, polichromii z XVII i XVIII wieku. Ekspozycja pokazuje m.in. jak żyli bogaci mieszczanie w Rydze. Odtworzono stary sklep, kuchnię, gabinet właściciela, biblioteczkę i salon. W dawnej piwnicy obecnie jest wystawa szkła a na poddaszu – fotografii.  

24 listopada 2015 o godz. 10:38

Kartka z podróży (3) Skansen nad jeziorem Jugla

SONY DSC

Skansen etnograficzny, jeden z najstarszych w Europie, powstał w XIX wieku nad brzegiem jeziora Jugla. Jedzie się tu autobusem numer 1 z centrum Rygi – ok. 45 minut. Zebrano tu na wielkiej powierzchni drewniane budownictwo ludowe ze wszystkich regionów Łotwy, najstarsze z XVII wieku, większość z XVIII-XIX wieku. Każdy region ma wydzieloną część, niestety zimową porą większość domów jest zamknięta. Jest wioska rybacka, są trzy wiatraki, liczne spichlerze, kuźnia, wiejska szkoła, karczma i tancbuda. Całość pięknie położona na wzgórzach, nad jeziorem, w lesie. Łącznie jest tu 118 budynków z: Kurzeme, Vidzeme, Zemgale i Latgale, przeniesionych z ich oryginalnych miejsc. Całość to ponad 87 ha. Poznajemy życie łotewskiej wsi oraz rybaków, zupełnie inny świat niż hanzeatyckie miasta, bogata Ryga i porty Bałtyku. To świat ludzkiej biedy, rzemiosła, ciężkiej codzienności w bliskości z naturą, w uzależnieniu od pór roku i pogody. W leśnej głuszy, jest to naprawdę niezwykły skansen, przez swoje położenie, oddalenie od miasta, sprawia bardzo autentyczne wrażenie, a babuszki wyplatające na drutach swetry robią to bardziej dla siebie, niż dla turystów.  

23 listopada 2015 o godz. 11:13

Kartka z podróży (2) Centralny targ w Rydze

SONY DSC

Centralny targ to jedno z najbarwniejszych miejsc w Rydze, istna wieża Babel. Powstał w dawnych hangarach zeppelinów. Przyjeżdżają tu sprzedawcy z różnych dawnych republik ZSRR. Można tu kupić polskie masło i żółty ser, ale też sery litewskie, owoce z Uzbekistanu, Tadżykistanu, Mongolii, Gruzji, wędliny i ryby z Rosji, szmaty z całego świata, wódki rosyjskie, białoruskie, ukraińskie, brandy armeńskie (a i polska nalewka Babuni). Są tu wędzone minogi z beczki, mocno posolone, góry kawioru, piętrzą się raki, w słoikach marynowane wodorosty, ale też marynowane pomidory, czy całe główki czosnku. Nawet marynowana marchew. Owoce soczyste, suszone i kandyzowane, setki przypraw, tysiące słodkości, orzechów. A ileż gatunków chleba! Miękkie sery kozie i twarde sery dojrzewające przez trzy lata. A to wszystko wcale nie tanie, nawet droższe niż w markecie, ale ludzi dużo, no i tu można popróbować, a i coś dołożą gratis jak widzą, że dobry klient. No i można na miejscu zjeść i popić, jest masa barów z napitkami, 50 gram wódki za 1,50 euro, kwas chlebowy za 50 centów, piwo 1,50 euro, pielmieni na wiele sposobów, danie uzbeckie, dania gruzińskie, ryby wędzone na ciepło, kanapki z kawiorem lub bałtyckim łososiem itd. Wychodziłem z targu najedzony i tak objuczony, że ledwie dotaszczyłem sprawunki do autobusu. Nie wiem czy zjem to wszystko i wypiję, taszczę balsamy i wódki: ukraińskie, białoruskie i rosyjskie, mam pudełko z kawiorem i jedną minogę, czarny chleb z kminkiem i twardy ser łotewski, sok z żurawiny dla zdrowia, kwaśny tak, że gębę wykrzywia, boczek wędzony i musztardę domowej roboty, z Ukrainy, ostrą niebywale, marynowaną marchew i fasolkę w czosnku, kandyzowane kumkwaty i worek przypraw. A do tego pesto z konopi. Rastafarianin rozstawił stolik i sprzedawał swoje zdrowotne wyroby – olej z konopi, różne przysmaki z nasionami marihuany, pesto z nasion etc. Drogo liczył, w domu się przekonam czy produkt wart był ceny.

22 listopada 2015 o godz. 17:09

Kartka z podróży (1) Riga Vodka Museum

SONY DSC

Znów jestem w podróży i znów w Rydze, już drugi raz w ten roku. Poleciałem na zaproszenie Latvijas Balzams, producenta słynnego likieru Black Riga Balzam, czyli Czarnej Rygi, ale też m.in. wódki Stolichnaya. Mam sześć dni w bardzo zimnej stolicy Łotwy, dziś przez cały dzień temperatura jest poniżej zera, a ulice oblodzone. Zwiedzanie zacząłem od muzeum wódki… miejsca absolutnie oryginalnego, stworzonego z pasją. Przy ulicy Krišjāņa Barona 136F (trafić trudno, bo w podwórzu, numeru nie widać) Leonard Yankelovich, właściciel warsztatu samochodowego, założył razem z kolegą muzeum wódki. Był 2004 rok, a zaczęło się od tego, że żal im było wyrzucać puste butelki po wódkach, które z pasją degustowali. Początek kolekcji, pierwszych 600 butelek, stanowiły te wspólnie rozpite. – Nie jest to typowe muzeum, bo my degustujemy tu wódki, wszystkie puste butelki są po wódkach, które tu próbowaliśmy. Nie wyrzucamy butelek, które przekazały nam swoją duszę – mówi Leonard Yankelovich. Wcześniej ojciec Leonarda zbierał etykiety po radzieckich wódkach, dziś także eksponowane w muzeum. Obecnie mają ok. 2000 butelek, nie tylko puste, wiele jest z zawartością, w tym absolutne unikaty, w tym: wódkę w opakowaniu wykonanym ze złota i srebra o wartości 1,3 mln dolarów (oryginał jest w sejfie bankowym, w muzeum jest kopia, również ze złota i srebra), wódki z wojny w Afganistanie, wódki, które grały w filmach, stare butelki, kolekcje z całego świata, podzielone tematycznie – np. wódki z owocem w butelce, wódki z gadem w butelce, butelki ceramiczne, gaśnice i syfony z wódką, wódki w butelkach militarnych etc. Jest też ekspozycja poświęcona bimbrownictwu. Są nawet perfumy na bazie wódki. Na wejściu dostaje się wstrzemiennego – kieliszek bimbru infuzjowanego skórkami cytrusowymi. Leonard oprowadza z zapałem i pokazuje swoje skarby, prywatnie zajmuje się produkcją unikatowych samochodów, wypuszczanych w pojedynczych egzemplarzach, jego samochód grał m.in. w filmie „Dyktator”.

17 listopada 2015 o godz. 23:00

Rezerwowi nie zawiedli

Stadion_Miejski_we_Wroclawiu_-_testy_iluminacji_1-001

Mecz Polska-Czechy obydwie drużyny zaczęły w częściowo rezerwowych składach. My z Borucem w bramce, z tylko jednym napastnikiem – samotny Milik na szpicy. Pięciu pomocników: Linetty, Kapustka, Mączyński, Jodłowiec i Grosicki, w obronie: Jędrzejczyk, Glik, Pazdan i Rybus. Zatem skład częściowo eksperymentalny, ale to najlepszy moment na takie sprawdziany. Już w 3. minucie było 1:0, po kapitalnym podaniu Bartosza Kapustki Milik strzelił głową swoją dziesiąta bramkę dla reprezentacji. Osiemnastoletni Kapustka ma chyba nie tylko szczęście, ale też widzi co się dzieje na boisku, oby jego talent się nie zmarnował. Zagrał od pierwszej minuty i to był jego świetny mecz, był jednym z najlepszych piłkarzy na boisku. W 12. minucie na 2:0 strzelił Jodłowiec, wreszcie miał możliwość pokazać swoją przydatność dla reprezentacji, choć poza tym golem nie pokazał się z najlepszej strony. Potem za grę wzięli się Czesi, co długo kończyło się na ich przewadze w środku pola, zatrzymywali się na naszych obrońcach. W 41. minucie po nudnym okresie gry niezwykłej urody gola strzelił na 2:1 Ladislav Krejčí, wydaje się, że Boruc zbyt ociężale pofrunął do tej piłki. W końcówce pierwszej połowy Czesi zdominowali boisko, ale już nic więcej złego się nie wydarzyło. Na drugą połowę w miejsce Glika wszedł Thiago Cionek. Pierwsze dziesięć minut było porywające, potem jednak Czesi znów zaczęli nas usypiać, zrobiło się nudno, a jak się robi nudno, to łatwo coś przespać. Jednak to był nasz dzień. W 67. minucie Linetty wyprowadził świetną akcję, trudno zrozumieć dlaczego nie wpadła bramka bo czescy obrońcy kompletnie się pogubili. Tymczasem w 70. minucie po świetnym podaniu Milika na 3:1 podwyższył Kamil Grosicki. Nawałka wprowadził kilka zmian. Za Grosickiego wszedł Peszko, za Linettego Mila, za Jodłowca Borysiuk. Linetty rozegrał bardzo dobre spotkanie. Po golu Grosickiego Czesi chyba zupełnie stracili wiarę na dobry wynik i przestali atakować. W 86. minucie powinno było być 4:1, ale idealną sytuację zmarnował wprowadzony wcześniej za Kapustkę Sobiech. Dobry mecz, wygrany zasłużenie, choć trzeba pamiętać, że nie tylko my wystawiliśmy skład w części rezerwowy, Czesi także eksperymentowali. Wygląda jednak na to, że nasze odwody są mocniejsze. Nadzieje przed Euro 2016 rosną.  

17 listopada 2015 o godz. 21:34

Koniak z rzędem

kuchnia-agora-2015_11-cov

Listopadowy magazyn „Kuchnia” publikuje artykuł Łukasza Klesyka pt. „Koniak z rzędem” – recenzję książki Łukasza Gołębiewskiego o koniaku. Obok recenzji dziennikarz zamieszcza własne oceny koniaków i pineau des Charentes. Oto cała recenzja Łukasza Klesyka. Pojawiła się wreszcie napisana po polsku i przez Polaka książka o koniaku. Autorem jest Łukasz Gołębiewski, prozaik, poeta oraz redaktor naczelny portalu o mocnych alkoholach Spirits.com.pl i poświęconego im dwumiesięcznika „Aqua Vitae”; wydawcą zaś firma M&P Alkohole i Wina Świata. „Koniak” ma dwie części: „Historia, geografia i technologia” oraz „Najważniejsze domy koniakowe i marki”. W tej drugiej opisano 60 spośród ponad 350 działających destylarni: dzieje każdej z nich i jej styl, a także przykładowe produkty. W książce jest sporo historycznych ciekawostek. Dowiadujemy się, że pierwszy raz nazwy eau-de-vie du Cognac użyto w 1617 roku, że najstarszy dom koniakowy to Ranson (1604), a najstarsza nieprzerwanie obecna na rynku marka – Augier (l643). Najdłuższą historią wśród największych domów szczyci się Martell (1715). Pionierem sprzedaży trunku w szklanych butelkach był zaś Roullet & Fils (1780). Autor tłumaczy również, skąd na butelkach koniaku wziął się Napoleon: „Emmanuel Courvoisier odpowiadał za zaopatrzenie napoleońskiej armii w eau-de-vie. Bonaparte dostał od niego kilka beczek koniaku w l8ll roku i zabrał je ze sobą na zesłanie na Świętą Helenę. W muzeum w mieście Jarnac, gdzie jest siedziba firmy, można oglądać pamiątki związane z Napoleonem, w tym replikę oryginalnej skrzyneczki na koniak, jaką wódz ponoć zawsze ze sobą woził. Jest też oryginalny list Napoleona z zamówieniem eau-de-vie. Firma powstała w 1834 roku, założona przez Felixa Courvoisier. Jako pierwsi zaczęli używać nazwiska Napoleon dla oznaczania jakości koniaku, potem w ślad za nimi poszło wielu producentów, a dziś niestety nawet najpodlejsze brandy dumnie noszą symbol N w laurowym wieńcu”. Dodam, że jeśli chodzi o koniak, nie ma powodu do obaw: zgodnie z przepisami apelacji destylaty oznaczone „Napoleon” są odpowiednikiem XO – ich najmłodszy składnik musi leżakować co najmniej 6 lat. A propos oznaczeń wieku: Gołębiewski wyjaśnia, że „kiedyś były to gwiazdki, jednak odkąd zaczęły je wykorzystywać w charakterze ozdobników firmy produkujące brandy, zastąpiono je odpowiednimi skrótami”. Rzeczywiście! Jeśli się przyjrzeć flaszkom tanich winiaków, nierzadko wyglądają jak ruski generał – całe w medalach i gwiazdkach. System gwiazdkowy wymyślił w 1865 roku Maurice Hennessy prawnuk Richarda – założyciela tego słynnego domu koniakowego; inspiracją było ponoć zakończenie klamki okiennej w kształcie gwiazdki. W jego systemie jedna gwiazdka oznaczała koniak dwuletni, dwie – czteroletni, a trzy – sześcioletni. Z całej tej konstelacji po reformie w 1983 roku pozostało tylko oznaczenie *** jako równoważnik VS, czyli trunku dwuletniego. Cieszy mnie napomknienie autora, że we Francji pije się koniak w temperaturze „nieco niższej niż pokojowa”. To wbrew pozorom istotne. Przytoczę cytat z innej książki (Thomas Laurenceau, „Remy Martin. L’Esprit du Cognac”, E.P.A., Paryż 1991), który wyjaśnia tę kwestię dogłębnie: „Kieliszek z dobrym koniakiem nie powinien być ogrzewany w dłoniach. W ten sposób najbardziej zwiewna, elegancka część jego bukietu ulatnia się i zostaje stracona. Taki trik można stosować jedynie w celu chwilowego ożywienia pozbawionych aromatu kiepskich brandy”. Czyli: 15°C i basta! Dalej Laurenceau pisze, że koniakowi nie zaszkodzi kostka lodu: ustabilizuje temperaturę i zatrzyma subtelności, o których mówimy. Zgoda, pod warunkiem że lód jest dobrej jakości i nie rozpuści się, rozwadniając trunek. Aby temu zapobiec, można przelać koniak do kieliszka przez kawałek lodu trzymany w szczypcach – często proszę o to w restauracjach, gdzie destylaty wciąż zwykło się serwować z butelek „ugotowanych” na barze. Gołębiewski kończy swą książkę rozdzialikiem o pineau des Charentes. To znane od XVI wieku wino likierowe, a właściwie nie wino, tylko zakonserwowany koniakiem świeży (najwyżej jednodniowy) moszcz. Pineau może być białe – powstaje głównie ze szczepów: ugni blanc, colombard, sémillon, sauvignon. montils, merlot noir, merlot blanc, cabernet sauvignon, cabernet franc, jurançon blanc i folle blanche lub różowe (cabernet sauvignon, cabernet franc, malec, merlot noir). Przed zabutelkowaniem leżakuje co najmniej 14 miesięcy (różowe lub 18 miesięcy białe), z czego co najmniej osiem w dębowych beczkach. Podaje się je schłodzone (6°C w kieliszkach do sherry) jako aperitif lub w towarzystwie ostrych, niebieskich serów (np. roqueforta) lub foie gras. Można też popijać je przy lekturze „Koniaku”, aby radość z tej pionierskiej i dobrej książki była podwójna.

15 listopada 2015 o godz. 12:10

Renesansowy kasztel w Szymbarku

SONY DSC

Podróżując na południe, do Łącka, gdzie krasi lica śliwowica, zatrzymałem się w Szymbarku, zwabiony niezwykłej urody białym renesansowym kasztelem, do którego przylega niewielki skansen. Pięknie położony na wysokiej skarpie rzeki Ropy kasztel w Szymbarku miał bardzo urozmaiconą historię, jak również na przestrzeni dziejów spełniał wiele funkcji. W XIX wieku mieściła się tu gorzelnia, jak również magazyn zbożowy. Pierwotnie był siedzibą rodu Gładyszów. Budowę rozpoczęto w XV wieku, a zakończono w 1590 roku. Autorem najprawdopodobniej był jeden z włoskich architektów, zatrudnionych na dworze Jagiellonów. Inna wersja napomyka o budowniczych pochodzących z Węgier, gdzie Gładysze mieli rozległe kontakty. W XVII wieku należał do Strońskich, potem przeszedł w ręce Siedleckich i Bronikowskich, a pod koniec XVIII wieku włodarzył tu prałat gnieźnieński, ks. Jan Bochniewicz. Do końca XVIII wieku służył celom obronnym, był zamieszkiwany (w basztach alkierzowych), a jak legenda głosi, wybudowano ich cztery, gdyż rycerz Gładysz herbu Gryf miał cztery córki, a każda z nich odmiennego charakteru, więc dla zachowania miru domowego mieszkały osobno, każda w jednej z wież. Później pełnił funkcję gorzelni, magazynu, by w ostatnim okresie – międzywojennym – stać się kuchnią dla czeladzi dworskiej, kurnikiem i lamusem. Ostatnim właścicielem był Zbigniew Sękiewicz i pomimo jego starań, nie udało się wyremontować budowli i przywrócić jej dawną świetność. Po II wojnie światowej włości upaństwowiono. Od początku lat 50. Ministerstwo Kultury i Sztuki rozpoczęło prace rekonstrukcyjne, które zakończyły się dopiero po prawie 60 latach. Obecnie mieści się tu ośrodek konferencyjny „Kasztel w Szymbarku” i mała, regionalna ekspozycja. Masywny, wybudowany z kamienia łamanego i cegły na planie prostokąta z czterema narożnymi basztami alkierzowymi z nadwieszonymi wykuszami, trzykondygnacyjny, posadowiony na wysokich piwnicach o kolebkowym sklepieniu. Spróbowano częściowo oddać dawny wystrój wnętrz. Obok znajduje się Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa i ładny ogród. Wstęp bezpłatny. Obiekt pod pieczą Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.