30 marca 2012 o godz. 13:03

O szczerości

/wp-content/uploads/2012/03/Oscar_Wilde

"Odrobina szczerości bywa niebezpieczna. Większa jej dawka – absolutnie śmiertelna". ~Oscar Wilde.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Zobacz ostatnie wpisy

24 listopada 2015 o godz. 10:38

Kartka z podróży (3) Skansen nad jeziorem Jugla

SONY DSC

Skansen etnograficzny, jeden z najstarszych w Europie, powstał w XIX wieku nad brzegiem jeziora Jugla. Jedzie się tu autobusem numer 1 z centrum Rygi – ok. 45 minut. Zebrano tu na wielkiej powierzchni drewniane budownictwo ludowe ze wszystkich regionów Łotwy, najstarsze z XVII wieku, większość z XVIII-XIX wieku. Każdy region ma wydzieloną część, niestety zimową porą większość domów jest zamknięta. Jest wioska rybacka, są trzy wiatraki, liczne spichlerze, kuźnia, wiejska szkoła, karczma i tancbuda. Całość pięknie położona na wzgórzach, nad jeziorem, w lesie. Łącznie jest tu 118 budynków z: Kurzeme, Vidzeme, Zemgale i Latgale, przeniesionych z ich oryginalnych miejsc. Całość to ponad 87 ha. Poznajemy życie łotewskiej wsi oraz rybaków, zupełnie inny świat niż hanzeatyckie miasta, bogata Ryga i porty Bałtyku. To świat ludzkiej biedy, rzemiosła, ciężkiej codzienności w bliskości z naturą, w uzależnieniu od pór roku i pogody. W leśnej głuszy, jest to naprawdę niezwykły skansen, przez swoje położenie, oddalenie od miasta, sprawia bardzo autentyczne wrażenie, a babuszki wyplatające na drutach swetry robią to bardziej dla siebie, niż dla turystów.  

23 listopada 2015 o godz. 11:13

Kartka z podróży (2) Centralny targ w Rydze

SONY DSC

Centralny targ to jedno z najbarwniejszych miejsc w Rydze, istna wieża Babel. Powstał w dawnych hangarach zeppelinów. Przyjeżdżają tu sprzedawcy z różnych dawnych republik ZSRR. Można tu kupić polskie masło i żółty ser, ale też sery litewskie, owoce z Uzbekistanu, Tadżykistanu, Mongolii, Gruzji, wędliny i ryby z Rosji, szmaty z całego świata, wódki rosyjskie, białoruskie, ukraińskie, brandy armeńskie (a i polska nalewka Babuni). Są tu wędzone minogi z beczki, mocno posolone, góry kawioru, piętrzą się raki, w słoikach marynowane wodorosty, ale też marynowane pomidory, czy całe główki czosnku. Nawet marynowana marchew. Owoce soczyste, suszone i kandyzowane, setki przypraw, tysiące słodkości, orzechów. A ileż gatunków chleba! Miękkie sery kozie i twarde sery dojrzewające przez trzy lata. A to wszystko wcale nie tanie, nawet droższe niż w markecie, ale ludzi dużo, no i tu można popróbować, a i coś dołożą gratis jak widzą, że dobry klient. No i można na miejscu zjeść i popić, jest masa barów z napitkami, 50 gram wódki za 1,50 euro, kwas chlebowy za 50 centów, piwo 1,50 euro, pielmieni na wiele sposobów, danie uzbeckie, dania gruzińskie, ryby wędzone na ciepło, kanapki z kawiorem lub bałtyckim łososiem itd. Wychodziłem z targu najedzony i tak objuczony, że ledwie dotaszczyłem sprawunki do autobusu. Nie wiem czy zjem to wszystko i wypiję, taszczę balsamy i wódki: ukraińskie, białoruskie i rosyjskie, mam pudełko z kawiorem i jedną minogę, czarny chleb z kminkiem i twardy ser łotewski, sok z żurawiny dla zdrowia, kwaśny tak, że gębę wykrzywia, boczek wędzony i musztardę domowej roboty, z Ukrainy, ostrą niebywale, marynowaną marchew i fasolkę w czosnku, kandyzowane kumkwaty i worek przypraw. A do tego pesto z konopi. Rastafarianin rozstawił stolik i sprzedawał swoje zdrowotne wyroby – olej z konopi, różne przysmaki z nasionami marihuany, pesto z nasion etc. Drogo liczył, w domu się przekonam czy produkt wart był ceny.

22 listopada 2015 o godz. 17:09

Kartka z podróży (1) Riga Vodka Museum

SONY DSC

Znów jestem w podróży i znów w Rydze, już drugi raz w ten roku. Poleciałem na zaproszenie Latvijas Balzams, producenta słynnego likieru Black Riga Balzam, czyli Czarnej Rygi, ale też m.in. wódki Stolichnaya. Mam sześć dni w bardzo zimnej stolicy Łotwy, dziś przez cały dzień temperatura jest poniżej zera, a ulice oblodzone. Zwiedzanie zacząłem od muzeum wódki… miejsca absolutnie oryginalnego, stworzonego z pasją. Przy ulicy Krišjāņa Barona 136F (trafić trudno, bo w podwórzu, numeru nie widać) Leonard Yankelovich, właściciel warsztatu samochodowego, założył razem z kolegą muzeum wódki. Był 2004 rok, a zaczęło się od tego, że żal im było wyrzucać puste butelki po wódkach, które z pasją degustowali. Początek kolekcji, pierwszych 600 butelek, stanowiły te wspólnie rozpite. – Nie jest to typowe muzeum, bo my degustujemy tu wódki, wszystkie puste butelki są po wódkach, które tu próbowaliśmy. Nie wyrzucamy butelek, które przekazały nam swoją duszę – mówi Leonard Yankelovich. Wcześniej ojciec Leonarda zbierał etykiety po radzieckich wódkach, dziś także eksponowane w muzeum. Obecnie mają ok. 2000 butelek, nie tylko puste, wiele jest z zawartością, w tym absolutne unikaty, w tym: wódkę w opakowaniu wykonanym ze złota i srebra o wartości 1,3 mln dolarów (oryginał jest w sejfie bankowym, w muzeum jest kopia, również ze złota i srebra), wódki z wojny w Afganistanie, wódki, które grały w filmach, stare butelki, kolekcje z całego świata, podzielone tematycznie – np. wódki z owocem w butelce, wódki z gadem w butelce, butelki ceramiczne, gaśnice i syfony z wódką, wódki w butelkach militarnych etc. Jest też ekspozycja poświęcona bimbrownictwu. Są nawet perfumy na bazie wódki. Na wejściu dostaje się wstrzemiennego – kieliszek bimbru infuzjowanego skórkami cytrusowymi. Leonard oprowadza z zapałem i pokazuje swoje skarby, prywatnie zajmuje się produkcją unikatowych samochodów, wypuszczanych w pojedynczych egzemplarzach, jego samochód grał m.in. w filmie „Dyktator”.

17 listopada 2015 o godz. 23:00

Rezerwowi nie zawiedli

Stadion_Miejski_we_Wroclawiu_-_testy_iluminacji_1-001

Mecz Polska-Czechy obydwie drużyny zaczęły w częściowo rezerwowych składach. My z Borucem w bramce, z tylko jednym napastnikiem – samotny Milik na szpicy. Pięciu pomocników: Linetty, Kapustka, Mączyński, Jodłowiec i Grosicki, w obronie: Jędrzejczyk, Glik, Pazdan i Rybus. Zatem skład częściowo eksperymentalny, ale to najlepszy moment na takie sprawdziany. Już w 3. minucie było 1:0, po kapitalnym podaniu Bartosza Kapustki Milik strzelił głową swoją dziesiąta bramkę dla reprezentacji. Osiemnastoletni Kapustka ma chyba nie tylko szczęście, ale też widzi co się dzieje na boisku, oby jego talent się nie zmarnował. Zagrał od pierwszej minuty i to był jego świetny mecz, był jednym z najlepszych piłkarzy na boisku. W 12. minucie na 2:0 strzelił Jodłowiec, wreszcie miał możliwość pokazać swoją przydatność dla reprezentacji, choć poza tym golem nie pokazał się z najlepszej strony. Potem za grę wzięli się Czesi, co długo kończyło się na ich przewadze w środku pola, zatrzymywali się na naszych obrońcach. W 41. minucie po nudnym okresie gry niezwykłej urody gola strzelił na 2:1 Ladislav Krejčí, wydaje się, że Boruc zbyt ociężale pofrunął do tej piłki. W końcówce pierwszej połowy Czesi zdominowali boisko, ale już nic więcej złego się nie wydarzyło. Na drugą połowę w miejsce Glika wszedł Thiago Cionek. Pierwsze dziesięć minut było porywające, potem jednak Czesi znów zaczęli nas usypiać, zrobiło się nudno, a jak się robi nudno, to łatwo coś przespać. Jednak to był nasz dzień. W 67. minucie Linetty wyprowadził świetną akcję, trudno zrozumieć dlaczego nie wpadła bramka bo czescy obrońcy kompletnie się pogubili. Tymczasem w 70. minucie po świetnym podaniu Milika na 3:1 podwyższył Kamil Grosicki. Nawałka wprowadził kilka zmian. Za Grosickiego wszedł Peszko, za Linettego Mila, za Jodłowca Borysiuk. Linetty rozegrał bardzo dobre spotkanie. Po golu Grosickiego Czesi chyba zupełnie stracili wiarę na dobry wynik i przestali atakować. W 86. minucie powinno było być 4:1, ale idealną sytuację zmarnował wprowadzony wcześniej za Kapustkę Sobiech. Dobry mecz, wygrany zasłużenie, choć trzeba pamiętać, że nie tylko my wystawiliśmy skład w części rezerwowy, Czesi także eksperymentowali. Wygląda jednak na to, że nasze odwody są mocniejsze. Nadzieje przed Euro 2016 rosną.  

17 listopada 2015 o godz. 21:34

Koniak z rzędem

kuchnia-agora-2015_11-cov

Listopadowy magazyn „Kuchnia” publikuje artykuł Łukasza Klesyka pt. „Koniak z rzędem” – recenzję książki Łukasza Gołębiewskiego o koniaku. Obok recenzji dziennikarz zamieszcza własne oceny koniaków i pineau des Charentes. Oto cała recenzja Łukasza Klesyka. Pojawiła się wreszcie napisana po polsku i przez Polaka książka o koniaku. Autorem jest Łukasz Gołębiewski, prozaik, poeta oraz redaktor naczelny portalu o mocnych alkoholach Spirits.com.pl i poświęconego im dwumiesięcznika „Aqua Vitae”; wydawcą zaś firma M&P Alkohole i Wina Świata. „Koniak” ma dwie części: „Historia, geografia i technologia” oraz „Najważniejsze domy koniakowe i marki”. W tej drugiej opisano 60 spośród ponad 350 działających destylarni: dzieje każdej z nich i jej styl, a także przykładowe produkty. W książce jest sporo historycznych ciekawostek. Dowiadujemy się, że pierwszy raz nazwy eau-de-vie du Cognac użyto w 1617 roku, że najstarszy dom koniakowy to Ranson (1604), a najstarsza nieprzerwanie obecna na rynku marka – Augier (l643). Najdłuższą historią wśród największych domów szczyci się Martell (1715). Pionierem sprzedaży trunku w szklanych butelkach był zaś Roullet & Fils (1780). Autor tłumaczy również, skąd na butelkach koniaku wziął się Napoleon: „Emmanuel Courvoisier odpowiadał za zaopatrzenie napoleońskiej armii w eau-de-vie. Bonaparte dostał od niego kilka beczek koniaku w l8ll roku i zabrał je ze sobą na zesłanie na Świętą Helenę. W muzeum w mieście Jarnac, gdzie jest siedziba firmy, można oglądać pamiątki związane z Napoleonem, w tym replikę oryginalnej skrzyneczki na koniak, jaką wódz ponoć zawsze ze sobą woził. Jest też oryginalny list Napoleona z zamówieniem eau-de-vie. Firma powstała w 1834 roku, założona przez Felixa Courvoisier. Jako pierwsi zaczęli używać nazwiska Napoleon dla oznaczania jakości koniaku, potem w ślad za nimi poszło wielu producentów, a dziś niestety nawet najpodlejsze brandy dumnie noszą symbol N w laurowym wieńcu”. Dodam, że jeśli chodzi o koniak, nie ma powodu do obaw: zgodnie z przepisami apelacji destylaty oznaczone „Napoleon” są odpowiednikiem XO – ich najmłodszy składnik musi leżakować co najmniej 6 lat. A propos oznaczeń wieku: Gołębiewski wyjaśnia, że „kiedyś były to gwiazdki, jednak odkąd zaczęły je wykorzystywać w charakterze ozdobników firmy produkujące brandy, zastąpiono je odpowiednimi skrótami”. Rzeczywiście! Jeśli się przyjrzeć flaszkom tanich winiaków, nierzadko wyglądają jak ruski generał – całe w medalach i gwiazdkach. System gwiazdkowy wymyślił w 1865 roku Maurice Hennessy prawnuk Richarda – założyciela tego słynnego domu koniakowego; inspiracją było ponoć zakończenie klamki okiennej w kształcie gwiazdki. W jego systemie jedna gwiazdka oznaczała koniak dwuletni, dwie – czteroletni, a trzy – sześcioletni. Z całej tej konstelacji po reformie w 1983 roku pozostało tylko oznaczenie *** jako równoważnik VS, czyli trunku dwuletniego. Cieszy mnie napomknienie autora, że we Francji pije się koniak w temperaturze „nieco niższej niż pokojowa”. To wbrew pozorom istotne. Przytoczę cytat z innej książki (Thomas Laurenceau, „Remy Martin. L’Esprit du Cognac”, E.P.A., Paryż 1991), który wyjaśnia tę kwestię dogłębnie: „Kieliszek z dobrym koniakiem nie powinien być ogrzewany w dłoniach. W ten sposób najbardziej zwiewna, elegancka część jego bukietu ulatnia się i zostaje stracona. Taki trik można stosować jedynie w celu chwilowego ożywienia pozbawionych aromatu kiepskich brandy”. Czyli: 15°C i basta! Dalej Laurenceau pisze, że koniakowi nie zaszkodzi kostka lodu: ustabilizuje temperaturę i zatrzyma subtelności, o których mówimy. Zgoda, pod warunkiem że lód jest dobrej jakości i nie rozpuści się, rozwadniając trunek. Aby temu zapobiec, można przelać koniak do kieliszka przez kawałek lodu trzymany w szczypcach – często proszę o to w restauracjach, gdzie destylaty wciąż zwykło się serwować z butelek „ugotowanych” na barze. Gołębiewski kończy swą książkę rozdzialikiem o pineau des Charentes. To znane od XVI wieku wino likierowe, a właściwie nie wino, tylko zakonserwowany koniakiem świeży (najwyżej jednodniowy) moszcz. Pineau może być białe – powstaje głównie ze szczepów: ugni blanc, colombard, sémillon, sauvignon. montils, merlot noir, merlot blanc, cabernet sauvignon, cabernet franc, jurançon blanc i folle blanche lub różowe (cabernet sauvignon, cabernet franc, malec, merlot noir). Przed zabutelkowaniem leżakuje co najmniej 14 miesięcy (różowe lub 18 miesięcy białe), z czego co najmniej osiem w dębowych beczkach. Podaje się je schłodzone (6°C w kieliszkach do sherry) jako aperitif lub w towarzystwie ostrych, niebieskich serów (np. roqueforta) lub foie gras. Można też popijać je przy lekturze „Koniaku”, aby radość z tej pionierskiej i dobrej książki była podwójna.

15 listopada 2015 o godz. 12:10

Renesansowy kasztel w Szymbarku

SONY DSC

Podróżując na południe, do Łącka, gdzie krasi lica śliwowica, zatrzymałem się w Szymbarku, zwabiony niezwykłej urody białym renesansowym kasztelem, do którego przylega niewielki skansen. Pięknie położony na wysokiej skarpie rzeki Ropy kasztel w Szymbarku miał bardzo urozmaiconą historię, jak również na przestrzeni dziejów spełniał wiele funkcji. W XIX wieku mieściła się tu gorzelnia, jak również magazyn zbożowy. Pierwotnie był siedzibą rodu Gładyszów. Budowę rozpoczęto w XV wieku, a zakończono w 1590 roku. Autorem najprawdopodobniej był jeden z włoskich architektów, zatrudnionych na dworze Jagiellonów. Inna wersja napomyka o budowniczych pochodzących z Węgier, gdzie Gładysze mieli rozległe kontakty. W XVII wieku należał do Strońskich, potem przeszedł w ręce Siedleckich i Bronikowskich, a pod koniec XVIII wieku włodarzył tu prałat gnieźnieński, ks. Jan Bochniewicz. Do końca XVIII wieku służył celom obronnym, był zamieszkiwany (w basztach alkierzowych), a jak legenda głosi, wybudowano ich cztery, gdyż rycerz Gładysz herbu Gryf miał cztery córki, a każda z nich odmiennego charakteru, więc dla zachowania miru domowego mieszkały osobno, każda w jednej z wież. Później pełnił funkcję gorzelni, magazynu, by w ostatnim okresie – międzywojennym – stać się kuchnią dla czeladzi dworskiej, kurnikiem i lamusem. Ostatnim właścicielem był Zbigniew Sękiewicz i pomimo jego starań, nie udało się wyremontować budowli i przywrócić jej dawną świetność. Po II wojnie światowej włości upaństwowiono. Od początku lat 50. Ministerstwo Kultury i Sztuki rozpoczęło prace rekonstrukcyjne, które zakończyły się dopiero po prawie 60 latach. Obecnie mieści się tu ośrodek konferencyjny „Kasztel w Szymbarku” i mała, regionalna ekspozycja. Masywny, wybudowany z kamienia łamanego i cegły na planie prostokąta z czterema narożnymi basztami alkierzowymi z nadwieszonymi wykuszami, trzykondygnacyjny, posadowiony na wysokich piwnicach o kolebkowym sklepieniu. Spróbowano częściowo oddać dawny wystrój wnętrz. Obok znajduje się Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa i ładny ogród. Wstęp bezpłatny. Obiekt pod pieczą Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.  

14 listopada 2015 o godz. 13:11

Lewandowski wymiata

Robert_Lewandowski_2011_(3)

Pierwsza połowa meczu towarzyskiego z Islandią nie zapowiadała niczego ciekawego. Goście szybko strzelili nam gola po wątpliwym rzucie karnym podyktowanym w czwartej minucie. Potem było nudno. Po przerwie wyszedł inny zespół. Najpierw wyrównanie Grosickiego, potem bramka Kapustki na 2:1. Ależ ten chłopak ma szczęście, co wejdzie, to strzela, a przecież to nieopierzony młokos. Wygląda albo na wielki talent, albo na wielkiego farciarza. Islandia wyrównała po chwili, po błędach polskiej obrony, po chwili odprężenia, którego w meczu o punkty pewnie by nie było. A potem był już festiwal Roberta Lewandowskiego. Najpierw cwaniacka bramka w zamieszaniu na polu karnym, potem wspaniały gol po przebiegnięciu samotnym rajdem kilkudziesięciu metrów, strzał z dystansu, idealny, do pokzywania we wszystkich stacjach sportowych świata. Wynik 4:2 robi wrażenie. Lewandowski stwarza niesamowitą przewagę, wygrywa mecze, dobrze że nie tylko w Bundeslidze. Ta reprezentacja powinna przejść przez pierwszą rundę Euro. Nie jest to może piłkarska potęga, ale może jedna z najlepszych dziesięciu dziś drużyn w Europie jednak tak.

30 października 2015 o godz. 21:23

Ślepnąc od świateł

Slepnac-od-swiatel-001

Jakub Żulczyk jest najzdolniejszym pisarzem pokolenia urodzonego już w latach 80. Dynamiczny język, świetnie skrojone postaci, autentyczne, tryskające emocjami. Tak, emocje to najważniejszy atut tej prozy, która jest głosem buntu, złości, ale często też bezradności. Żulczyk przedstawia brudna Polskę i młode pokolenie, które żyje w całkowitym oderwaniu od tradycji, spraw kraju czy świata. Biorą prochy, sprzedają prochy, piją i dupczą na potęgę, spędzają dnie i noce klubach, chcą dużo zarabiać i mało robić, nie obchodzi ich prawo, nie obchodzi moralność, nawet miłość jest poza ich radarami, chyba że zwierzęca, chyba że wyłącznie fizyczna. Już debiutancka powieść „Zrób mi jakąś krzywdę” robiła wrażenie – właśnie przez autentyczność, przez soczystość języka, emocjonalność. Podobnie świetne „Radio Armagedon”, opowieść o buncie, ale i o rozpaczy. Żulczyk kwestionuje autorytety, wyszydza media, odrzuca idoli. W nowej powieści opowiada brutalna historię dealera narkotyków, chłopaka o wielu imionach, który przyjechał do Warszawy z Olsztyna, bo był wrażliwy, bo chciał zostać artystą, plastykiem, studiował na ASP. Szybko jednak wciągnął go zły świat, i on sam stał się zły, wściekły, brutalny, a jednocześnie precyzyjny i dokładny, zorientowany wyłącznie na zarabianie coraz więcej pieniędzy. Nie jest w tym odosobniony. Ta pogoń za szmalem jest beznadziejna, może się tylko źle skończyć, a bohater jest coraz bardziej osaczony i coraz bardziej zmęczony. takie historie nie mają happy endu. Ale czyta się to znakomicie.

27 października 2015 o godz. 12:24

Po wyborach

Sejm_433-001

PKW podała ostateczne wyniki wyborów, PiS ma władzę samodzielnie, lewica poza Sejmem, Korwin też. PiS – 5711687 głosów (37,58%), PO – 3661474 głosów (24,09%), Kukiz – 1339094 głosów (8,81%), Nowoczesna – 1155370 głosów (7,6%), PSL – 779975 głosów (5,13%), Zjednoczona Lewica – 1147102 głosów (7,55%), Korwin – 722999 głosów (4,76%), Razem – 550349 głosów (3,62%). Pierwszy raz w Sejmie nie będzie lewicy, a mało zabrakło by także nie było ludowców. To nie jest dobre, gdyż część poglądów sporego elektoratu nie będzie miała w ogóle głosu, ale z drugiej strony, lewica sama jest sobie winna. Od lat nie ma programu, za późno pojawiły się nowe twarze, a w polityce negacji dużo bardziej wyrazisty okazał się być Kukiz. Jednocześnie wybory dały jakąś szansę lewicy na przyszłość, po pierwsze finansowanie dla dwóch formacji, po drugie, pojawiły się nowe twarze, atrakcyjne i młode. Czas już odesłać Leszka Millera na emeryturę, Palikota do pisania pamiętników, a stery nowej lewicy powinni przejąć Barbara Nowacka i Adrian Zandberg. Razem. Czas wrócić do myślenia, że nie ma wroga na lewicy i wspólnie działać z nadzieją na wynik w następnych wyborach. Wyraźny problem lidera ma PSL. Janusz Piechociński jest koncyliacyjny, kulturalny, ale bezbarwny. A za nim są postacie anonimowe. Brakuje lidera choćby miary Waldemara Pawlaka. Jednocześnie jestem przekonany, że Polska potrzebuje silnej reprezentacji partii chłopskich, nie ważne z jakim rodowodem, dziś to już nie ma znaczenia, mogą to być Zieloni czy Chadecja. Rolnictwo wymaga restrukturyzacji, a jednocześnie to nasza przyszłość – w sensie gospodarczym, demograficznym i ekologicznym. Tymczasem Sejm jest absolutnie zdominowany przez partie mieszczańskie, co w ogóle nie odzwierciedla struktury społecznej. Wybory wyłoniły nowych liderów. Na pewno wielkim wygranym jest Ryszard Petru, pewnie niewielu wierzyło, że jego młoda formacja przekroczy próg wyborczy. Przekonał do siebie ludzi młodych, przedsiębiorców, osoby o liberalnych poglądach, zmęczone rządami PO. Czy będzie potrafił ten sukces wykorzystać? Ma wielką szansę. Do wygranych mimo wszystko należą także Barbara Nowacka i Adrian Zandberg. Choć ich ugrupowania nie weszły do Sejmu, to jednak pokazali nową twarz lewicy. To krok w dobrym kierunku. Charyzmatyczną osobowość potwierdził Paweł Kukiz, choć chyba z wyniku wyborów nie może być zadowolony, podobnie jak z wcześniejszego zainteresowania referendum i tematem JOW-ów. Mało tego, jako jedyny nie dostanie dofinansowania z budżety dla partii politycznych, bo nie startował jako partia. Wydaje się, że popełnił masę błędów od czasu ogromnego sukcesu w wyborach prezydenckich. Jedyna dla niego szansa na przyszłość, to konsekwentne pozostawanie w opozycji. Jest głosem najbardziej sfrustrowanej grupy społeczeństwa – bezrobotnych, ludzi młodych bez perspektyw i ludzi starych bez dobrej opieki medycznej i środków do godnego życia. Wynik partii Korwin pokazuje, że jednak są granice błazeństwa i oszołomstwa, że poza ludźmi bardzo młodymi nikt nie przyklaśnie robieniu z polityki muppet show. W przypadku Korwina jego poglądy schodzą na dalszy plan, gdy przybiera maskę clowna i za wszelką cenę stara się zwrócić uwagę mediów. Właśnie kolejny raz tę cenę zapłacił. Facet niczego się nie uczy, czas na emeryturę. PO straciło władzę, przegrało wybory, ale nie ma w tym żadnej sensacji, to było od wielu miesięcy wiadome. Przegrali, bo przez lata rządów zrobili tak dużo złych rzeczy, że chyba głosowali na nich tylko ci, którzy bali się radykalizmu PiS. Nie pasjonuję się polityką, nie mam sympatii i jak zawsze nie głosowałem na nikogo. Od lat zajmuję się książkami i w mojej skromnej dziedzinie widzę, ile rządy PO narobiły złego. Brak ustawy o książce, brak skutecznej ochrony praw autorskich, brak jakiegokolwiek wsparcia dla podręczników akademickich, brak działań na rzecz zrównania stawek podatku VAT na książki papierowe i e-booki, populistyczny darmowy podręcznik, który nie tylko niszczy rynek wydawniczy i księgarski, ale też doprowadzi do drastycznego obniżenia się jakości polskiej edukacji szkolnej, ogromne wsparcie finansowe dla tzw. wolnych zasobów, kosztem jakości książek, to część ewidentnie szkodliwych działań. Jedynie Ministerstwo Kultury i podległy mu Instytut Książki, a także Instytut Adama Mickiewicza, w czasach rządów PO zasłużyły na dobrą ocenę. Działania Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki, Ministerstw Cyfryzacji – to było długofalowe szkodnictwo, które jeszcze przez wiele lat odbijać się będzie czkawką. Liczba grzechów w dziedzinie, którą się zajmuję, i która jest mi najbliższa, wystarcza bym nie płakał za PO. A inne branże mogą dorzucić kolejne cegiełki. Może nauczą się więcej pokory. Najpierw jednak muszą znaleźć nowego lidera, bo Ewa Kopacz nie pociągnie partii do przodu. PiS wziął całą władzę, ale trzeba powiedzieć, że był do tego bardzo dobrze przygotowany. Wiedzieli jak wygrać i byli pewni swego. Beata Szydło wypadała przekonywująco, deklasowała swoją rywalkę. Zwycięzcy przyjdzie jednak rządzić w niesłychanie trudnych czasach. Wali się Unia Europejska, imigranci szybko doprowadzą finanse publiczne państw Unii do ruiny, nie rozwiązany jest problem Grecji, a w tle są także inne kraje pogrążone w finansowym kryzysie, państwa Unii są nadmiernie obciążone długami, a te najbogatsze mają na dodatek nieściągalne wierzytelności, do tego problem Rosji, Ukrainy, zagrożenie terroryzmem, rosnąca hegemonia USA, ogólnie widmo globalnego konfliktu… To są sprawy niezależne od naszych politycznych wyborów, ale też są to sprawy ważniejsze od naszych politycznych sympatii czy antypatii. PiS to nie jest mój wybór, bo choć nie mam politycznych poglądów, to moje serce bije po lewej stronie, ale uważam, że w tak trudnych czasach trzeba dać nowej władzy wsparcie, zwłaszcza w tych wszystkich działaniach, które przyczyniać się będą do stabilizacji i wzrostu poczucia bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że taka też będzie polityka. Mamy silny rząd, z mocnym społecznym poparciem, trzeba to wykorzystać. Być może to są właśnie takie czasy, kiedy narody Europy potrzebują mocnej reprezentacji i skutecznej władzy. Oby z poszanowaniem głosu mniejszości, bez kierowania się ideologią, resentymentami, bez rozliczeń, lecz konsekwentnie do przodu, równie skutecznie jak w drodze do władzy.

18 października 2015 o godz. 16:13

„Aqua Vitae” – piąty numer

cover5

W sprzedaży jest już piąty numer dwumiesięcznika „Aqua Vitae”, a w nim m.in. następujące teksty: Whisky Live Warsaw – przedstawiamy debiutantów z całego świata na tegorocznym festiwalu Rozmowa z Don Gustavo Ortega Zeller Brugal, maestro ronero firmy Brugal Przedstawiamy toruńskie wódki, w tym wiele zaskakujących nowości Z wizytą w Manufakturze Maurera i rozmowa z Krzysztofem Maurerem Wizyta w destylarni Glenrothes Tajniki whisky Bowmore Skąd pochodzi nazwa bourbona? Historia śliwowicy i wódek paschalnych Relacja Festiwalu Whisky w Jastrzębiej Górze Rozmowa z Michałem Gutt, twórcą nowej polskiej wódki Masterclass z GlenDronach i BenRiach i rozmowa z Alasdairem Stevensonem z firmy BenRiach Relacja z targów Polagra Zapomniane klejnoty sztuki likierniczej Gorzelnia rolnicza Gola Ekspert poleca koniak Lheraud VSOP Nowe na półkach, czyli recenzje trunków Mięta – staropolskie trunki i przepisy na nalewki Książki o alkoholach – recenzje nowości W kuchni – potrawy ze śliwowicą