30 marca 2012 o godz. 13:03

O szczerości

/wp-content/uploads/2012/03/Oscar_Wilde

"Odrobina szczerości bywa niebezpieczna. Większa jej dawka – absolutnie śmiertelna". ~Oscar Wilde.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Zobacz ostatnie wpisy

6 lutego 2016 o godz. 13:45

Kartka z podróży (4) Góra Fuji

SONY DSC

Z Gotemby autobusem pojechałem do górskiego kurortu Fujioshida, miasteczka, z którego wyruszają wędrowcy wspinający się na górę Fuji, a kto nie chce się wspinać może wjechać na wysokość mniej więcej 1800 m autobusem. Niezwykłe wrażenie robi ośnieżony ścięty stożek symetrycznej góry, czynnego wulkanu, który samotnie wznosi się ku niebu na wysokość 3776 metrów. Symbol Japonii i święta góra. Ostatni raz wybuch wulkany nastąpił w 1707 roku, nikt nie zna dnia ani godziny, gdy przebudzi się ponownie. Powietrze na górze jest rozrzedzone, temperatura nawet w środku lata bardzo niska, teraz w lutym prawie cała pokryta jest grubą warstwą śniegu, więc wspinaczki są zabronione. W okolicy góry Fuji jest pięć jezior, które także są atrakcją turystyczną, a także termalne źródła – kąpieliska. Kobiety i mężczyźni kąpią się osobno, na golasa. Jest tu także gigantyczny park rozrywki, Highland, z rollercosterami tak wysokimi i tak stromymi, że mdło się robi na sam ich widok.

4 lutego 2016 o godz. 15:25

Kartka z podróży (3) Fuji Gotemba

SONY DSC

U podnóża góry Fuji grupa Kirin założyła w 1972 roku destylarnię whisky. Wybór miejsca nie był przypadkowy, są tu bowiem idealnie krystaliczne strumienie górskiej wody, pochodzącej z roztapiających się śniegów. Woda jest dodatkowo filtrowana przez skały wulkaniczne, co dobrze wpływa na smak whisky. Duży zakład produkuje whisky grain i single malt, a także blendy. Whisky grain robiona jest na wzór amerykański, z kukurydzy, słodowa oczywiście z jęczmienia. Ogromne kolumny odpędowe zrobione są ze stali nierdzewnej, a cztery miedziane alembiki są na wzór szkocki. Zacieranie i fermentacja odbywają się w stalowych tankach. Jest tu dziesięciopiętrowy magazyn wysokiego składowania. Beczki po bourbonie, z nowego amerykańskiego dębu i z japońskiego dębu mizunara. Whisky z Gotemba cechują nuty bakalii i owoców, zwłaszcza ananasa. Firma ma też własną linię butelkowania.

3 lutego 2016 o godz. 14:59

Kartka z podróży (2) Tokio

SONY DSC

O Tokio można napisać książkę a nie kartkę, miasto ma kilkanaście milionów mieszkańców, a cała aglomeracja tokijska to jakieś 30 milionów ludzi. Powiedzieć, że jest tłoczno, to mało. Przez dworzec Shinjuku dziennie przewija się milion pasażerów i naprawdę nie jest to miłe miejsce, a znalezienie właściwego wyjścia czy peronu zajmuje sporo czasu. Tokio jest miastem bardzo nowoczesnym, niewiele tu zabytków architektury, to czego nie zniszczyły wcześniej trzęsienia ziemi i pożary, zbombardowali podczas II wojny światowej Amerykanie. Wymyślne wieżowce, setki reklam, ale genialny system komunikacji podziemnej sprawia, że na ulicach nie ma wielkich korków i hałasu. Mimo wszystko jednak podróżowanie metrem jest strasznie męczące, wprawdzie wszystko jest świetnie zorganizowane, ale odległości pomiędzy peronami to prawdziwa udręka. Turyści mogą kupić specjalne bilety na komunikację i kosztuje to niewiele (1500 yenów za trzydniową kartę), jadąc do Japonii należy też wcześniej kupić Japan Rail Pass, co pozwoli znacznie taniej podróżować pociągami (a te są pioruńsko drogie). Mimo japońskich znaków szybko można się połapać w systemie komunikacji, stacje są dobrze oznakowane, każda ma swój numer. W godzinach szczytu dla kobiet są osobne wagony żeby mężczyźni nie korzystali z okazji do podmacywania i ocierania. Na stacjach i ulicach są dziesiątki automatów – z jedzeniem, piciem, gadżetami, papierosami (tańsze niż w Polsce) etc.

2 lutego 2016 o godz. 17:03

Kartka z podróży (1) Hakushu

SONY DSC

W górskiej dolinie japońskich Alp, z widokiem na ośnieżony stożkowy szczyt góry Koikomagatake, zatopiona w lesie, który jest też rezerwatem dla ptaków, leży destylarnia whisky Hakushu, należąca do koncernu Beam Suntory. Odwiedzający są tu serdecznie witani, jest tu małe muzeum whisky, poza tym zwiedza się części produkcyjne (zaciernię i fermentownię oraz destylarnię) oraz magazyn beczek. Oprowadzanie jest wprawdzie po japońsku, ale zagraniczni goście dostają słuchawki i nagrany tekst po angielsku. Po zwiedzaniu jest degustacja, a w barze można spróbować wszystkich whisky Suntory, a więc: słodowych Yamazaki i Hakushu, zbożowej Chita oraz blendów – m.in. Hibiki, ale też Suntory Royal i innych. Są też edycje dostępne wyłącznie w destylarni, nie butelkowane do sprzedaży. Ceny niezwykle przystępne, pomijając takie rarytasy jak Hibiki 30YO czy Yamazaki 25YO, większość whisky jest do spróbowania w cenie 100 yenów, czyli po 3 zł. Również w tej cenie można spróbować new make Hakushu i Chita.

28 stycznia 2016 o godz. 21:13

Rynek Książki w Polsce 2015

Ukazała się długo wyczekiwana uaktualniona edycja rocznika „Rynek książki w Polsce”, pozycji obecnej na rynku od 1998 roku. W pięciu tomach (poświęconych wydawnictwom, dystrybucji, poligrafii, postaciom branży wydawniczej oraz targom i instytucjom), na ponad 1600 stronach, przedstawiony został aktualny stan poszczególnych sektorów rynku wydawniczego i omówione zostały zmiany, jakie zaszły na rynku książki na przestrzeni ostatniego roku.

28 stycznia 2016 o godz. 10:19

Dawny browar w Zielonej Górze

SONY DSC

Na przedmieściach Zielonej Góry straszą zabudowania fabryczne po dawnym browarze, który został ostatecznie zamknięty w 1999 roku. Jego historia sięga XIX wieku, wybudowano go w latach 1872-75 i pierwszą nadaną mu nazwą była Bergschloss Brauerei. W 1883 roku nabył go mistrz piwowarski z Bremy, Carl Ludwig Wilhelm Brandt. Niewątpliwie przyczynił się do podniesienia jakości warzonego tu trunku i to na tyle skutecznie, że piwo rozpoczęło karierę międzynarodową.

27 stycznia 2016 o godz. 22:55

Henning Mankell – Grząskie piaski

mankell piaski

Czy wystarczy być popularnym autorem by wydawca godził się na publikację słabej książki? Bez wątpienia, dowodów jest wystarczająco dużo. Wydawca przekładu powinien być już jednak bardziej wybredny, a jeśli jeszcze wydawca przekładu decyduje się publikować nudną książkę popularnego pisarza w formie audiobooka, to zdziwienie jest tym większe. Czy nie można tego czytelnikowi oszczędzić?

26 stycznia 2016 o godz. 22:49

Prenumerata Aqua Vitae

lheraud plume

Zachęcamy do zapisywania się na prenumeraty magazynu „Aqua Vitae”. Cena rocznika (6 numerów) na 2016 rok to koszt 80 zł, to tylko 17 gr rocznie za każdą fachowo zredagowaną przez nas stronę tekstu. Wciąż dostępne są także ostatnie egzemplarze numerów archiwalnych z 2015 roku. Prenumeraty: redakcja@aqua-vitae.pl.

16 stycznia 2016 o godz. 12:24

UK Subs i TV Smith

SONY DSC

30 stycznia w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (ul. Marcinkowskiego 12-14) zagra U.K.SUBS, brytyjska legenda punk rocka świętuje swoje 40 urodziny! Z tej okazji zespół wyruszy w międzynarodową trasę koncertową, w której towarzyszyć mu będzie TV Smith a w Bydgoszczy dodatkowo grudziądzka Cela nr 3. Rozpoczęcie o godz. 19.00. Ceny biletów: 60 zł w przedsprzedaży, 65zł w dniu imprezy.

14 stycznia 2016 o godz. 09:33

Krochmalnia i płatkarnia Brójce

SONY DSC

Podczas ostatniego pobytu w województwie lubuskim przejeżdżałem przez wieś Brójce w powiecie międzyrzeckim i zatrzymałem się żeby zrobić zdjęcia ciekawemu zabytkowi przemysłowemu, starej krochmalni i płatkarni Brójce. Budynek na pewno stał tu już w 1916 roku, o czym świadczy pocztówka wykonana w tymże – obok widać wieżę kościoła. Jednak pierwotny budynek mocno przebudowano, teraz bardziej przypomina klockowe fabryki z lat 50.