8 lutego 2010 o godz. 20:31

Nie wyrosłem z buntu

W numerze 2/2010 "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" ukazała się rozmowa Ewy Tenderendy-Ożóg pt. "Nie wyrosłem z buntu".

Twoje życie jako powieściopisarza ostatnio nabrało rozpędu. Od czasu „Xenny” (2007 rok), ta powieść jest już Twoją czwartą. I wszystkie osadzone są w punkowym środowisku. „Złam prawo” z uwagi na tematykę najbardziej odpowiada ideologii, z którą się utożsamiasz. Czy punkowa formuła jest niewyczerpywalna?– Punkowa dekoracja, bo tak to należy traktować, rzecz jasna jest niewyczerpywalna, tak samo jak dekoracja każda inna – postindustrialna, baśniowa czy orientalna. Ideologii w tej książce nie tak wiele, choć zgoda, na pewno więcej niż w jakiejkolwiek wcześniejszej, ale to dlatego, że bohater w pierwszej części jest bardzo młody, dojrzewa i głowę ma nabitą buntem. Z czasem – w drugiej, trzeciej części powieści – ideologii jest coraz mniej, zastępuje ją czysty hedonizm.
„Złam prawo” jest opowieścią o pewnej generacji, jej buncie. Ci, co wyrośli z jednego punkowego korzenia, dziś już egzystują w innej rzeczywistości i w rozmaitych miejscach. Przeciwko czemu buntuje się współczesny punk, jak wygląda teraz punkowa kontestacja?
 
– Punk nie był nigdy ruchem społecznym, jak np. hippie i nigdy nie skrystalizował ponętnej dla tłumu ideologii. Pozostał na marginesie życia kulturalnego, widać to wyraźnie w muzyce, z punka nie wyrosły nigdy zespoły-przedsiębiorstwa, maszynki do zarabiania pieniędzy jak Rolling Stones, Deep Purple, LED Zeppelin czy później wiele zespołów grających metal. To świadome pozostawanie na marginesie, idee skłotingu czy D.I.Y. (do it yourself, zrób to sam) wciąż są wyznacznikiem dla ludzi utożsamiających siebie ze słowem punk. W warstwie ideologicznej jest to zazwyczaj skłonność ku hasłom anarchistycznym, ruchom pacyfistycznym, faunowyzwoleńczym, wegetarianizmowi, ale bywa różnie, bo przecież punk jest w stanie pomieścić chuligańskie wybryki spod znaku Oi! Dla mnie punk to przede wszystkim bunt, bunt, z którego sam nie wyrosłem.
Ciało, seks, seksualność w polskiej literaturze są chyba wciąż słabo obecne?
– Bez przesady, ostatnie lata cechują się raczej brakiem pruderii. I jest w tym duża rozmaitość – od delikatnej erotyki Marii Nurowskiej po wyuzdanie Michała Witkowskiego. U mnie seksu rzeczywiście jest bardzo dużo, a pod względem estetycznym najbliżej mi chyba do prozy amerykańskiej: Rotha, Millera, Bukowskiego, serwuję czytelnikom ostry seks, choć zwykle bez perwersji.
Skąd nagle pomysł na wplecenie w fabułę zagadki kryminalnej?
– Po trzech powieściach tworzących „Brudną trylogię” miałem świadomość, że muszę zaproponować czytelnikom coś nowego. Dostają zatem innego bohatera, inną konstrukcję fabularną, która obraca się wokół zbrodni, poszukiwania zarówno sprawcy jak i motywów. Pozostawiłem pierwszoosobową narrację, w której czuję się najlepiej i która sprawdziła się w poprzednich książkach.

2 komentarzy dla “Nie wyrosłem z buntu

 1. szukać siebie i prawdy o

  Czym jest bunt, dość interesująco mówi tu o tym pisarz , ciekawe jak jest w życiu …Ja np.się buntuje , przeciw łatwiznie w życiu i jak mam mieć byle jaki seks ,to wolę rzeczywiście zrobić to sama –
  do it yourself. YES O.K
  Choć sam seks , opisany hmmm tak w 1 osobie i z tej optyki ,w życiu seks nie stanowi źródło zepsucia – tylko cala reszta. I to z kim i jak i po co go uprawiamy i jak o tym inni mówią .Można wszystko sprowdzić do pornografii jak ktoś chce i umie . Ja butuje się przeciw ,wykorzystwaniu ludzi to swych celów .Walczy się o zwierzęta ,o to aby ich nie męczyć, nie zjadać a ludzie, ludzi czesto traktują gorzej niż zwierzęta ,bo przedmiotowo .Seks to nie tylko tarcie i banalna przyjemność. Seks to również jakiś przekaz i komunikowanie się ludzi .

  Autor pisze – U mnie seksu rzeczywiście jest bardzo dużo, a pod względem estetycznym najbliżej mi chyba do prozy amerykańskiej: Rotha, Millera, Bukowskiego, serwuję czytelnikom ostry seks, choć zwykle bez perwersji.
  Ja myślę ,że jest jednak dużo perwersji ,jest to sepecyficzna perwersja ,ale nie będę o tym pisać ,nie mój to interes , niech sobie ludzie poczytają ,każdy ma trzecież inny smak i gust .
  Co do Roth ,które b.lubie ,bo on pokazuje, kobiety mądrzejsze bardziej cwane i świadome siebie ,takie które z czasem zyskują siłę i zaczynają kierować się własnymi przyjemnościami i są czasem hedonistkami ale świadomymi siebie (nie są tylko dymane ) bo wiedzą ,ze ciało zachowuje=zapamietuje historię życia w tym samym stopniu co umysł …wiec zarządzają nim troche mądrzej niż bohaterki u Millera, Bukowskiego czy Gołębiewskiego .Każdy jednak patrzy z innego punktu widzenia -autor to mężczyną więc na swoją perspektywę .Każdy ma swój margines i to jest ciekawe …ta wolnośc bycia w prawdzie o sobie …obojetnie jaka ona jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Zobacz ostatnie wpisy

17 marca 2018 o godz. 13:21

Zabrania się zabraniać

stupidity_quote

Zakazują nam milczeć, / nakazują nie mówić nic / zakazują nam śpiewać / a my śpiewamy, olał ich… Śpiewał na początku lat 80. zespół Bikini z Torunia. Przypomniała mi się ta piosenka w związku z tym, że władza zakazała nam robić zakupy w niedziele, nadając sobie jednocześnie przywilej wyboru tych niedziel, kiedy jednak będziemy mogli nacieszyć się pchaniem wózka.  W związku z tym w soboty tłok, kolejki, szaleństwo i żądza mordu w oczach współobywateli na zakupach. Strach pomyśleć, co dzieje się w sklepach typu Ikea, skoro mały Lidl nie nadąża z obsługą sobotnich zakupowiczów. A co będzie z czynszami w galeriach handlowych? Pójdą w górą, żeby właściciel galerii mógł sobie powetować brak klientów w niedzielę, czy w dół, bo sklep traci jeden dzień obrotu? Mędrcy od zabraniania myśleli o tym, czy nie?

12 lutego 2018 o godz. 22:44

Z Arystofanesa

Aristophanes_-_Project_Gutenberg_eText_12788

„Jak się nałykał wszelkich dobrych rzeczy, wnet jął skakać i tańczyć, rechotać, grzmieć zadem niczym oślina, co się nażarła jęczmienia, i nuż walić mnie krzycząc: „Kto pije, ten bije!”. ~Artystofanes „Osy”

11 lutego 2018 o godz. 22:41

O winie

„Picie wina – to jest życie, degustacja wina – to nauka, rozmowa o winie – to sztuka”. ~Henri Beraud

8 lutego 2018 o godz. 17:42

„Aqua Vitae” pierwszy numer w nowym roku

AV_cover 19

Ukazał się dziewiętnasty numer magazynu o mocnych alkoholach „Aqua Vitae”. Zapraszamy do lektury.

27 stycznia 2018 o godz. 15:51

Dzika biblioteka

dzika-biblioteka

Paweł Dunin Wąsowicz musiał napisać biografię, bo trudno mówić o autobiografii. Na to drugie jest zbyt nieśmiały, na to pierwsze, jak najbardziej, jest dość ciekawy. Ciekawy siebie, swoich korzeni, swojego miasta i miejsca. Jest też zbyt uważnym, nałogowym, czytelnikiem, by wypuścić o sobie rzecz interesującą wyłącznie dla samego autora. „Dzika biblioteka” Pawła to pozornie autobiografia. Raczej podążałbym śladem tytułu tej książki – to chaotyczna opowieść o lekturach, o dorastaniu do dużej powagi literackiej. Bo jak inaczej to nazwać? Frontman Dunio jest poważnym czytelnikiem. W dawnych czasach miałby szanowaną posadę lektora. W czasach współczesnych, kiedy lektor nie jest już w cenie, jest outsiderem. Dystans Dunia jest bezcenny. Ale jego osobisty stosunek do literatury w tej książce przysłonił nieśmiały dystans. Jest w tej autobiografii coś z piosenek, które pisze Paweł – delikatny ekshibicjonizm, dżentelmeński takt, szacunek do ludzi, ale przede wszystkim – szacunek do samego siebie. Jeżeli ktoś, kto odwiedzi księgarnię, pomyśli, a co mnie ten facet obchodzi, będzie tylko częściowo wiedział, co odrzuca. To książka o świetnym redaktorze, ale przede wszystkim książka o umiejętności czytania ze zrozumieniem. Wiem, słaba rekomendacja, kogo to obchodzi? Mogę jedynie poradzić – uczcie się od Dunia, on się na pewno skrzywi z niesmakiem, ale warto go potraktować jako przewodnika po dzikiej bibliotece. A dzika biblioteka, to nasza współczesna Aleksandria, nie ulegajmy złudzeniom uporządkowaniu Google. Czy można gustom autora zaufać bardziej niż Google? Nie. Ale nie jest to ranking rekomendacji, a uczciwa opowieść o własnych wyborach, doświadczeniach i gustach. Opowieść faceta, który zęby zjadł na czytaniu rękopisów i książek w okładkach. Wielki szacunek dla Wiesława Uchańskiego, prezesa wydawnictwa Iskry, że taka książka wyszła.

25 stycznia 2018 o godz. 15:54

W PR2

Łukasz Gołębiewski będzie dziś gościem audycji Krzysztofa Jakubowskiego „O wszystkim z kulturą”. Polskie Radio PR2, godz. 18.00. Zapraszamy do słuchania.

15 stycznia 2018 o godz. 18:45

Włochaty z Dezerterem

wlochaty dezerter

Włochaty, Dezerter i Aporia wystąpią razem na trzech koncertach: 23.02 Olsztyn, 24.02 Lubawa i 24.03 Głogów. Do zobaczenia na koncertach.

27 grudnia 2017 o godz. 15:45

U.K. Subs w Pogłosie

SONY DSC

28 stycznia w klubie Pogłos (Warszawa, ul. Burakowska 12) wystąpi legenda punk rocka, U.K. Subs. Przed nimi zagra Antidotum. Start – godz. 19.30. Bilety już w sprzedaży – jedynie 320 sztuk. Przedsprzedaż – 70 zł, na bramce w dniu koncertu – 80 zł.

24 grudnia 2017 o godz. 17:04

Marry Mary

Bad-Santa-Drinking-Game

What is the name of Santa Claus wife? Mary Christmas

15 grudnia 2017 o godz. 20:30

Ostatni Jedi

small_432811621

Po tragifarsie, jaką było „Przebudzenie Mocy”, spodziewałem się najgorszego, więc nie mogłem się rozczarować. Film jest lepszy niż poprzednia część, nie tak straszliwie wtórny i nie ma tak wielu okropnych scen z zupełnie innego gatunku kina, czyli jakichś głupich komediowych zachowań Finna, najbardziej groteskowej z postaci wprowadzonych w sadze nr VII. Film można podzielić na trzy części fabularne. Flota Najwyższego Porządku próbuje zniszczyć resztki oddziałów Rebeliantów. Mamy walki gwiezdne, popisy pilotów myśliwców i kino science-fiction w najlepszym wydaniu. Drugi wiodący wątek, to nauka młodej Rey w samotni Luke’a Skywalkera. Nudy, a Mark Hamill wygląda, niestety, jak spasiony pijak, nie jak rycerz Jedi. Na dokładkę okazuje się, że jest człowiekiem, co się kulom nie kłaniał. Na szczęście dla Rebelii, Rey jest tak zdolna, że wystarczą jej dwie lekcje pod okiem zmęczonego życiem skacowanego starca i już zostaje mistrzem Jedi. Jest też trzeci wątek tego filmu – rozterki wewnętrzne Bena Solo vel Kylo Rena i jego duchowe relacje z Rey. Poza tym są sceny magiczne jak z „Harry’ego Pottera”, przykro na to patrzeć. W pierwszym filmie J.J. Abrams uśmiercił najciekawszą postać w nowej sadze, czyli Hana Solo. Miałem nadzieję, że jednak pojawi się w kolejnej odsłonie „Gwiezdnych Wojen” w jakichś reminiscencjach, ale gdzie tam – nie ma czasu na reminiscencje, gdy mamy jedną kosmiczna batalię za drugą a do tego pojedynki na świetlny oręż. W tej części uśmierceni zostają kolejni ważni bohaterowie, Luke Skywalker i kreatura zwana Snoke. Nie żal mi ich, ale wolałbym wśród ofiar widzieć durnego Finna. Nie doczekanie moje, znów clown zostaje bohaterem, takich to „Gwiezdnych Wojen” doczekałem. Już po nakręceniu „Ostatniego Jedi” zmarła Carrie Fisher i podobno jej spadkobiercy nie zgodzili się by w kolejnym epizodzie „Star Wars” pojawił się jej komputerowy awatar, więc twórcy filmu zostali pozbawieni kolejnej kluczowej postaci. Z dawnego cyklu pozostali tylko Chewbacca i androidy. Słabo. Z przykrością wyznam, że Epizodu IX nie oczekuję z niecierpliwością. W kinie się wynudziłem.