12 grudnia 2013 o godz. 19:50

Muzeum bez Woli

/wp-content/uploads/2013/12/Muzeum-Woli-1

Wybrałem się dziś do Muzeum Woli. Dlaczego akurat tam? Bo wyczytałem, że jest tu stała wystawa poświęcona Woli, w tym jej przemysłowi, czyli m.in. zakładom Haberbusch i Schiele – działającemu w Warszawie od połowy XIX wieku browarowi i destylarni. Browar dotrwał do XXI wieku, był to Browar Warszawski, jednak w 2004 roku dawna fabryka została rozebrana, a nowy właściciel przeniósł produkcję piwa do Warki. W muzeum na Woli zgromadzono sporo pamiątek z przełomu XIX i XX wieku, dokumentujących historię zakładów Haberbusch i Schiele. Cóż, okazało się, że zmienił się dyrektor muzeum i nie ma już w ogóle wystawy poświęconej Woli! Ostały się po niej jedynie dwie żeliwne figury sfinksów – znak firmowy Haberbusch i Schiele. Zamiast tego są wystawy czasowe, na dole nawet ciekawa poświęcona tangu, na górze jakieś współczesne instalacje i portrety członków rodziny Piotra Fergussona-Teppera, najbogatszego warszawskiego bankiera drugiej połowy XVIII wieku. Co to za Muzeum Woli gdzie nie ma Woli? Żarty.
Muzeum mieści się w małym neorenesansowym pałacyku z końca XIX wieku – tzw. Pałacyk Bormana, który w dość dobrym stanie przetrwał II wojnę światową. Wewnątrz zwraca uwagę przede wszystkim ładna klatka schodowa. Nie rekompensuje jednak braku tego, co zobaczyć chciałem. Szkoda. Trzeba będzie czekać na wystawę czasową, pewnie nie prędko. 

Ulica Srebrna 12 – Pałacyk Bormana

Sfinksy – pamiątka po wolskim zakładzie Haberbusch i Schiele i ostatnia pamiątka po… Muzeum Woli. 

4 komentarzy dla “Muzeum bez Woli

 1. Neo

  Ktoś prominentny chlapnął, że pałacyk Bormana to neorenesans i taka powszechnie opinia panuje we wszystkich źródłach. Nie jestem historykiem sztuki, ale tego i owego z racji działalności przewodnickiej się dowiedziałem i ja tam żadnego neorenesansu nie widzę. Jak jest trójkątny naczółek, kolumnada i belwederek na górze to już szybciej neoklasycyzm. Renesans to rozłożystość, attyka i ozdobny portal wejściowy. Te wszystkie „neo” stylizacje czasem się nieco rozmywają albo przenikają

  • Neo

   Informacja o neorenesansowym stylu jest w broszurze wydrukowanej przez muzeum Woli. Ale generalnie zgadzam się z tobą, samemu notując zapisałem sobie, że w stylu neoklasycznym, potem przeczytałem broszurę, a że też nie jestem historykiem sztuki, to przyjąłem to, co napisał aktualny użytkownik budynku, wychodząc z założenia, że wie lepiej…

 2. wystawy

  Wystawy szkoda, choć rozumiem chęć (i potrzebę) zmian w muzeum. Szczególnie jeśli rzeczywiście było odwiedzane przez 20 osób miesięcznie… A w 1999 r. w muzeum była wystawa czasowa „Piwo w dawnej Warszawie”. Też mogła być ciekawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Zobacz ostatnie wpisy

15 stycznia 2018 o godz. 18:45

Włochaty z Dezerterem

wlochaty dezerter

Włochaty, Dezerter i Aporia wystąpią razem na trzech koncertach: 23.02 Olsztyn, 24.02 Lubawa i 24.03 Głogów. Do zobaczenia na koncertach.

27 grudnia 2017 o godz. 15:45

U.K. Subs w Pogłosie

SONY DSC

28 stycznia w klubie Pogłos (Warszawa, ul. Burakowska 12) wystąpi legenda punk rocka, U.K. Subs. Przed nimi zagra Antidotum. Start – godz. 19.30. Bilety już w sprzedaży – jedynie 320 sztuk. Przedsprzedaż – 70 zł, na bramce w dniu koncertu – 80 zł.

24 grudnia 2017 o godz. 17:04

Marry Mary

Bad-Santa-Drinking-Game

What is the name of Santa Claus wife? Mary Christmas

15 grudnia 2017 o godz. 20:30

Ostatni Jedi

small_432811621

Po tragifarsie, jaką było „Przebudzenie Mocy”, spodziewałem się najgorszego, więc nie mogłem się rozczarować. Film jest lepszy niż poprzednia część, nie tak straszliwie wtórny i nie ma tak wielu okropnych scen z zupełnie innego gatunku kina, czyli jakichś głupich komediowych zachowań Finna, najbardziej groteskowej z postaci wprowadzonych w sadze nr VII. Film można podzielić na trzy części fabularne. Flota Najwyższego Porządku próbuje zniszczyć resztki oddziałów Rebeliantów. Mamy walki gwiezdne, popisy pilotów myśliwców i kino science-fiction w najlepszym wydaniu. Drugi wiodący wątek, to nauka młodej Rey w samotni Luke’a Skywalkera. Nudy, a Mark Hamill wygląda, niestety, jak spasiony pijak, nie jak rycerz Jedi. Na dokładkę okazuje się, że jest człowiekiem, co się kulom nie kłaniał. Na szczęście dla Rebelii, Rey jest tak zdolna, że wystarczą jej dwie lekcje pod okiem zmęczonego życiem skacowanego starca i już zostaje mistrzem Jedi. Jest też trzeci wątek tego filmu – rozterki wewnętrzne Bena Solo vel Kylo Rena i jego duchowe relacje z Rey. Poza tym są sceny magiczne jak z „Harry’ego Pottera”, przykro na to patrzeć. W pierwszym filmie J.J. Abrams uśmiercił najciekawszą postać w nowej sadze, czyli Hana Solo. Miałem nadzieję, że jednak pojawi się w kolejnej odsłonie „Gwiezdnych Wojen” w jakichś reminiscencjach, ale gdzie tam – nie ma czasu na reminiscencje, gdy mamy jedną kosmiczna batalię za drugą a do tego pojedynki na świetlny oręż. W tej części uśmierceni zostają kolejni ważni bohaterowie, Luke Skywalker i kreatura zwana Snoke. Nie żal mi ich, ale wolałbym wśród ofiar widzieć durnego Finna. Nie doczekanie moje, znów clown zostaje bohaterem, takich to „Gwiezdnych Wojen” doczekałem. Już po nakręceniu „Ostatniego Jedi” zmarła Carrie Fisher i podobno jej spadkobiercy nie zgodzili się by w kolejnym epizodzie „Star Wars” pojawił się jej komputerowy awatar, więc twórcy filmu zostali pozbawieni kolejnej kluczowej postaci. Z dawnego cyklu pozostali tylko Chewbacca i androidy. Słabo. Z przykrością wyznam, że Epizodu IX nie oczekuję z niecierpliwością. W kinie się wynudziłem.

3 grudnia 2017 o godz. 14:06

Nowy numer „Aqua Vitae”

AV_cover 18

Ukazał się osiemnasty numer magazynu o mocnych alkoholach „Aqua Vitae”. Zapraszamy do lektury.

1 grudnia 2017 o godz. 22:11

Polska kontra reszta świata

000716YWE23CDWHO-C122-F4

Znamy wszystkie grupy, w których zagrają finaliści Piłkarskich Mistrzostw Świata w Rosji. Polska znalazła się w ostatniej grupie i wylosowała Kolumbię, Senegal i Japonię. Nie należy lekceważyć żadnego z tych rywali. Nie gra nam się dobrze z drużynami z innych kontynentów, wystarczy przypomnieć nasze mecze z Ekwadorem, Koreą, Kamerunem, Maroko… Na pewno bardzo ważny będzie mecz otwierający rywalizacje, dobrze, że tu przeciwnikiem będzie Kolumbia, czyli rywal najmocniejszy. Piłkarze z kraju, w którym kartele narkotykowe mają wciąż wiele do powiedzenia, piłkarze są motywowani nie tylko sportowo, o czym świat sportowy miał już okazję boleśnie się przekonać. Pomijając jednak wątki pozasportowe, jest to mocny rywal, na pewno nie łatwiejszy niż Meksyk, z którym niedawno przegraliśmy. Senegal na pewno nie będzie chłopcem do bicia. Drużyna tego kraju doszła przecież kiedyś do ćwierćfinału Mistrzostw Świata. Afrykanie grają ambitnie, chcą się pokazać światu, bo to dla nich często przepustka do lepszego świata. W tym gronie Japonia wydaje się być przeciwnikiem najmniej wymagającym, ale im tez nie brak ambicji, potrafią być nieprzewidywalni.

26 listopada 2017 o godz. 19:30

Hans Fallada: Pijak

23195d99-62cf-4d42-8d0c-fb6cfc50e330

Jedna z klasycznych książek o upadku człowieka nadużywającego alkoholu. Jej bohater, Erwin Sommer, był dobrze prosperującym kupcem. Pewnego dnia jednak interesy zaczęły iść coraz gorzej, jednocześnie psuć się zaczęły relacje z żoną i, jak to często bywa, nieszczęśnik zaczął zaglądać do kieliszka.

23 listopada 2017 o godz. 17:35

Jack Juniper

Henry_Fielding_c_1743_etching_from_Jonathan_Wild_the_Great

„Liberty, Property and Gin forever!”. ~Jack Juniper (właśc. Henry Fielding)

14 listopada 2017 o godz. 23:38

Fynf und cfancyś

„Cały Zachód jest jak elektryczne wesołe miasteczko podłączone do prądu. Tak samo migające światełkami, bez względu na to, czy się weselisz, czy właśnie zdychasz w metrze”. ~Michał Witkowski

10 listopada 2017 o godz. 23:05

Udany eksperyment

20171110_213351-001

Wynik 0:0 w Warszawie w meczu z Urugwajem, ale mecz mógł się podobać. Dynamiczny, dużo akcji, dużo dalekich podań, jednocześnie efektywna gra obrony. Zagraliśmy w eksperymentalnym ustawieniu i z tak utytułowanym rywalem dawaliśmy sobie dobrze radę. Polska była w tym meczu lepsza, zwłaszcza w drugiej połowie stwarzaliśmy dużo sytuacji. Niestety, zabrakło skuteczności.