11 lutego 2014 o godz. 19:22

Mexico Mexico

lukasz_golebioski_300_215
W dniach 11-14 marca w Nowym Targu odbędą się spotkania z kulturą meksykańską. Pierwszego dnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Łukaszem Gołębiewskim pt. „Meksyk dawny i współczesny – od konkwisty do narcocorridos”. Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Al. Tysiąclecia 37. Wstęp wolny, zapraszamy.

plakat mexico

A oto szczegółowy program:

México México
Spotkania z kulturą meksykańską
11 – 14 marca (wtorek – piątek)

11 marca (wtorek)
18.00 „Meksyk dawny i współczesny – od konkwisty do narcocorridos” spotkanie z pisarzem i dziennikarzem Łukaszem Gołębiewskim
Wstęp wolny
19.30 Pokaz filmu „Nad jeziorem Tahoe” /Lake Tahoe/
Reż. Fernando Eimbcke, prod. Meksyk, Japonia, USA, 2008, 85’
Bilet: 5zł*

12 marca (środa)
19.00 Koncert zespołu Mariachi „Los Amigos”
Bilet: 10zł

13 marca (czwartek)
18.00 Pokaz filmu „Santa Rosa. Odyseja w rytmie mariachi”
Reż. Sławomir Grünberg, prod. Polska (Ragusa Film), USA, Meksyk, 2012, 55’
Wstęp wolny
19.00 Kuchnia meksykańska – Quesadilla smaczna niespodzianka. Zaprasza Restauracja Copacabana
19.30 Pokaz filmu „Dom: Warszawa – Meksyk” /Hogar” Varsovia – Mexico/
Reż. Ela Chrzanowska, prod. Polska, Meksyk, 2013, 49’
Wstęp wolny

14 marca (piątek)
18.00 „Niekończąca się opowieść nie tylko o Esmeraldzie…wokół latynoskiej telenoweli” spotkanie z filmoznawcą Małgorzatą Flig
Wstęp wolny
19.30 Pokaz filmu „Zona” /La zona/
Reż. Rodrigo Plá, prod. Meksyk, Hiszpania, 2007, 97’
Bilet: 5zł*

Wprowadzenia filmowe: Filmoznawca Ola Sadowicz
*bierzesz udział w loterii książek od sponsorów

Organizator:
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu
Urząd Miasta Nowy Targ
Patronat Honorowy:
Ambasada Meksyku w Polsce
Współpraca:
Ella Films
Fundacja Instytut Kultury Latynoamerykańskiej
Puente Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego
Ragusa Film
Sponsorzy:
Destino Mexico i SklepMeksykański.pl
Restauracja Copacabana
Wydawnictwo Claroscuro
Wydawnictwo Drzewo Babel
Wydawnictwo Jirafa Roja
Wydawnictwo Muza
Wydawnictwo Prozami
Wydawnictwo Remi
Wydawnictwo Replika
Wydawnictwo Sonia Draga
Wydawnictwo Widnokrąg
Wydawnictwo Znak
Patronat medialny:
Góral Info Serwis Informacyjny Podhala, Spisza i Orawy
Nowotarska Telewizja Kablowa
Podhale Region – Podhale 24/dobę najnowsze informacje z regionu
Podhale24 Podhalański Portal Informacyjny
Puls Podhala – Portal informacyjny
TVPodhale – Regionalna telewizja internetowa Podhala, Spisza i Orawy.
Tygodnik Podhalański – Niezależne Pismo Regionalne

4 komentarzy dla “Mexico Mexico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Zobacz ostatnie wpisy

18 stycznia 2019 o godz. 18:09

Profesjonaliści

Niedaleko mnie otworzyli nowy sklep sieciowy z winem i mocnymi alkoholami. Firma na rynku od wielu lat, nie będę wymieniał nazwy. Mają dziewięć sklepów w województwie Mazowieckim. Własna selekcja win, ciekawa oferta alkoholi mocnych. Pytam sprzedawcę o butelkę armaniaku, żeby mi kilka zdań powiedział, co to i skąd? Zadowolony z siebie, odpowiada, że wprawdzie nic nie wie o tym, o co pytam, ale może mi polecić koniak „bardzo dobry dla restauracji”. Odpowiadam grzecznie, że ja chcę coś „bardzo dobrego do domu” i pytam o butelkę z amerykańską whiskey, wymieniając nazwę z etykiety. Pan długo szuka, choć butelka na wprost mnie, wreszcie z uśmiechem od ucha do ucha oświadcza: „ja jestem od niedawna w tej branży, jeszcze nie wszystko znam”.

22 grudnia 2018 o godz. 14:55

Wódka z eliksirem

„Bez potrzeby, a co dzień, kto gorzałkę pije, / Błaźnieje i sam nie wie, co się w głowie wije, / Próżniak z niego ospały, jak wilk do roboty, / Mało co lub nic dobry, zapada w suchoty”. ~Serafin Gamalski „Wódka z eliksirem” (1729)

20 grudnia 2018 o godz. 13:52

Bądźcie szczęśliwi!

Man_dressed_as_Santa_Claus_smoking_a_cigarette

Dostojnego Mikołaja i lekkiego kaca życzę wszystkim moim drogim czytelnikom. Bądźcie szczęśliwi, jeśli potraficie. Jak nie potraficie, to nie bądźcie. Szczęście to towar deficytowy. Być umiarkowanie zadowolonym też można Mery, mery i koci, koci.

19 grudnia 2018 o godz. 20:52

Królestwo

692496-352x500

Czytelnicy „Króla” raczej nie oczekiwali kontynuacji i nowa powieść Szczepana Twardocha jest pewnym zaskoczeniem, choć jednocześnie trzeba autorowi przyznać, że uniknął wtórności, przynajmniej w wymiarze literackim, bo kwestia światopoglądowa czy polityczna, to osobny temat. W nowej powieści czytelnik poznaje wojenne losy Jakuba Szapiro i bliskich mu osób – żony, dwóch kochanek i dwóch synów. „Król” był książką łobuzerską o silnie socjalistycznym zabarwieniu, tu mamy natomiast wstrząsającą relację Żydów, którzy próbują przeżyć najgorszy koszmar – wywłaszczenie, getto, likwidację getta, powstanie Warszawskie. To wstrząsająca książka o zagładzie, w której Jakub Szapiro z charyzmatycznego herszta bandy przeistacza się w zaszczutą, bezwolną ofiarę. Jakże inna jest atmosfera obydwu powieści, jakże inna kondycja psychiczna tych samych przecież ludzi. Przed wojną i w czasie wojny, dwa całkowicie oddzielone od siebie światy, choć na scenie zdarzeń ci sami aktorzy. Niesamowicie Twardoch potrafi opowiadać o ludzkich losach, o przeznaczeniu, o winie i karze. Mamy tu plejadę postaci drugoplanowych, których dzieje nie są tylko uzupełnieniem głównego toku narracji, one tworzą historię.

19 grudnia 2018 o godz. 00:23

Belferska grypa

Nauczyciele na chorobowym. Świetny przykład dziatwie dają. Nie chcesz iść do roboty, to symuluj, że chorujesz. I skombinuj zwolnienie. Pięknie.

15 grudnia 2018 o godz. 22:38

Miasto, mafia & miłość

okladka_3m

Cztery lata pisałem, trzy razy zmieniałem tytuł, dwa razy koncepcję fabuły. Jest. Moja nowa powieść ma tytuł „3M” i ukaże się w pierwszym kwartale 2019 roku. Jest miasto, jest mafia, jest miłość, ale są tez trzy koty. Miasto Warszawa, mafia bułgarska, a miłość nieudana. Dużo trupów i optymistyczne zakończenie, żeby nie zostawiać czytelnika w złym humorze.

15 grudnia 2018 o godz. 22:35

3M: Miasto, mafia & miłość

Fragment nowej powieści.

10 grudnia 2018 o godz. 08:44

Wizyta w Palírna Samotišky

Samotisky (6)

Na obrzeżach Ołomuńca w 1996 roku została otwarta nowoczesna destylarnia przetwarzająca owoce – Palírna Samotišky. Lokalni sadownicy mogą tu przedestylować własne owoce, ale firma ma w ofercie także pięć własnych destylatów oraz prowadzi skład podatkowy.

9 grudnia 2018 o godz. 18:38

Wizyta w destylarni Palírna U Zeleného Stromu

U Zeleneho Stromu 2018-11-28 10-47-59

Uwieczniona na etykietach data założenia firmy, to 1518 rok. To by znaczyło, że Palírna U Zeleného Stromu (Gorzelnia Pod Zielonym Drzewem) jest najstarszą destylarnią nie tylko w Czechach, ale w ogóle na świecie. Na pewno są drugim pod względem wielkości producentem mocnych alkoholi w Czechach, po Stocku. Co do historii, to jak zwykle sporo tu marketingu, ale oficjalnie w 2018 roku świętowali pięćsetlecie, wypuszczając m.in. bardzo limitowaną edycję wódki Stará Myslivecká, która leżakowała przez osiem lat w beczkach z amerykańskiego dębu. Na rynek trafiło 299 numerowanych karafek.

9 grudnia 2018 o godz. 15:49

Porady markiza z Griñón

„Dobre wino jest sztuką, która rozkwita wraz z wolnością; dobre wino jest zatem radosną esencją wolności” (Carlos Falcó „Wino. Porady markiza z Griñón)