11 lutego 2014 o godz. 19:22

Mexico Mexico

lukasz_golebioski_300_215
W dniach 11-14 marca w Nowym Targu odbędą się spotkania z kulturą meksykańską. Pierwszego dnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Łukaszem Gołębiewskim pt. „Meksyk dawny i współczesny – od konkwisty do narcocorridos”. Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Al. Tysiąclecia 37. Wstęp wolny, zapraszamy.

plakat mexico

A oto szczegółowy program:

México México
Spotkania z kulturą meksykańską
11 – 14 marca (wtorek – piątek)

11 marca (wtorek)
18.00 „Meksyk dawny i współczesny – od konkwisty do narcocorridos” spotkanie z pisarzem i dziennikarzem Łukaszem Gołębiewskim
Wstęp wolny
19.30 Pokaz filmu „Nad jeziorem Tahoe” /Lake Tahoe/
Reż. Fernando Eimbcke, prod. Meksyk, Japonia, USA, 2008, 85’
Bilet: 5zł*

12 marca (środa)
19.00 Koncert zespołu Mariachi „Los Amigos”
Bilet: 10zł

13 marca (czwartek)
18.00 Pokaz filmu „Santa Rosa. Odyseja w rytmie mariachi”
Reż. Sławomir Grünberg, prod. Polska (Ragusa Film), USA, Meksyk, 2012, 55’
Wstęp wolny
19.00 Kuchnia meksykańska – Quesadilla smaczna niespodzianka. Zaprasza Restauracja Copacabana
19.30 Pokaz filmu „Dom: Warszawa – Meksyk” /Hogar” Varsovia – Mexico/
Reż. Ela Chrzanowska, prod. Polska, Meksyk, 2013, 49’
Wstęp wolny

14 marca (piątek)
18.00 „Niekończąca się opowieść nie tylko o Esmeraldzie…wokół latynoskiej telenoweli” spotkanie z filmoznawcą Małgorzatą Flig
Wstęp wolny
19.30 Pokaz filmu „Zona” /La zona/
Reż. Rodrigo Plá, prod. Meksyk, Hiszpania, 2007, 97’
Bilet: 5zł*

Wprowadzenia filmowe: Filmoznawca Ola Sadowicz
*bierzesz udział w loterii książek od sponsorów

Organizator:
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu
Urząd Miasta Nowy Targ
Patronat Honorowy:
Ambasada Meksyku w Polsce
Współpraca:
Ella Films
Fundacja Instytut Kultury Latynoamerykańskiej
Puente Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego
Ragusa Film
Sponsorzy:
Destino Mexico i SklepMeksykański.pl
Restauracja Copacabana
Wydawnictwo Claroscuro
Wydawnictwo Drzewo Babel
Wydawnictwo Jirafa Roja
Wydawnictwo Muza
Wydawnictwo Prozami
Wydawnictwo Remi
Wydawnictwo Replika
Wydawnictwo Sonia Draga
Wydawnictwo Widnokrąg
Wydawnictwo Znak
Patronat medialny:
Góral Info Serwis Informacyjny Podhala, Spisza i Orawy
Nowotarska Telewizja Kablowa
Podhale Region – Podhale 24/dobę najnowsze informacje z regionu
Podhale24 Podhalański Portal Informacyjny
Puls Podhala – Portal informacyjny
TVPodhale – Regionalna telewizja internetowa Podhala, Spisza i Orawy.
Tygodnik Podhalański – Niezależne Pismo Regionalne

4 komentarzy dla “Mexico Mexico

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Zobacz ostatnie wpisy

22 maja 2019 o godz. 23:44

THX 1138 – zakurzona utopia

Portada-1497642684-726x388

Próbowałem dzisiaj obejrzeć debiutancki film George’a Lucasa „THX 1138”, ale mnie zmęczył i wyłączyłem. Wizje dehumanizacji przyszłości, jakie snuli fantaści lat 50. i 60. dzisiaj są zwyczajnie nie do oglądania. Nic się z tego nie sprawdziło. Zamiast zmechanizowanego świata sterowanych debili, mamy świat wysoko wyspecjalizowanych ekspertów i ludzi, którzy po prostu żyją, ciesząc się pokojem, względnie zdrowiem, rodziną, jako takim dobrobytem. Pomijam biedne kraje świata, ale kraje bogate, które miały być awangardą dehumanizacji, są po prostu krajami jeszcze bogatszymi niż były te 60-70 lat temu i tyle. Nic się nie wydarzyło, końca świata nie było. A nas dzisiaj dużo bardziej martwią zmiany pogody i ekologia, niż widmo cyborgów, robotów i dyktatorów mechanicznego świata. Bo i nie ma świata mechanicznego. Jest świat cyfrowy. Nie masowy, a głęboko zindywidualizowany. Na statkach kosmicznych Lema astronauci mieli biblioteki pełne wydrukowanych książek. A w debiucie Lucasa są pompy, guziki, zegary, masa hydrauliki i mechaniki, natomiast nie ma elektroniki, lub jest analogowo archaiczna. Utopie i lęki z połowy XX wieku nie sprawdziły się i raczej nie sprawdzą. Nie będzie komunizmu, nie będzie rządzących masą maszyn, ani też żadnych dyktatorów maszyn. Prędzej wykończy nas komputerowy wirus niż cyborg-despota. Wydrukowanych książek na Marsa też nikt nie będzie zabierał. Zresztą i samego marsa coraz mniej jesteśmy ciekawi. Zamiast utonąć w masie współczesny człowiek podąża zupełnie przeciwną drogą – chowa się za awatarem indywidualizmu i egoizmu.

21 maja 2019 o godz. 22:24

Jak zostałem pisarzem?

Pisarzem zostaje się bardzo prosto. Wystarczy nic innego, prócz pisania, nie umieć. Jeżeli w młodym wieku odkryjemy smykałkę do innego zawodu, to trzymamy się tej drogi. Jeśli nie potrafimy nic, wówczas zawsze możemy spróbować szczęścia w pisaniu.

13 maja 2019 o godz. 14:32

Kartka z podróży (18) Braga i Bom Jesus

Braga-024

Braga to religijna stolica Portugalii. W czasie Wielkiego Tygodnia, Semana Santa, (od niedzieli Palmowej) centrum miasta zarezerwowane jest dla niezwykle zdobnych procesji. Jest to jedno z najstarszych miast Portugalii – ma ponad 2 tys. lat historii. Jej założycielem był cesarz August.

12 maja 2019 o godz. 14:13

Kartka z podróży (17) Guimarães

Guimares-021

W Guimarães zostałem złapany w pułapkę niekończących się procesji, od kapliczki do obrazu, od rzeźby do kościoła, falujący kolorowy tłum, młodzież z bębnami, strażacy z trąbami, górnicy z tamburynami, winogradnicy z dzwoneczkami, wielkie figury Chrystusa, Matki Bożej, trzech królów, baranki, wianki, obwarzanki, palemki i śliczne panienki. Książa każący i księża śpiewający. Zgiełk, hałas i wielka radość na ulicach. Przebić się przez te tłumy nie sposób, trzeba falować razem z nimi, tańczyć jak zagrają.

10 maja 2019 o godz. 20:04

Kartka z podróży (16) Mateus

Mateus-013

Jakie jest najbardziej znane portugalskie wino? Porto? Madera? Vinho Verde? Nic podobnego. Lekko musujące, różowe, półsłodkie… podobno ulubione wino Saddama Husajna, w piwnicach jego pałacu odnaleziono pokaźne zapasy. Wino Mateus powstało w latach 40. XX wieku w miasteczku Mateus niedaleko Vila Real. Właścicielem marki jest Sogrape, największy producent win w Portugalii. Kiedy się wjeżdża do miasteczka wina Mateus stają właściwie wszędzie, przy każdej budce z hot-dogami, przy każdym sklepiku z pamiątkami. Restauracje wystawiają butelki, wabiąc turystów, choć wino cieszy się raczej kiepską sławą. Gdzie jednak pić Mateusa jak nie w mieście Mateus?

9 maja 2019 o godz. 19:57

Kartka z podróży (15) Amarante

Amarante-004

Miasto nierozerwalnie związane z miłością. Nazwa pochodzi od słowa „amar”, czyli kochać. Każda pierwsza sobota i niedziela czerwca to czas Festa de São Gonçalo, podczas której panowie ofiarowują swoim wybrankom ciasteczka, ciasta czy torty w kształcie fallusa. Dostępne na wielu straganach, w różnych rozmiarach, choć nie wiem czy rozmiar ciastka robi na wybrankach wrażenie…

8 maja 2019 o godz. 19:55

Kartka z podróży (14) Peso da Regua, Pinhão, Sabrosa, Murça i Vila Real

SONY DSC

Dzisiaj nie o winach, lecz o kilku miastach i miasteczkach w regionie Douro, które miałem okazje odwiedzić. Region zawsze był ubogi i rolniczy, więc nie ma tu wielu spektakularnych średniowiecznych katedr czy zamków, a życie płynie wolno, zwłaszcza w miesiącach poprzedzających zbiory i winifikację.

7 maja 2019 o godz. 09:37

Kartka z podróży (13) Wizyta w Quinta da Roêda

Quinta da Roeda

Jedna z najstarszych winnic w Dolinie Douro, mieszcząca się w niewielkiej odległości od centrum miasta Pinhão. Często określana jako klejnot winnic w Dolinie Douro. Firma Croft nabyła posiadłość w 1889 roku i jest to ich flagowa winnica. To z jej winnic głównie tworzy się Vintage Port Croft.

6 maja 2019 o godz. 08:54

Kartka z podróży (12) Wizyta w Quinta das Carvalhas

SONY DSC

Flagowa winnica należąca do Real Companhia Velha. Położona na zboczach nad lewym brzegiem zakola rzeki Douro w Pinhão i na stokach prawego brzegu rzeki Torto. Powierzchnia wynosi aż 600 ha. To największa z winnic w regionie. Na samym szczycie znajduje się Casa Redonda (550 m n.p.m.), obecnie w remoncie, będzie tu hotel, restauracja i miejsce uroczystych degustacji.

5 maja 2019 o godz. 09:24

Kartka z podróży (11) Wizyta w Quinta do Bomfim

Quinta do Bomfim-017

Siedziba porto Dow’s. Nazwa winnicy pochodzi od vale do bomfim – „dobrze położonej doliny”. Parcela została kupiona przez George’a Warre’a dla firmy Dow w 1896 roku. W winnicach Dow pracowało wiele pokoleń rodziny Symington. W 1912 roku Andrew James Symington został partnerem w Dow. Od tego czasu Quinta do Bomfim stała się niemalże domem rodzinnym Symingtonów.