2 października 2008 o godz. 10:43

Melodramatyczna Elegia

Obejrzałem wreszcie film "Elegia", zrealizowany na podstawie jednej z moich ulubionych powieści, "Konającego zwierza" Philipa Rotha. Obejrzałem z mieszanymi uczuciami, bo z jednej strony film bez wątpienia oddaje treść książki, z drugiej - moim zdaniem nie oddaje klimatu. "Konające zwierzę" w boleśnie szczery sposób pokazuje rozterki starzejącego się mężczyzny, który "załapał" się nie tylko na erotyczną przygodę ze studentką, ale - jak się okazuje wbrew jego pragnieniom i woli - na wielką, beznadziejną miłość. Lęk przed porzuceniem miesza się z pożądaniem, lęk przed śmiesznością - z samozadowoleniem samca, to jednak lęki biorą górę nad namiętnością, a obłęd nad cynizmem. O tym wszystkim książka. Film tylko po części. Bo film nie ma dynamiki! Poczynając od doboru aktorów do głównych ról (łysy Ben Kingsley ze smutnymi oczami zbitego psa wybitnie nie pasuje do roli bohatera, Penelope Cruz... cóż, pomijając, że nie podoba mi się ta aktorka - w czym pewnie przynależę do męskiej mniejszości - to ona zupełnie pozbawiona jest w filmie pazurków, ot zapatrzona w sławnego krytyka cizia), przez bardzo stonowaną muzykę, po niemiłosiernie melodramatyczne sceny miłosne, momentami jako żywo przywołujące "Love Story" - wszystko to może piękne, ale do Rotha nie pasuje. Wściekły i obłąkany Kepesh powinien z furią walić w klawisze fortepianu, a nie spokojnie wygrywać suity, zabrakło namiętnego seksu, zabrakło dramatu - nawet zakończenie jest obrzydliwie ckliwe.
W tle tego filmu jest jednak bardzo widoczna wielka literatura, bo przecież rozmowy bohatera z przyjacielem, poetą, Goeorgem O'Hearnem to prawdziwa kopalnia cytatów obnażających męskie słabości. Są też znakomite zdjęcia, świetna gra światłem, co buduje nastrój może nie koniecznie dla scenariusza na podstawie powieści Rotha (pisarz nie był scenarzystą, swoją drogą ciekawe jak przyjął rolę Kingsleya, wszak bohater to po części alter ego samego Rotha - w wolnej chwili poszperam za wywiadami w Necie), ale wracając do zdjęć - zasługują na uznanie. W jakimś stopniu jest to jednak film wierny prozie, i film bardzo literacki. Mam z nim ten sam problem, co z "Faktotum" zrobionym na podstawie prozy Bukowskiego, bo w obu przypadkach w bliski mi świat wrzucono postaci "z innej bajki". Nie mniej "Elegię" polecam.

3 komentarzy dla “Melodramatyczna Elegia

  1. film bardzo dobry

    podobnie jak dla Ciebie „Konające zw.” jest moją ulubioną książką. i zapewne oczywistością jest stwierdzenie, że każdy trochę inaczej wyobraża sobie bohaterów, ich ekspresję, zachowanie. ja wyszłam z kina bardzo usatysfakcjonowana, bo obsada była bardzo zgodna z moimi wyobrażeniami głównych bohaterów. a szczególnie Ben Kingsley. cóż, w Twoim wyobrażeniu Kepesh jest najwyraźniej bardziej histeryczny niż w moim. ja bardziej widziałam go jako mężczyznę, u którego do wybuchów dochodzi w środku a nie na zewnątrz, jako mężczyznę, który za wszelką cenę stara się powściągać targające nim namiętności. i taki był jego obraz w filmie. co do Penelopy – tylko jeden szczegół – wydaje mi się, że książkowa bohaterka miała jednak większe piersi:)

    • film bardzo dobry

      tak, książkowa bohaterka miała większe piersi… Ja jakoś Kepesha wyobrażałem sobie jako drobnego Żydka w okularach, tymczasem aktor bardziej by mi pasował w roli Evandera Holyfielda, gdyby miał powstać o nim film :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Zobacz ostatnie wpisy

15 marca 2019 o godz. 17:51

Adolf Dygasiński: Gorzałka

3d3956854f7c9c696ea7b2543fe3

500 stron trącącej już myszką prozy, powieść powstała w 1893 roku. Dygasiński przedstawił ciekawy opis funkcjonowania przemysłu spirytusowego w Polsce pod koniec XIX wieku. Czas modernizacji gorzelnictwa. Nie tylko wprowadzenie destylacji ciągłej w oparciu o aparat Pistoriusa, ale też szerokie zastosowanie odkryć chemii i biologii, zmiany w sposobach fermentacji, świadome wykorzystanie drożdży, doświadczenia z wykorzystaniem surowców do destylacji pod kątem zawartości cukrów czy skrobi. Gorzelnie działają przy folwarkach i mnożą się, pączkują, ale to już nie tylko wiejska manufaktura, produkująca spirytus na okowitę i wywar jako paszę dla zwierząt. Już pojawiają się chłodnie, nawet laboratoria w gorzelni. Okowita jest coraz lepsza i przynosi coraz większe zyski. Powstaje ziemiańskie konsorcjum, Towarzystwo Spirytusowe, które nadzoruje obrót okowitą, w szczególności do wyszynków. Bo karczma wciąż jest tym miejscem, gdzie jest największa sprzedaż, butelki z okowitą to wciąż rzadkość, raczej sprzedaje się ją w beczkach doi szynków. W Warszawie bary oferują szeroki wybór trunków, w modzie jest piwo kuflowe, na prowincji chłopi piją jednak niemal wyłącznie okowitę. Właściciele folwarków dostarczają alkohol do szynków. Polscy karczmarze konkurują z żydowskimi i jest tu tradycyjnie dużo niechęci. Poza tym w kościołach rozwija się ruch wstrzemięźliwości, księża nawołują do abstynencji, ale bez większego sukcesu. Naród okowitę kupuje, folwarki się rozwijają. „Suma zadowolenia, jaką ludzkość czerpie z używania alkoholu, stanowi wyłącznie o jego rozpowszechnieniu”, konkluduje postępowy ziemianin, August Strumski, którego ojciec i dziadek również prowadzili gorzelnię. „Krajowy gorzelnik ma przed sobą jeszcze rozległe pole działania, apostołowie wstrzemięźliwości niepotrzebnie robią tak wiele hałasu. Faktem jest, że narody pijące są krzepkie, energiczne i wytrzymałe w ekonomicznej walce o byt. Ciężki jest zarobek na chleb, a jednak człowiek do tego wielkiego brzemienia pracy dorzuca jeszcze ciężarek nowy, aby mieć przyjemność wychylenia czarki alkoholu” – pisze Adolf Dygasiński. W tle tej bardzo interesującej opowieści o gorzelnictwie, są też perypetie miłosne bohaterów, spory pokoleniowe, zawiści i intrygi, jest oczywiście pijaństwo, złodziejstwo, bandytyzm, ale wszystko to na drugim planie i o wiele mniej zajmujące, niż historia gorzałczanego biznesu.

3 marca 2019 o godz. 21:53

Urynkowić pracę nauczycieli

school-1782427_960_720

Z zainteresowaniem czytam artykuł przygotowany przez Warsaw Enterprise Institute pt. „Urynkowić pracę nauczycieli”. Kilkakrotnie pisałem już o tym, że nauczyciel w Polsce mało pracuje, ale rękę po pieniądze chętnie wyciąga. Jak nie do podatnika, to do rodzica, co na jedno wychodzi. Wymaga od każdego, tylko nie od siebie. Oczywiście uogólniam, ale niestety leniwy belfler tworzy smutny wizerunek tego środowiska i kładzie się cieniem na tych, którzy mają misję, zapał, powołanie, którym się chce. Mam poczucie, że to głównie leniwy belfer woła teraz – „Strajkujmy”!

23 lutego 2019 o godz. 02:47

Nowe święto narodowe

14 kwietnia, nowe święto. Hurra. Z górki na pazurki. Z uwagi na niepewne źródła data jak to się mówi umowna. Niedziela w tym roku, więc przydałby się wolny poniedziałek. Po święcie należy się wypoczyn.

21 lutego 2019 o godz. 22:11

Angelic Upstarts w Warszawie

45561973_1997404863675270_9099271392083312640_o

24 lutego w klubie Pogłos w Warszawie (ul. Burakowska 12) wystąpi legenda punk rocka, Angelic Upstarts. Weteranom towarzyszyć będą Arrested Denial i Lazy Class. Start godz. 19.30, bilety – 70-80 zł.

20 lutego 2019 o godz. 23:44

Bieguni

„Przetrwa tylko to, co inne” ~Olga Tokarczuk

19 lutego 2019 o godz. 12:16

Nowy numer „Aqua Vitae”

AV_cover 25-001

Ukazał się nowy numer (1/2019) magazynu o mocnych alkoholach „Aqua Vitae”. Zapraszamy do lektury.

17 lutego 2019 o godz. 17:58

Kartka ze Lwowa (12) Restauracja Baczewskich

Restauracja Baczewski we Lwowie (8)

W centrum Lwowa, przy ulicy Szewskiej 8, powstała w 2015 roku restauracja Baczewskich – Ресторація Бачевських. Wchodzi się przez sklepik z oryginalnymi wódkami J.A. Baczewski z Austrii, a także z własnymi nalewkami w butelkach noszących logo restauracji, są tu też: książki, widokówki, kieliszki, gadżety. Zaprezentowano też stare materiały reklamowe oraz oryginalne stare butelki po wódkach Baczewskiego. Przy wejściu do restauracji jest recepcja, a sama sala restauracyjna prezentuje się niezwykle elegancko. Na dole zaś jest koktajl-bar oraz wybór kilkudziesięciu smaków nalewek, które dojrzewają w szklanych zbiornikach od kilku miesięcy do nawet trzech lat. Część smaków dostępnych jest wyłącznie w barze, ale ponad 30 można kupić w firmowych butelkach i w miniaturkach.

16 lutego 2019 o godz. 23:36

Kartka ze Lwowa (11) Muzeum Piwa

Browar we Lwowie (2)

Львиварня, czyli Muzeum Piwa we Lwowie, które miastu zafundował Carlsberg, właściciel miejskiego browaru. Pierwsza ekspozycja powstała w 2005 roku (290 lecie powstania browaru) i była dziełem pracowników. Obecnie kompleks jest po gruntownej rekonstrukcji i można go zaliczyć do najnowocześniejszych muzeów na Ukrainie. Zebrano tu eksponaty związane z lwowskim piwowarstwem, ale również z samym miastem i jego biesiadną historią. Szeroko została przedstawiona technologia produkcji. Zwiedzanie jest interaktywne, można niemalże stworzyć własne piwo, wsłuchać się w gwar lwowskiej ulicy, baciarskich melodii. Budynek jest trzykondygnacyjny. Na drugim piętrze stworzono przestrzeń kulturalną z salami wystawienniczymi i konferencyjnymi. Jest tu również obszerna sala degustacyjna. Za niewielką dopłatą do biletu można skosztować czterech piw: Lager (Lvivskie 1715), Unfiltered Lager (Biały Lew), Ale i Dark Lager (Ciemne Lwowskie).

15 lutego 2019 o godz. 20:11

Kartka ze Lwowa (10) Dawna fabryka wódek Jana Muszyńskiego

Muszynski Old Distillery (1)

Na ulicy Drukarskiej, która dochodzi do lwowskiego Rynku, pod numerem 3 znajduje się kamienica „Pod Matką Boską”, która kiedyś należała do lwowskiego kupca Stancla Szolca. W podwórzu budynku mieściły się liczne magazyny towarów. W lokalu parterowym na początku XIX w. mieściła się fabryka likierów i wódek Jana Muszyńskiego.

14 lutego 2019 o godz. 09:10

Kartka ze Lwowa (9) Muzeum Farmacji

Muzeum Farmacji we Lwowie (11)

Przy samym Rynku na ulicy Drukarskiej pod numerem 2 mieści się niezwykłe muzeum. Wejście do sal muzealnych biegnie przez działającą tu od 1775 roku do dziś aptekę. Poszczególne pomieszczenia to interesujące wnętrza apteczne z bogatym wyposażeniem. Trasę kończy się w świetnie zachowanych piwnicach wraz z pracownią alchemiczną. Czynne w godzinach 9.-19.00. Bilet kosztuje 30 hrywien.