14 września 2010 o godz. 20:49

„Magazyn Literacki KSIĄŻKI” o „Meksyk kraj kontrastów”

Już bardzo dawno temu, bo w 2007 roku, ukazała się recenzja Piotra Dobrołeckiego z książki "Meksyk kraj kontrastów", opublikowana przez "Magazyn Literacki KSIĄŻKI". Poniżej ją przedrukowujemy.

Czytelnicy z pewnością będą zaskoczeni tą książką. Łukasz Gołębiewski jest znanym dziennikarzem i analitykiem rynku książki, zadebiutował też jako autor „ostrej” prozy. Sonia Draga to edytorka, która odniosła spory sukces w branży, najbardziej znana jako współwydawczyni bestsellerowych książek Dana Browna. I teraz ta dwójka debiutuje jako twórcy książki podróżniczej czy reportażu z podróży. Okazało się, że oboje kochają Meksyk, gdzie już każde z nich było wcześniej oddzielnie. Tym razem – w ubiegłym roku – wyruszyli do Meksyku razem. W ten sposób powstała interesująca relacja, która wciąga czytelnika i nie pozwala na odłożenie książki dopóki nie dotrze się do ostatniej strony.

W trakcie wspólnej podróży po Meksyku dwójka autorów przejechała co najmniej 15 tys. km, chociaż oboje nie są do końca pewni, czy trasa nie była jeszcze dłuższa. – Meksyk trzeba odbierać wszystkimi zmysłami – podsumował wyprawę do tego kraju Łukasz Gołębiewski w czasie warszawskiej promocji – liczy się i smak, i kolory, i zapachy … Aby się zakochać w Meksyku trzeba czuć go całym sobą.

Na każdej stronie książki, w której ukazano rzeczywiście niewiarygodne kontrasty, potwierdza się nie tylko miłość obojga autorów do Meksyku, ale też i niemała wiedza o tym kraju, jaką zdobyli. Pracą podzielili się sprawiedliwie. Sonia Draga jest autorką wszystkich fotografii i kilku fragmentów tekstu, w tym emocjonalnego wstępu i opowieści o szamanach, ale zasadniczy trzon książki tworzy tekst Łukasza Gołębiewskiego. A połączenie tych elementów daje świetny wynik – otrzymujemy coś w rodzaju filmu przedstawionego słowem i fotografią.

Komentarz dla “„Magazyn Literacki KSIĄŻKI” o „Meksyk kraj kontrastów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Zobacz ostatnie wpisy

14 listopada 2017 o godz. 23:38

Fynf und cfancyś

„Cały Zachód jest jak elektryczne wesołe miasteczko podłączone do prądu. Tak samo migające światełkami, bez względu na to, czy się weselisz, czy właśnie zdychasz w metrze”. ~Michał Witkowski

10 listopada 2017 o godz. 23:05

Udany eksperyment

20171110_213351-001

Wynik 0:0 w Warszawie w meczu z Urugwajem, ale mecz mógł się podobać. Dynamiczny, dużo akcji, dużo dalekich podań, jednocześnie efektywna gra obrony. Zagraliśmy w eksperymentalnym ustawieniu i z tak utytułowanym rywalem dawaliśmy sobie dobrze radę. Polska była w tym meczu lepsza, zwłaszcza w drugiej połowie stwarzaliśmy dużo sytuacji. Niestety, zabrakło skuteczności.

3 listopada 2017 o godz. 19:48

Nowe wydanie przewodnika po Albanii

albania light

W Wydawnictwie Pascal ukazało się nowe wydanie przewodnika po Albanii, którego jestem współautorem. Dwa poprzednie ukazały się: w 2013 roku w serii „Praktyczny Przewodnik” i w 2014 roku w serii „Przewodnik Ilustrowany”. Obecna edycja ukazała się w podręcznej, kieszonkowej, serii „Light”. Więcej informacji można znaleźć na stronie wydawnictwa Pascal: http://pascal.pl/albania-pascal-lajt,8,4814.html, ja tymczasem polecam zwiedzania Albanii, najbardziej niezwykłego zakątka Europy.

1 listopada 2017 o godz. 00:08

Kryzys w Hydrozagadce

SONY DSC

8 listopada w klubie Hydrozagadka (Warszawa, ul. 11 Listopada 25) zagra Kryzys, a wcześniej ID. Bilety: 25 zł w przedsprzedaży i 35 zł w dniu koncertu. Start – godz. 20.00.

31 października 2017 o godz. 19:35

Prowadź swój pług przez kości umarłych

„Najlepiej rozmawia się samemu ze sobą. Przynajmniej nie dochodzi do nieporozumień”. ~Olga Tokarczuk

26 października 2017 o godz. 00:53

Pierwsze urodziny Pogłosu

22712382_1889093428086292_4620225699089097730_o

26 października na Pierwszych urodzinach Pogłosu (Warszawa, ul. Burakowska 12) zagrają: The Stubs, Brudne Dzieci Sida i Bräinëater. Start – godz. 19.30, bilety – 20 zł.

18 października 2017 o godz. 18:21

Pijak

23195d99-62cf-4d42-8d0c-fb6cfc50e330

„Oczywiście piłem nie zawsze, właściwie to od niedawna zacząłem pić. Przedtem czułem wstręt do alkoholu, co najwyżej wypiłem kufel piwa, wino wydawało mi się kwaśne, a sam zapach wódki przyprawiał mnie o mdłości. Ale potem nadszedł czas, kiedy zaczęło mi się źle powodzić…” ~Hans Fallada.

8 października 2017 o godz. 20:39

Szampan na Narodowym

wc russia

Ostatni mecz w eliminacjach do Mistrzostw Świata w Rosji dostarczył kibicom sporo emocji. Błyskawicznie strzelona bramka Mączyńskiego, nieco przypadkowa, Zieliński strzelał niecelnie, ale stał tam Mączyński, nie patrzył, huknął, bramkarz mógł tylko patrzeć jak piłka wpada do siatki. Przez chwilę Czarnogóra próbowała podjąć równorzędną walkę, przeprowadzili trzy groźne akcje, ale w 17. minucie dostali drugi cios. Świetnie wypracował akcję Zieliński, wrzucił w pole karne Lewandowskiemu, a ten precyzyjnie podał do wbiegającego Grosickiego i 2:0.

8 października 2017 o godz. 13:55

W „Aqua Vitae” o książce „Irlandzka whiskey”

W numerze 5/2017 magazynu „Aqua Vitae” Bogumił Rychlak recenzuje najnowszą książkę Łukasza Gołębiewskiego pt. „Irlandzka whiskey”.

8 października 2017 o godz. 13:52

Irlandzka whiskey (2017)

cover_irish whiskey

Zamieszkujący tereny dzisiejszej Szkocji Piktowie malowali jeszcze na niebiesko ciała, kiedy Irlandczycy destylowali swój trunek. Po latach posuchy irlandzka whiskey wraca szturmem na światowe rynki. Obecnie jest najszybciej rosnącą kategorią alkoholi. Nowe destylarnie powstają każdego roku w każdym regionie wyspy. Książka jest pierwszym w języku polskim przewodnikiem po świecie irlandzkiej whiskey. Można ją wziąć ze sobą w podróż, mieć w kieszeni odwiedzając puby, słuchając takich pieśni jak „Whikey In The Jar” czy „Molly Malone”. Najpopularniejsze zespoły wykonujące irlandzki folk, to The Dubliners i The Pogues. Obydwie grupy mają własne whiskey! Książka przedstawia nie tylko whisky, lecz także zabytki i miejsca w Irlandii warte odwiedzenia, kiedy podróżujemy szlakiem starych i nowych destylarni.