11 sierpnia 2019 o godz. 12:11

Lepsza książka czy wódka?

celuloza
Pytanie retoryczne. Bo zależy dla kogo i w jakich ilościach. Jak mówił Paraselcus, wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, to dawka czyni truciznę. Za dużo czytania może zamącić w głowie nie gorzej niż duża wódka, czego przykładów mógłbym podać wiele. A miałem i w bliskim otoczeniu takich śmiałków, którzy nadużywali jednego i drugiego, za dużo czytali, za dużo pili, rozumy potracili. Bo pić i czytać trzeba odpowiedzialnie i w dawkach odpowiednich do wieku. W młodości można sobie ostro pofolgować z lekturą, na starość odwrotnie, na wieczór zdrowiej strzelić kielicha, niż nie móc zasnąć po ekscytującej fabule.


W młodości czytałem zachłannie. Nałogowo. Bez umiaru. Organizm był jednak silny zdrowy i nieźle zniósł nadmiar poezji i prozy. Ale była i ta zła strona medalu, bo za szybko przeczytałem to wszystko, co warte było uwagi i na resztę życia pozostały już tylko trociny. Gdybym miał to ująć statystycznie, to pewnie 92% najlepszych książek przeczytałem przez pierwszych dwadzieścia pięć lat życia i 8% przez następne ćwierćwiecze. Mogę się mylić o jeden czy dwa procent, bo to wszak wielkości wartościowe nie wagowe i trudno je dokładnie zmierzyć, przygnębiająco jednak mało zostało mi dobrych lektur po pazernych latach młodzieńczych. Za to im jestem starszy, tym więcej przyjemności znajduję w szklaneczce czegoś z procentami, odnajdując w aromatach i smakach alkoholi to wszystko, co kiedyś mnie ekscytowało w literaturze. Tajemnice, uczucia, historia, osobowości i osobliwości! Oczywiście żadnej ideologii czy polityki, to są tematy ulicy, nie salonu, a jednak i książka, i dobry alkohol lepiej smakują w głębokim fotelu, niż na krawężniku czy pod śmietnikiem.
Ten felieton miał tak naprawdę być o podobieństwach między rynkiem książki a rynkiem wódki, ale zostawię to sobie na następny raz, bo jednak te podobieństwa są nie tylko w wymiarze ekonomicznym, ale także mentalnym. Wiem o tym dobrze, gdyż od lat zajmuję się raz książką, raz alkoholem, na przemian zawodowo i hobbystycznie, ale zawsze jednak z pasją. Robić coś bez pasji, to tak jakby być strajkującym nauczycielem, fatalna sytuacja, poczucie, że jesteśmy w złym miejscu.
Nigdy nie strajkowałem, ani w obliczu książki, ani w obliczu butelki, choć przyznam od razu, że zdarzało mi się nie kończyć ani jednego, ani drugiego. Bo są takie książki i takie butelki, których kończyć nie warto. Jednego i drugiego towaru nie brakuje, choć zły alkohol łatwiej jest rozpoznać, wystarczy wsadzić nos, nie trzeba się w tym zanurzać. Książka zaś zawsze przyjemnie pachnie farbą drukarską, więc w pierwszej chwili zwodzi, trzeba spróbować żeby wypluć. Dzieląc się wieloletnim doświadczeniem zalecam nie próbować kończyć tego, co już w pierwszej chwili źle nam smakuje. Szkoda czasu. I zdrowia.
Tu dochodzę do bardzo istotnej różnicy pomiędzy książką a flaszką. Otóż od nadmiaru literatury można zgłupieć, zwłaszcza od nadmiaru złej literatury, ale nikt od czytania nie dostał marskości wątroby. Nadmiar wszystkiego szkodzi, ale nadmiar alkoholu szkodzi jednak bardziej. C2H5OH to bardzo smaczna trucizna. Jeśli ktoś ma skłonność do nałogów, to niech raczej wybierze książki.
Co ciekawe, książka w sensie materialnym, czyli celuloza, to nic innego jak trochę bardziej skomplikowany alkohol. To także cząsteczki węgla, wodoru i tlenu, tylko jest ich więcej i mają bardziej skomplikowane wiązania między atomami. Z książki (celulozy) da się jednak wydestylować alkohol, potrzeba do tego specjalnych enzymów, ale można. W latach PRL, w czasach niedoborów, kształcono w zapomnianym dziś zawodzie gorzelanego. Był nawet w tym zakresie stosowny podręcznik (Kazimierz Jarosz i Jerzy Jarociński „Gorzelnictwo i drożdżownictwo”, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1980), którego autorzy wprost zalecali destylować odpady – zgniłe owoce, warzywa, a także celulozę. Podobno słynąca z obrzydliwego smaku wódka stanu wojennego, Vistula, robiona była z makulatury. Zapewne z dzieł Lenina i „Trybuny Ludu”. Tak, z książki da się wydestylować wódkę! Ale też nie jeden po wódce napisał arcydzieło!
Przypomnijmy kilka tych ważnych książek, które były pisane na bani lub na kacu, ewentualnie na odwyku. „Moskwa-Pietuszki” Wiktora Jerofiejewa, „Pod wulkanem” Malcolma Lowry’ego, „Pijak” Hansa Fallady, „John Barleycorn” Jacka Londona, „Stracony weekend” Charlesa R. Jacksona, „Zostawić Las Vegas” Johna O’Briena, „Pod Mocnym Aniołem” Jerzego Pilcha.. i tak dalej, i tak dalej. Czy w przypadku wódek Pan Tadeusz lub Soplica możemy mówić o inspiracji literaturą? Chyba to by była przesada. Co by jednak nie mówić, alkohol inspiruje.
Można czytać bezrefleksyjnie i można pić bezmyślnie. Można czytać bez zrozumienia i można pić bez smaku. Ale prawdziwy koneser rozkoszuje się każdą stroną, każdym kieliszkiem. Nie za to kochamy literaturę, że jest jej dużo i że możemy nią zapchać wolny czas. Literatura nas uskrzydla, jakby powiedział Mickiewicz, ale czy nie zgadzamy się ze słynną sentencją Jana Himilsbacha, że picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości? Literatura i alkohol to podróż, to ucieczka w inne rewiry, to przeżywanie czegoś nierzeczywistego, to wyobrażanie niedosięgłego. Dobra literatura wciąga, ona smakuje, ją się pożera. O flaszce możemy powiedzieć dokładnie to samo, tylko że połykamy bez gryzienia. Możemy i powinniśmy cmokać. Nade wszystko jednak musimy uruchomić wyobraźnię. Z literaturą i alkoholem jedynie marzenia senne mogą iść w szranki. Bo to ten sam rodzaj nieuchwytnej, zachwycającej, choć niematerialnej istoty bytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Zobacz ostatnie wpisy

13 października 2019 o godz. 23:04

Szampan na Narodowym

euro2020

Będziemy na Euro 2020. Po meczu z Macedonią z hukiem wystrzeliły korki z butelek szampana. Trener Brzęczek pił chciwie musujące wino, wrócił z dalekiej podróży. Inny wynik niż zwycięstwo pewnie pozbawiłby go posady. Tymczasem jednak będzie chodził w nimbie sukcesu piłkarzy.

12 października 2019 o godz. 11:38

Ruiny po zakładzie Józefa Kronika w Lwowie

Kronik1

Przy ul. Chmielnickiego 124 we Lwowie straszy ruina wielkiego zakładu, zbudowanego w neogotyckim stylu z czerwonej cegły. Wygląda niczym włoskie palazzo, niegdyś była tu fabryka wódek i likierów Józefa Kronika. Po II wojnie światowej produkowano tu dżemy i marmolady, a obecnie jest to niszczejący pustostan. W promieniu 200 m znajduje się wytwórnia wódek Hetman, a także ruina po fabryce wódek J.A. Baczewski, a kawałek dalej jest kolejny znany z czasów przedwojennych zakład rektyfikacji, dawniej PMS, dzisiaj Lwowski Zakład Likierów i Wódek. Powodem tego nagromadzenia gorzelni są obfite podziemne źródła miękkiej wody, choć nie bez znaczenia była też pobliska stacja kolejowa, jak i fabryczny charakter dzielnicy.

10 października 2019 o godz. 23:02

Słaba gra i trzy gole

euro2020

Mecz Polski z Łotwą w Dyneburgu zakończył się dobrym wynikiem po słabej grze. Przeciwnik był jednak z innego piłkarskiego świata. Wystarczyło spojrzeć na ten stadion, trybuna tylko z jednej strony, bieżnia, kibiców gospodarzy brak, z Polski przyjechała banda kiboli, sądząc po obrazkach z trybuny raczej średnio zainteresowanych meczem. Zaczęło się od dwóch szybkich goli Lewandowskiego w 9. i 13. minucie. A potem… nic. Jakby to wystarczyło. Jeszcze Krychowiak miał dobrą okazję, ale od 20. minuty nic się na boisku nie działo. Łotysze próbowali atakować, szło im to bardzo nieskładnie. Nie stworzyli ani jednej groźnej sytuacji. Druga połowa powinna była zacząć się od gola Grosickiego, ale zmarnował idealną sytuację. Na boisku nic się nie działo. Panował chaos. Przykro było patrzeć. W 77 minucie Lewandowski strzelił trzeciego gola. Niepilnowany w polu karnym, po prostu wystawił nogę do piłki. Kolejny słaby mecz Polaków.

8 października 2019 o godz. 08:00

Śladami Baczewskich

Baczewski okecie

W dniach 2-3 października firma J.A. Baczewski oraz Ambra, polski dystrybutor marki, zorganizowali wyjazd prasowy do Lwowa – śladami rodziny Baczewskich. Już na lotnisku Okęcie pojawił się pierwszy akcent nawiązujący do historii, bowiem w business lounge, gdzie spotkała się grupa, nie tylko podawana jest Wódka Monopolowa Baczewski, ale też jest kącik ze starymi zdjęciami oraz model samolotu z lat 20. XX wieku, z reklamą wódek Baczewski.

7 października 2019 o godz. 14:34

Nie głosuj, szkoda ryzykować!

2eb17e4a858e6cc23d71884660c2447a_400x400

Żyjemy w takich czasach, że głos w wyborach jest coraz bardziej ryzykowny. Łatwo wyjść na durnia, który głosuje na przestępców, nikczemników, kolegów przestępców, rajfurów, kłamców etc…. Liczba podsłuchów, podpuch, prowokacji i dziennikarskiego świństwa osiągnęła taki poziom, że nikt już nie może mieć pewności, czy aby na pewno jest przyzwoity. To już przypomina czasy inkwizycji, kiedy sama myśl mogła być przestępstwem. Niech nikt mi zatem więcej nie mówi, że warto głosować. Nieodmiennie głosuję – za kulturą i zdrowym rozsądkiem, a tego w polityce od dawna jak na lekarstwo.

7 października 2019 o godz. 08:10

Gorzelnia w Witulinie

Witulin6

W Witulinie działa jedna z trzech gorzelni należących do firmy Surwin. Zbudowana w 1906 roku, z 1916 roku pochodzą magazyn spirytusu i spichlerz. Wcześniej w tym miejscu działała drewniana gorzelnia, obok stał modrzewiowy dwór z 1720 roku, spalony podczas II wojny światowej. Od pięciu lat w starym zakładzie w Witulinie przerabiane są na spirytus odpady spożywcze. To smutny obraz upadku polskiego gorzelnictwa, bo przez ponad sto lat gorzelnia przerabiała ziemniaki na wódki. Obecna produkcja trafia do Suchowoli, gdzie Surwin produkuje odwodniony spirytus. Odbiera to na biopaliwa Orlen.

6 października 2019 o godz. 13:38

Stara gorzelnia w Klonownicy

Klonownica4

We wsi Klonownica Plac, w gminie Janów Podlaski, zachowały się w niezłym stanie zabudowania gorzelni rolniczej, obok stoi dwór, bardzo zaniedbany ogród. Wieś powstała w 1576 roku, jako część pobliskiego większego majątku Cieleśnica. Postawiono tu karczmę i kościół, dwór zaś wybudował dopiero w XIX wieku Andrzej Serwiński, który odkupił włości od Radziwiłłów. Klasycystyczny dwór, podobny do tego w Cieleśnicy, powstał wg projektu samego Serwińskiego. Od 1861 roku majątki Cieleśnica i Klonownica stały się własnością Rosenwerthów. Zarządzająca Klonownicą Maria Rosenwerth w 1880 roku postawiła tu murowaną gorzelnię, obok powstała kuźnia, kawałek dalej cegielnia, postawiono czworaki. Organizm ten dobrze funkcjonował przez wszystkie lata II Rzeczpospolitej. Po wybuchu wojny dwór zajęli Niemcy. Po wojnie znacjonalizowany, przejęty przez Gminną Spółdzielnię Rokitno, a gorzelnia przez PGR Roskosz. W latach 90. powstała spółka pracownicza z PGR Roskosz, którą na początku XXI wieku przejęło Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Jaroć i Sikora. Nie powiodło im się. Gorzelnia zaprzestała jednak pracę wcześniej, w latach 90. jej wyposażenie trafiło na złom. Teraz jest własnością rodziny Sabastianiuków z Mokran Nowych, którzy kupili gorzelnię i ok 40 ha pola.

30 września 2019 o godz. 08:41

Ruina rektyfikacji spirytusu w Międzyrzeczu Podlaskim

20190908_145758

Jeszcze dekadę temu działał tu wielki zakład – gorzelnia, rektyfikacja, rozlewnia win. Przemysłową część dawnego folwarku XXX w Międzyrzeczu Podlaskim eksploatowały dwie firmy – Surwin z rozlewnią win i siostrzany Alkowin z produkcją spirytusu. Obydwie spółki wciąż zresztą mają adres przy ul. Lubelskiej 67 A, tyle, że upadłe Podlaskie Zakłady Spirytusowe Alkowin Sp z o.o. są w likwidacji. Po wielkim zakładzie produkcyjnym pozostały ruiny.

29 września 2019 o godz. 08:42

Konstantynów wciąż na posterunku

20190909_131715

Zbudowana ok. 1920 roku gorzelnia w Konstantynowie pracuje pełną parą. Jest to jednak ostatnia gorzelnia w regionie, która wciąż produkuje etanol do produkcji wódek. Pobliska gorzelnia w Witulinie przerabia odpady na bioetanol, te w Klonownicy, Rozkoszy, Hruszniewie, Chotyczach i Międzyrzecu Podlaskim są w ruinie, w zamkniętej od lat gorzelni w Cieleśnicy nowi właściciele chcą uruchomić wytwórnię win i nalewek. A w Konstantynowie niezmiennie przerabia się zboże na wysokiej klasy spirytus rolniczy.

28 września 2019 o godz. 08:13

Wróciło życie do Cieleśnicy

Cielesnica gorzelnia4

W lipcu 2019 roku dziewiętnastowieczna gorzelnia rolnicza znalazła nowego właściciela. Stała nieczynna od 2007 roku, pozostając częścią majątku PGR i popadając w coraz większą ruinę. Kupili ją właściciele sąsiadującego z gorzelnią pałacu w Cieleśnicy, państwo Chwesiuk wraz z grupą inwestorów. Tym samym dwór i gorzelnia znów stanowią jeden organizm, a plany zakładają szybkie wznowienie produkcji w starych murach.