21 grudnia 2008 o godz. 16:50

Książka jest antykwarycznym bublem

W "Gazecie Średzkiej" ukazała się rozmowa Piotra Stróżyńskiego z Łukaszem Gołębiewskim pt. "Książka jest antykwarycznym bublem". Zapraszamy do lektury.

O rewolucji cyfrowej, związanych z nią przemianach w dziedzinie kultury i sztuki oraz o mieście Środa z Łukaszem Gołębiewskim rozmawia Piotr Stróżyński

- Nawet tak ceniony futurolog jak Stanisław Lem nie przewidywał śmierci papierowych wydań książek i gazet. W powieści "Kongres futurologiczny" bohater odhibernowany w nieokreślonej przyszłości, szuka zwyczajnej gazety, którą niedawno kupił. Przetrząsa mieszkanie i nie znajduje. Okazuje się, że gazeta rozpuszcza się w powietrzu, po upływie 24 godzin, rozwiązując problem utylizacji. Tak więc u Lema, istnieje ona nadal jako wydruk na czymś przynajmniej papieropodobnym. Skąd wiesz, że twoje proroctwo się spełni? Skąd pewność, że masz rację?– Ależ ja wcale nie zakładam, że nie będzie książek czy gazet. Po prostu zniknie ich materialna postać – nie funkcjonalna w czasach, gdy treści można bardzo szybko i tanio przetwarzać i przesyłać w formacie cyfrowym. Materialna postać książki, płyty z muzyką czy z filmem DVD staje się reliktem przeszłości, antykwarycznym bublem. Digitalizacja kultury to łatwy, tani, bardzo szybki dostęp do praktycznie nieograniczonej liczby utworów. Kończy się era bestsellerów i masowej produkcji. Amerykański ekonomista Chris Anderson zdefiniował w kontekście współczesnej kultury pojęcie "długiego ogona", czyli niemal nieskończonego, komercyjnego, dostępu do niezliczonej ilości utworów: literackich, muzycznych, filmowych, graficznych, fotograficznych… Najważniejsze dla przyszłości kultury nie jest to, czy będzie ona miała papierową formę, czy jakąkolwiek inną, lecz, żeby ludzie mieli do dóbr kultury łatwy dostęp.
– Użyj teraz umiejętności literackich i opowiedz barwnie o konkretach swej wizji. Na przykład obudziłem się za 30 lat, bo zamrozili mnie i chcę sobie poczytać. W jaki sposób mogę wejść w posiadanie książek?– Nie potrzeba do tego puszczać wodzy fantazji, bo wystarczy wejść na stronę Amazon.com i obejrzeć prezentację ich czytnika e-książek o nazwie Kindle, by zobaczyć w jakim kierunku zmierza książka. Technologia e-papieru, zastosowana w Kindle czy w takich urządzeniach jak: iLiad albo Sony Reader, daje możliwość komfortowego czytania książek i gazet w formacie cyfrowym. Ale przecież daje też znacznie więcej! Możemy wewnątrztekstowo wyszukiwać fragmenty, możemy kopiować i kompilować, możemy powiększać czcionką lub zakreślać dowolny fragment dołączając do niego własną notatkę… to tylko część cech e-książki. Oczywiście nie możemy dokładnie powiedzieć, że za 30 lat dokładnie tak to będzie wyglądało, bo technologie zmieniają się bardzo szybko, wciąż wprowadzamy innowacje, a kultura zaskakująco łatwo poddała się dyktatowi technologii.
- Czy jest możliwe powstanie czytników elektronicznych, łudząco podobnych do dzisiejszych książek, ale składających się z okładki i dwóch rozłożonych stron? Dodam, że treści zawarte na owych stronach, mają się zmieniać, tak jak to bywa, gdy czytelnik pochłania zwyczajną, papierową książkę. Czy tak właśnie mają wyglądać owe czytniki przyszłości? A gdzie tkwi źródło takich przekazów?– W zasadzie niektóre z prezentowanych obecnie czytników e-książek tak właśnie wyglądają. Myślę jednak, że od wyglądu ważniejsze będą cechy funkcjonalne, takie np. jak waga czytnika (obecnie ważą one już tylko ok. 250 gram), pojemność pamięci, łatwość obsługi, możliwość szybkiego łączenia się on-line bezpośrednio z urządzeniami itp.
- Czy nie dostrzegasz czegoś niezwykłego, może dramatycznego, w zderzeniu twoich proroctw z sięgającą kilku tysięcy lat, potrzebą utrwalania słów na papierze czy papirusie; nawet na kamiennych tablicach?– Odkąd wynaleziono pismo, w jakiś sposób próbowano utrwalić myśl ludzką, zachować dziedzictwo dla następnych pokoleń. Cywilizacja w Andach robiła to z pomocą niesłychanie skomplikowanego systemu supełków, starożytni Egipcjanie używali w tym celu hieroglifów, Sumerowie ryli na glinianych tablicach… Obecnie możemy utrwalać myśl przy pomocy "bitów", które nie mają formy "bytów". To gra słów, chodzi mi jednak o to, że stanęliśmy w obliczu zaskakującej zmiany jakościowej – okazuje się, że tekst nie musi mieć formy materialnej, jest kodem binarnym, którego jedyną postacią jest ślad w pamięci komputera czy innego nośnika danych. Nie ma to jednak wielkiego znaczenia, bo komunikujemy się tak samo jak dawniej – pismem, mową, gestem… Nie zmienia się też sam proces tworzenia, technologia tylko ułatwia nam komunikację.
- Znakomicie funkcjonujesz w realiach finansowych rynku wydawniczego. Zadam tobie pytanie rodem z miejscowego podwórka. Pani prezes Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego Bożenna Urbańska, jest autorką wielu bardzo cennych dla regionu publikacji. Finansowo wspierają ją miejscowe firmy, ale miewa problemy ze wsparciem samorządowców. Czy istnieje gdzieś źródło, mogące współfinansować takie regionalne publikacje; jak na przykład album o średzkiej kolegiacie?– Na pewno tak, przede wszystkim jednak myślę, że regionalne publikacje muszą liczyć na regionalnych sponsorów – to oczywiste z racji ich zasięgu. Chyba, że np. średzką kolegiatą zainteresowałby się taki fotografik jak Adam Bujak, którego zdjęcie widziałem na ścianie Restauracji Wiedeńskiej przy Rynku w Środzie…
– Swoje dotychczasowe dokonania prozaiczne, sam nazywasz "brudną trylogią". Była już "Xenna moja miłość", "Melanże z Żyletką", w przygotowaniu jest "Disorder i ja". Krytycy dość zgodnie twierdzą, że to powieści skandalizujące, przesiąknięte erotyzmem, alkoholem, narkotykami i subkulturą punk. Skąd pomysł, aby tak pisać? Skąd niewątpliwy sukces komercyjny tych utworów?– Pomysł wynika z moich własnych gustów – piszę takie książki, jakie chciałbym czytać. Oczywiście jest w nich seks, jest brud, ale jest też sporo silnych emocji – od miłości po rozpacz. Czytelnicy lubią emocje, i to w nich bym upatrywał sukcesu tych książek, a nie w otoczce skandalu, choć ona na pewno też pomaga. Poza tym erotyka to wdzięczny temat… Staram się też być autentycznym w tym, co piszę, co chyba szczególnie młody czytelnik potrafił docenić.
– W bieżącym roku, byłeś w Środzie dwukrotnie. Jak oceniasz to miasto, jako  ktoś kto niejedno już widział  na świecie i w wielu miejscach spał? – Miasto ma wiele uroku, strasznie mi się podobają te alejki oświetlone latarniami, które prowadzą po brukowanych wąskich uliczkach do średzkiego Rynku. No i wspaniała, oświetlona nocą, wieża kolegiaty. Sympatycznie jest usiąść przy piwie w pubie Pod Orłem, spotkałem tu też bardzo wiele bardzo życzliwych osób. Brakuje natomiast dużej księgarni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Zobacz ostatnie wpisy

17 marca 2018 o godz. 13:21

Zabrania się zabraniać

stupidity_quote

Zakazują nam milczeć, / nakazują nie mówić nic / zakazują nam śpiewać / a my śpiewamy, olał ich… Śpiewał na początku lat 80. zespół Bikini z Torunia. Przypomniała mi się ta piosenka w związku z tym, że władza zakazała nam robić zakupy w niedziele, nadając sobie jednocześnie przywilej wyboru tych niedziel, kiedy jednak będziemy mogli nacieszyć się pchaniem wózka.  W związku z tym w soboty tłok, kolejki, szaleństwo i żądza mordu w oczach współobywateli na zakupach. Strach pomyśleć, co dzieje się w sklepach typu Ikea, skoro mały Lidl nie nadąża z obsługą sobotnich zakupowiczów. A co będzie z czynszami w galeriach handlowych? Pójdą w górą, żeby właściciel galerii mógł sobie powetować brak klientów w niedzielę, czy w dół, bo sklep traci jeden dzień obrotu? Mędrcy od zabraniania myśleli o tym, czy nie?

12 lutego 2018 o godz. 22:44

Z Arystofanesa

Aristophanes_-_Project_Gutenberg_eText_12788

„Jak się nałykał wszelkich dobrych rzeczy, wnet jął skakać i tańczyć, rechotać, grzmieć zadem niczym oślina, co się nażarła jęczmienia, i nuż walić mnie krzycząc: „Kto pije, ten bije!”. ~Artystofanes „Osy”

11 lutego 2018 o godz. 22:41

O winie

„Picie wina – to jest życie, degustacja wina – to nauka, rozmowa o winie – to sztuka”. ~Henri Beraud

8 lutego 2018 o godz. 17:42

„Aqua Vitae” pierwszy numer w nowym roku

AV_cover 19

Ukazał się dziewiętnasty numer magazynu o mocnych alkoholach „Aqua Vitae”. Zapraszamy do lektury.

27 stycznia 2018 o godz. 15:51

Dzika biblioteka

dzika-biblioteka

Paweł Dunin Wąsowicz musiał napisać biografię, bo trudno mówić o autobiografii. Na to drugie jest zbyt nieśmiały, na to pierwsze, jak najbardziej, jest dość ciekawy. Ciekawy siebie, swoich korzeni, swojego miasta i miejsca. Jest też zbyt uważnym, nałogowym, czytelnikiem, by wypuścić o sobie rzecz interesującą wyłącznie dla samego autora. „Dzika biblioteka” Pawła to pozornie autobiografia. Raczej podążałbym śladem tytułu tej książki – to chaotyczna opowieść o lekturach, o dorastaniu do dużej powagi literackiej. Bo jak inaczej to nazwać? Frontman Dunio jest poważnym czytelnikiem. W dawnych czasach miałby szanowaną posadę lektora. W czasach współczesnych, kiedy lektor nie jest już w cenie, jest outsiderem. Dystans Dunia jest bezcenny. Ale jego osobisty stosunek do literatury w tej książce przysłonił nieśmiały dystans. Jest w tej autobiografii coś z piosenek, które pisze Paweł – delikatny ekshibicjonizm, dżentelmeński takt, szacunek do ludzi, ale przede wszystkim – szacunek do samego siebie. Jeżeli ktoś, kto odwiedzi księgarnię, pomyśli, a co mnie ten facet obchodzi, będzie tylko częściowo wiedział, co odrzuca. To książka o świetnym redaktorze, ale przede wszystkim książka o umiejętności czytania ze zrozumieniem. Wiem, słaba rekomendacja, kogo to obchodzi? Mogę jedynie poradzić – uczcie się od Dunia, on się na pewno skrzywi z niesmakiem, ale warto go potraktować jako przewodnika po dzikiej bibliotece. A dzika biblioteka, to nasza współczesna Aleksandria, nie ulegajmy złudzeniom uporządkowaniu Google. Czy można gustom autora zaufać bardziej niż Google? Nie. Ale nie jest to ranking rekomendacji, a uczciwa opowieść o własnych wyborach, doświadczeniach i gustach. Opowieść faceta, który zęby zjadł na czytaniu rękopisów i książek w okładkach. Wielki szacunek dla Wiesława Uchańskiego, prezesa wydawnictwa Iskry, że taka książka wyszła.

25 stycznia 2018 o godz. 15:54

W PR2

Łukasz Gołębiewski będzie dziś gościem audycji Krzysztofa Jakubowskiego „O wszystkim z kulturą”. Polskie Radio PR2, godz. 18.00. Zapraszamy do słuchania.

15 stycznia 2018 o godz. 18:45

Włochaty z Dezerterem

wlochaty dezerter

Włochaty, Dezerter i Aporia wystąpią razem na trzech koncertach: 23.02 Olsztyn, 24.02 Lubawa i 24.03 Głogów. Do zobaczenia na koncertach.

27 grudnia 2017 o godz. 15:45

U.K. Subs w Pogłosie

SONY DSC

28 stycznia w klubie Pogłos (Warszawa, ul. Burakowska 12) wystąpi legenda punk rocka, U.K. Subs. Przed nimi zagra Antidotum. Start – godz. 19.30. Bilety już w sprzedaży – jedynie 320 sztuk. Przedsprzedaż – 70 zł, na bramce w dniu koncertu – 80 zł.

24 grudnia 2017 o godz. 17:04

Marry Mary

Bad-Santa-Drinking-Game

What is the name of Santa Claus wife? Mary Christmas

15 grudnia 2017 o godz. 20:30

Ostatni Jedi

small_432811621

Po tragifarsie, jaką było „Przebudzenie Mocy”, spodziewałem się najgorszego, więc nie mogłem się rozczarować. Film jest lepszy niż poprzednia część, nie tak straszliwie wtórny i nie ma tak wielu okropnych scen z zupełnie innego gatunku kina, czyli jakichś głupich komediowych zachowań Finna, najbardziej groteskowej z postaci wprowadzonych w sadze nr VII. Film można podzielić na trzy części fabularne. Flota Najwyższego Porządku próbuje zniszczyć resztki oddziałów Rebeliantów. Mamy walki gwiezdne, popisy pilotów myśliwców i kino science-fiction w najlepszym wydaniu. Drugi wiodący wątek, to nauka młodej Rey w samotni Luke’a Skywalkera. Nudy, a Mark Hamill wygląda, niestety, jak spasiony pijak, nie jak rycerz Jedi. Na dokładkę okazuje się, że jest człowiekiem, co się kulom nie kłaniał. Na szczęście dla Rebelii, Rey jest tak zdolna, że wystarczą jej dwie lekcje pod okiem zmęczonego życiem skacowanego starca i już zostaje mistrzem Jedi. Jest też trzeci wątek tego filmu – rozterki wewnętrzne Bena Solo vel Kylo Rena i jego duchowe relacje z Rey. Poza tym są sceny magiczne jak z „Harry’ego Pottera”, przykro na to patrzeć. W pierwszym filmie J.J. Abrams uśmiercił najciekawszą postać w nowej sadze, czyli Hana Solo. Miałem nadzieję, że jednak pojawi się w kolejnej odsłonie „Gwiezdnych Wojen” w jakichś reminiscencjach, ale gdzie tam – nie ma czasu na reminiscencje, gdy mamy jedną kosmiczna batalię za drugą a do tego pojedynki na świetlny oręż. W tej części uśmierceni zostają kolejni ważni bohaterowie, Luke Skywalker i kreatura zwana Snoke. Nie żal mi ich, ale wolałbym wśród ofiar widzieć durnego Finna. Nie doczekanie moje, znów clown zostaje bohaterem, takich to „Gwiezdnych Wojen” doczekałem. Już po nakręceniu „Ostatniego Jedi” zmarła Carrie Fisher i podobno jej spadkobiercy nie zgodzili się by w kolejnym epizodzie „Star Wars” pojawił się jej komputerowy awatar, więc twórcy filmu zostali pozbawieni kolejnej kluczowej postaci. Z dawnego cyklu pozostali tylko Chewbacca i androidy. Słabo. Z przykrością wyznam, że Epizodu IX nie oczekuję z niecierpliwością. W kinie się wynudziłem.