3 kwietnia 2013 o godz. 12:10

„Express Bydgoski” o „Bandytach Rodriguez”

Jarosław Reszka w "Expresie Bydgoskim" z 16 marca recenzuje "Bandytów Rodriguez" w tekście pt. "Wolność po trupach".

Wydawnictwo Jirafa Roja nie wydaje ociekających łzami romansów. Specjalizuje się w literaturze poświęconej poszukiwaniu wolności, przede wszystkim pisanej pod wpływem ideologii punkowo-anarchistycznej. Łukasz Gołębiewski, krytyk literacki, wydawca i żurnalista, przez długie lata związany z nobliwym dziennikiem "Rzeczpospolita", należy do płodnych i regularnie w Jirafa Roja publikowanych autorów. Najnowsza powieść Gołębiewskiego wypływa zapewne z jego podróżniczych fascynacji. Wcześnie wydał książkę "Meksyk kraj kontrastów", a obecnie spróbował sił w literackiej wersji korridy. Meksykańska korrida to ballada, która często opowiada o wyjętych spod prawa bohaterach.
Najpopularniejsza dziś jest odmiana narcocorridos, opiewająca wojny gangów narkotykowych. Gołębiewski nie sięga do tego źródła. Jego bohaterami jest para młodych pięknych bliźniąt – Rosita i Ricardo. Dzieci zastrzelonego przez policję gangstera po latach niedoli przyrzekają sobie iść przez życie z podniesioną głową i podniesioną bronią. To ich droga do absolutnej wolności, pozbycia się lęku o pracę, majątek, rodzinę. Poznajemy ich w dniu, w którym napadają na bank w prowincjonalnym miasteczku, zabijają kasjera i złotym mercedesem, również kradzionym, rzucają się w brawurową ucieczkę przed tropiącymi ich z ziemi i powietrza policjantami.
Proza Gołębiewskiego jest jak ballada śpiewana w barach przez przygrywających sobie na gitarach i akordeonach, przybranych w czarne kapelusze muchachos: dynamiczna, dzika, prosta i wzruszająca, ale nie czułostkowa. Rodzeństwo ma na świecie tylko siebie, kochają się nie tylko jak brat i siostra – są więc w wielu sprawach samowystarczalni. Nie dbają o pieniądze. Te na codzienne potrzeby zapewniają im celne i szybkie pistolety. Takie życie nie może trwać długo… lektura powieści również.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Zobacz ostatnie wpisy

9 grudnia 2018 o godz. 18:38

Wizyta w destylarni Palírna U Zeleného Stromu

U Zeleneho Stromu 2018-11-28 10-47-59

Uwieczniona na etykietach data założenia firmy, to 1518 rok. To by znaczyło, że Palírna U Zeleného Stromu (Gorzelnia Pod Zielonym Drzewem) jest najstarszą destylarnią nie tylko w Czechach, ale w ogóle na świecie. Na pewno są drugim pod względem wielkości producentem mocnych alkoholi w Czechach, po Stocku. Co do historii, to jak zwykle sporo tu marketingu, ale oficjalnie w 2018 roku świętowali pięćsetlecie, wypuszczając m.in. bardzo limitowaną edycję wódki Stará Myslivecká, która leżakowała przez osiem lat w beczkach z amerykańskiego dębu. Na rynek trafiło 299 numerowanych karafek.

9 grudnia 2018 o godz. 15:49

Porady markiza z Griñón

„Dobre wino jest sztuką, która rozkwita wraz z wolnością; dobre wino jest zatem radosną esencją wolności” (Carlos Falcó „Wino. Porady markiza z Griñón)

7 grudnia 2018 o godz. 16:38

Znów u Jana Kleinera

Jan Kleiner 2018-11-28 21-27-19

Wizyty u Jana Kleinera zawsze są dużym wydarzeniem. Jest to arcymistrz destylacji, z owocowej pulpy potrafi wyczarować cuda. Od mojej poprzedniej wizyty bardzo dużo się tutaj zmieniło. Przede wszystkim Jan nie jest już właścicielem destylarni, sprzedał ją w 2017 roku grupie Palírna U Zeleného Stromu. – Tak jest łatwiej, nie muszę martwić się o podatki, urzędników celnych, sprawy papierkowe. Skupiam się na tym, co lubię najbardziej, czyli na produkcji alkoholu – mówi Jan Kleiner. W destylarni w Žešov urządził elegancką przestrzeń degustacyjną w leżakowni. Sprzedał dwa aparaty destylacyjne i teraz ma jeden, ale nowe wkrótce zostaną uruchomione w pobliskim Prostějov, gdzie swój zakład produkcyjny ma Palírna U Zeleného Stromu. Tam też napełniane będą nowe beczki. W starej destylarni pozostaną beczki do eksperymentów, dodatkowego finiszowania – np. beczki po koniaku, porto czy sherry.

6 grudnia 2018 o godz. 17:09

Recenzja „Irlandzkiej Whiskey” w „Rynkach Alkoholowych”

W grudniowym numerze „Rynków Alkoholowych” ukazała się recenzja książki Łukasza Gołębiewskiego pt. „Irlandzka Whiskey” (M&P, Marki 2017). Autor recenzji pisze:

5 grudnia 2018 o godz. 17:20

Jeszcze o wodzie i winie

„Wino pobudza do śpiewu, woda w winie do gniewu”. ~Peter Matuška

4 grudnia 2018 o godz. 22:49

Nowy numer „Aqua Vitae”

AV_cover 24

Ukazał się nowy numer (6/2018) magazynu o mocnych alkoholach „Aqua Vitae”. Zapraszamy do lektury.

4 grudnia 2018 o godz. 13:54

Winna latorośl

„Nie znam niczego poważniejszego na tym padole niż uprawa winorośli”. ~Voltaire

3 grudnia 2018 o godz. 13:54

Lepiej niż wodę w wino :) Alchemia

„Najgorsze wina zawsze można przedestylować na najlepsze wódki”. ~Thomas Jefferson

2 grudnia 2018 o godz. 21:21

Przyjaźń i wino

„Starzy przyjaciele są jak stare wina: tracą drapieżność, ale zyskują łagodne ciepło”. ~Charles-Augustin Sainte-Beuve

21 listopada 2018 o godz. 13:55

Conflict w Warszawie

45380279_2143729855955980_6830910961893769216_n

1 grudnia w Klubie Pogłos (ul. Burakowska 12, Warszawa) wystąpi legenda sceny anarcho punk – Conflict. Gości z UK suportować będą Baraka Face Junta i L.A.S.T. Zapowiada się mega koncert! Bilety w cenie 70/80 zł.