8 marca 2012 o godz. 12:45

Dlaczego doszło do zagłady imperium Azteków

W "Rzeczpospolitej" ukazała się recenzja powieści "Krzyk kwezala" pt. "Dlaczego doszło do zagłady imperium Azteków" autorstwa Krzysztofa Masłonia.

Łukasz Gołębiewski zaskoczył swój czytelniczy fan club regularną (na pozór) powieścią historyczną. Znany autor literatury punkowej (m. in. „Xenna moja miłość", „Disorder i ja") w „Krzyku Kwezala" przedstawił wizję oblężenia przez hiszpańskich konkwistadorów stolicy azteckiego imperium Tenochtitlanu. Po siedemdziesięciu pięciu dniach walk zakończyło się ono 13 sierpnia 1521 roku. Podobno zabrakło pięciu dni do wypełnienia się wyroczni dającej ludowi Meksyku nadzieję na zwycięstwo. Autor porwał się na temat mający bardzo obszerną literaturę. Kilkanaście tytułów wymienia zresztą na końcu książki – te, które służyły mu pomocą i były źródłem inspiracji. Wydaje się jednak, że o zmierzeniu się z historią upadku Tenochtitlanu zadecydowały jego podróże, z których wcześniej przywiózł książkę „Meksyk kraj kontrastów".

Teraz dał upust fantazji, wprowadzając na karty powieści fikcyjnych bohaterów, m.in. tytułowego Sowę Kwezala, silnie zaznaczając wątki miłosne, a przede wszystkim nasycając akcję elementami magii, co sprawia, że „Krzyk…" sytuuje się gdzieś między historią, legendą i baśnią. Nie przeszkadza to lekturze. Czytelnicy, których interesują wyłącznie dzieje wyprawy Cortesa, mogą sięgnąć po inne tytuły.

„Krzyk Kwezala" opowiada o agonii wielkiej cywilizacji, o niespotykanej na tę skalę eksterminacji lokalnej ludności i jest w istocie hołdem złożonym umęczonemu narodowi przez autora z dalekiego kraju.

– Był to największy w historii holocaust, w latach 1519 – 1565 liczba ludności Meksyku spadła dziesięciokrotnie – z 25 mln do 2,5 miliona – wylicza autor.

Opisując skutki rozszalałej w Tenochtitlanie zarazy i jednocześnie przedstawiając przebieg walk przy użyciu ówczesnych środków bojowych, Łukasz Gołębiewski pozbawia nas resztek złudzeń odnośnie prawdziwych przyczyn tej niespotykanej zagłady. To nie dzięki przewadze militarnej Hiszpanie skolonizowali Mezoamerykę i podbili Inków w Andach.

Wielkie cywilizacje amerykańskie unicestwiły choroby przywleczone przez europejskich najeźdźców, wśród nich ospa, ale przede wszystkim choroby odzwierzęce, niewystępujące w Ameryce, gdzie wówczas nie było świń, bydła, koni (te ostatnie budziły niesłychaną grozę wśród wojowników azteckich). „Zetknięcie z nowymi bakteriami było prawdziwą hekatombą – pisze autor w posłowiu – ludzkość zaś bezpowrotnie straciła szansę wymiany kulturowej i technologicznej z nowym kontynentem pogrążonym w  masowej śmierci".

Warto się wybrać z Gołębiewskim na wyprawę do Meksyku A. D. 1521. Trafimy akurat w wojenne epicentrum, ale i ci czytelnicy, którzy nie przepadają za scenami batalistycznymi (jest ich wiele, i to bardzo plastycznych), powinni poczuć się usatysfakcjonowani. Przemówi do nich ta historia o przywiązaniu i poświęceniu, wytrwałości i godności, ofiarności i obowiązku, miłości wreszcie. Historia bardzo smutna; inna być nie mogła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Zobacz ostatnie wpisy

26 maja 2018 o godz. 20:21

Kartka z podróży – wizyta w Nela Drinks

Nela Drinks5

Kilka kilometrów od Czeskiego Cieszyna, we wsi Dolní Žukov, przy wąskiej wiejskiej drodze na wzgórzu jest destylarnia Nela Drinks. Już po przekroczeniu granicy w Cieszynie widać przy drodze ich reklamy. Rodzinna firma powstała w 2000 roku, początkowo jako mała gorzelnia – zaczynali od śliwowicy, potem zaczęli destylować gruszki, następnie także zestawiać ziołowe likiery. W 2017 roku uruchomili gorzelnię usługową dla okolicznych sadowników, którym destylują ich owoce. Na miejscu odbywa się fermentacja, a potem destylacja w niewielkim aparacie kubłowo-kolumnowym czeskiej produkcji. Ich własna oferta jest bardzo szeroka – od śliwowicy o mocy 50%, przez wódki, po typowe dla czeskiego rynku alkohole, jak rum z buraków cukrowych, czyli tuzemak, zielony likier miętowy, jałowcową borovičkę, sznapsy gruszkowe, śliwkowe, morelowe, brandy, likiery ziołowe i inne, w większości bardzo niskiej jakości. Ich marki to m.in. Ferdinand i Beskydská. Na miejscu w destylarni można kupić pełną ofertę ich alkoholi.

24 maja 2018 o godz. 13:36

Kartka z Podróży – St. Ambrosius

St Ambrosius-004

We wsi Nýdek, niedaleko Wisły, przy granicy polsko-czeskiej (ale po czeskiej stronie) działa mały producent miodowych likierów, pan David Czyż. Ten region nazywany jest Górolsko Swoboda, obejmuje fragment Beskidu na pograniczu Polski, Czech i Słowacji. Jak całe Beskidy, od wieków region znany jest z miodowych wódek, znanych jako: miodula, miodonka, medonka.

24 maja 2018 o godz. 12:53

Akademia Brandy – odcinek 3

W dzisiejszym odcinku Akademii Brandy z Pliską zapraszamy na opowieść Łukasza Gołębiewskiego, redaktora naczelnego magazynu „Aqua Vitae” o tym, co oznaczają symbole XO, VS, VSOP na koniakach i brandy oraz gwiazdki na Metaxie. Czy zawsze używane są do określenia wieku? Zapraszamy.

18 maja 2018 o godz. 21:29

Kolejny odcinek w Koktajle.tv

Zapraszamy na drugi odcinek z serii Akademia Brandy Pliska z Koktajl.TV. Łukasz Gołębiewski, redaktor naczelny magazynu o alkoholach „Aqua Vitae” opowie jak powinno się pić i podawać koniak, dlaczego w takim kieliszku oraz czy powinno się go podgrzewać. Zapraszamy!

18 maja 2018 o godz. 13:04

Przyjaciel książki

frend2-001

Jak ktoś w dzieciństwie zaprzyjaźni się z książką, to mu tak na resztę życia zostaje.

15 maja 2018 o godz. 12:46

Mocne alkohole w Polsce 2018

OkladkaRMA

Książka „Mocne alkohole w Polsce 2018” to pozycja pionierska, bo choć mieliśmy na rynku różne publikacje w podobnym tonie, czy to własne wydawnictwa ówczesnych Polmosów czy „Almanach wódek polskich”, wszystkie one były kroplą w morzu potrzeb. Co więcej, ograniczały się do swojego „poletka”.

15 maja 2018 o godz. 08:15

Kartka z podróży – Spacerem po Treviso

_DSC6498

Z Włoch wracałem z lotniska Treviso, a że miałem jeszcze kilka godzin do odlotu, więc postanowiłem zrobić spacer po mieście. Przecina je rzeka Sile, wzdłuż jej lewego brzegu ciągną się fragmenty murów starego miasta, w które wbija się systemem fos i kanałów. Tu gdzieś zostawiłem samochód (znalezienie wolnego miejsca do parkowania zajmuje sporo czasu) i ruszyłem w labirynt uliczek.

14 maja 2018 o godz. 08:43

Kartka z podróży – Wizyta w destylarni Castagner

Castagner-010

W małej wiosce Vazzola, u podnóża gór Conegliano, w samym sercu win prosecco, kilkanaście kilometrów od Treviso, swoją ogromną, nowoczesną destylarnię ma rodzina Castagner. Roberto Castagner założył firmę w 1996 roku i bardzo szybko stał się jednym z największych producentów (6 mln l rocznie, ok. 12% udziału w rynku grappy). – Być może dlatego, że nie miałem w rodzinie poprzedników związanych z wytwarzaniem grappy, podszedłem do jej produkcji w sposób innowacyjny. Nie wstydzę się tego, że produkujemy grappę na skalę przemysłową, że nie jesteśmy firmą rzemieślniczą, bo wiem, że nie mielibyśmy tak mocnej pozycji na rynku, gdyby nie przemawiała za nami jakość produktów – mówi Roberto Castagner.

13 maja 2018 o godz. 08:03

Kartka z podróży – Valdobiaddene

_DSC6441

Valdobiaddene, stolica prosecco, miasteczko otoczone wzgórzami i winnicami (ponad 6500 ha upraw w regionie), na każdym wzgórzu kościół, w dole winiarnie, wśród nich m.in. Mionetto, producent najbardziej popularnego w Polsce wina musującego, ale też Altaneve, Masottina i innych – jest tu ponad 3000 winiarzy, którzy rocznie dostarczają na światowe rynki ok. 600 tys. hektolitrów wina. Szlak prosecco ciągnie się przez miasteczko, przez wzgórza, przez winnice. Jak na stolicę wina z bąbelkami miasteczko jest zaskakująco senne, przy rynku jest dobrze zaopatrzony sklep z winem, jest kilka restauracji, wine-bar, ale życie towarzyskie nie koncentruje się w mieście, lecz na otaczających je pagórkach, na winnicach, do których autokary każdego dnia przywożą setki turystów z całego świata. Większość winnic ma parcele, które pozwalają na posługiwanie się oznaczeniem DOCG Prosecco di Conegliano Valdobbiadene lub po prostu DOCG Valdobbiadene Prosecco. Nie wszystkie są winami musującymi, bo w Valdobbiadene z tych samych winogron glera robi się też wina spokojne, w dodatku także z nazwą Prosecco na butelce (z dopiskiem tranquillo). Tańsze butelki robione są w zbiornikach ciśnieniowych, czyli metodą Charmata, droższe metoda tradycyjną, z fermentacją w butelkach. Właściwie każdy liczący się producent stosuje tu obydwie metody. Ze względu na ciśnienie w butelce wina dzielone są na spumante (minimum 3 bary) i frizzante (1-2,5 bara i to jest zdecydowana większość produkcji), a także wspomniane spokojne wina tranquillo. Drugi podział charakteryzuje poziom cukru, od najbardziej wytrawnych brut, przez extra dry, dry i demi sec. Robione zawsze z białych winogron (lub prawie wyłącznie, bo apelacja dopuszcza niewielki udział winogron pinot noir), ale coraz częściej spotykamy różowe prosecco, które nie jest czystym winem, lecz zawiera dodatek soków owocowych.

12 maja 2018 o godz. 08:17

Kartka z podróży – Bassano del Grappa

_DSC6217

Otoczone górami Grappa miasto Bassano jest kolebką włoskiej grappy, tu działa m.in. najstarsza wciąż czynna destylarnia – Blo. Nardini z 1779 roku, jest tu piękne muzeum grappy zorganizowane przez Jacopo Poli, w promieniu kilku kilometrów są jeszcze dwie destylarnie – Poli i Capovilla. Nie od regionalnego trunku, lecz od gór pochodzi drugi człon nazwy miasta, dodany zresztą dopiero w 1928 roku. Krystalicznie czyste źródła spływające ze wzgórz, a także porastające je winnice, niewątpliwie przyczyniły się do tego, że to tu właśnie grappa jest alkoholem absolutnie wyjątkowym.