11 października 2008 o godz. 18:08

Czeka nas analfabetyzm wtórny

/wp-content/uploads/2008/10/NAOC_01
Na pierwszej stronie "Naszego Olsztyniaka" 9 października ukazała się krótka rozmowa Katarzyny Janków-Mazurkiewicz z Łukaszem Gołębiewskim pt. "Czeka nas analfabetyzm wtórny".

Piszesz, że w przyszłości znikną drukowane książki. To realna wizja?
— Jest taka możliwość, że książka stanie się czymś w rodzaju bibelotu, elementem wystroju mieszkania. Tradycyjna papierowa książka, współcześnie okazuje się dużo mniej funkcjonalna, niż książka w formacie cyfrowym. Książkę w pliku można przeglądać, wyjmować dowolne cytaty, dowolnie kopiować. Nie jest to już żadne science-fiction. Powstaje projekt biblioteki, która dawałaby dostęp on-line do wszystkich wydrukowanych książek na świecie.

Książki w sieci sprawią, że będziemy więcej czytać?
— Nie jest to wcale takie pewne. Nie kreślę optymistycznych wizji. Piszę o pewnych zaletach digitalizacji kultury. Dostęp do literatury z pewnością stanie się łatwiejszy, ale nie sądzę, żeby dzięki temu zwiększyło się czytelnictwo.

Jak zmieni się sposób konsumowania literatury? Rośnie przecież grupa czytelników wychowanych na blogach internetowych.
— Zapanuje absolutna dowolność korzystania z tekstu. Będziemy szukać interesujących nas fragmentów, nie czytając całych powieści. To może sprawić, że będziemy korzystać z kultury w sposób bardzo wyrywkowy. Do pewnego stopnia może to prowadzić do wtórnego analfabetyzmu.

2 komentarzy dla “Czeka nas analfabetyzm wtórny

  1. Nie

    Określenie „analfabetyzm wtórny” nie jest adekwatne do omawianych problemów. Bo to tak… Zaraz się zastanowię… Mniej więcej. Jakby stajennego w osiemnastym wieku pouczać, że się nie zna na pojazdach, które mogą zastąpić konie. Zgoda. Nie zna się. Ale czy jest wtórny?

    • Nie

      na początku XX wieku dorożki, a w zasadzie konie, miały zasrać Paryż… i nie zasrały… to tak na nowy rok – trudno być prorokiem :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Zobacz ostatnie wpisy

10 grudnia 2018 o godz. 08:44

Wizyta w Palírna Samotišky

Samotisky (6)

Na obrzeżach Ołomuńca w 1996 roku została otwarta nowoczesna destylarnia przetwarzająca owoce – Palírna Samotišky. Lokalni sadownicy mogą tu przedestylować własne owoce, ale firma ma w ofercie także pięć własnych destylatów oraz prowadzi skład podatkowy.

9 grudnia 2018 o godz. 18:38

Wizyta w destylarni Palírna U Zeleného Stromu

U Zeleneho Stromu 2018-11-28 10-47-59

Uwieczniona na etykietach data założenia firmy, to 1518 rok. To by znaczyło, że Palírna U Zeleného Stromu (Gorzelnia Pod Zielonym Drzewem) jest najstarszą destylarnią nie tylko w Czechach, ale w ogóle na świecie. Na pewno są drugim pod względem wielkości producentem mocnych alkoholi w Czechach, po Stocku. Co do historii, to jak zwykle sporo tu marketingu, ale oficjalnie w 2018 roku świętowali pięćsetlecie, wypuszczając m.in. bardzo limitowaną edycję wódki Stará Myslivecká, która leżakowała przez osiem lat w beczkach z amerykańskiego dębu. Na rynek trafiło 299 numerowanych karafek.

9 grudnia 2018 o godz. 15:49

Porady markiza z Griñón

„Dobre wino jest sztuką, która rozkwita wraz z wolnością; dobre wino jest zatem radosną esencją wolności” (Carlos Falcó „Wino. Porady markiza z Griñón)

7 grudnia 2018 o godz. 16:38

Znów u Jana Kleinera

Jan Kleiner 2018-11-28 21-27-19

Wizyty u Jana Kleinera zawsze są dużym wydarzeniem. Jest to arcymistrz destylacji, z owocowej pulpy potrafi wyczarować cuda. Od mojej poprzedniej wizyty bardzo dużo się tutaj zmieniło. Przede wszystkim Jan nie jest już właścicielem destylarni, sprzedał ją w 2017 roku grupie Palírna U Zeleného Stromu. – Tak jest łatwiej, nie muszę martwić się o podatki, urzędników celnych, sprawy papierkowe. Skupiam się na tym, co lubię najbardziej, czyli na produkcji alkoholu – mówi Jan Kleiner. W destylarni w Žešov urządził elegancką przestrzeń degustacyjną w leżakowni. Sprzedał dwa aparaty destylacyjne i teraz ma jeden, ale nowe wkrótce zostaną uruchomione w pobliskim Prostějov, gdzie swój zakład produkcyjny ma Palírna U Zeleného Stromu. Tam też napełniane będą nowe beczki. W starej destylarni pozostaną beczki do eksperymentów, dodatkowego finiszowania – np. beczki po koniaku, porto czy sherry.

6 grudnia 2018 o godz. 17:09

Recenzja „Irlandzkiej Whiskey” w „Rynkach Alkoholowych”

W grudniowym numerze „Rynków Alkoholowych” ukazała się recenzja książki Łukasza Gołębiewskiego pt. „Irlandzka Whiskey” (M&P, Marki 2017). Autor recenzji pisze:

5 grudnia 2018 o godz. 17:20

Jeszcze o wodzie i winie

„Wino pobudza do śpiewu, woda w winie do gniewu”. ~Peter Matuška

4 grudnia 2018 o godz. 22:49

Nowy numer „Aqua Vitae”

AV_cover 24

Ukazał się nowy numer (6/2018) magazynu o mocnych alkoholach „Aqua Vitae”. Zapraszamy do lektury.

4 grudnia 2018 o godz. 13:54

Winna latorośl

„Nie znam niczego poważniejszego na tym padole niż uprawa winorośli”. ~Voltaire

3 grudnia 2018 o godz. 13:54

Lepiej niż wodę w wino :) Alchemia

„Najgorsze wina zawsze można przedestylować na najlepsze wódki”. ~Thomas Jefferson

2 grudnia 2018 o godz. 21:21

Przyjaźń i wino

„Starzy przyjaciele są jak stare wina: tracą drapieżność, ale zyskują łagodne ciepło”. ~Charles-Augustin Sainte-Beuve