25 lutego 2016 o godz. 09:26

Co jest, kocie? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrozumieć swojego kota!

1345_cojestkociefront3d555pxszer
Każdy kot jest inny i z tym trzeba się pogodzić przed lekturą poradnika Małgorzaty Biegańskiej-Hendryk. To znaczy, że nie ma ani jednego klucza do rozumienia kota, ani zawsze odpowiednich zasad wychowania pupila. Co nie znaczy, że nie warto skorzystać z pomocnych rad osoby doświadczonej w obcowaniu z sierściuchami. Zwłaszcza, że choć każdy kot jest inny, to też każdy jest rutyniarzem i lubi powtarzalność zdarzeń.


Pozycja bardzo klarownie skomponowana, każdy rozdział omawia najważniejsze aspekty kociego rodu, zwieńczone podsumowaniem. Są tu tematy podstawowe, jak chociażby: rozwój, pielęgnacja, zdrowie, ale również bardziej złożone, jak umiejętność rozumienia komunikacji kota z nami czy z innymi kocimi mieszkańcami znajdującymi się pod jednym dachem, czy problemy behawioralne. Autorka podaje liczne przykłady kocich charakterów i osobowości, pokazuje praktyczne wskazówki i rozwiązania. Momentami zaskakuje: „Zwierzak, który zwraca się do ciebie wokalnie i którego słyszysz, poniekąd nauczył się mówić specjalnie z myślą o tobie. Zawdzięcza to obserwacji i analizie tego, na jakie dźwięki reagujesz” – pisze.
To obecnie najlepsza pozycja polskiego autora na temat kotów, a jednak pozostawia niedosyt. Wiele poruszanych spraw jest oczywistych, wręcz podstawowych, oczywiście nigdy nie zaszkodzi ich przypomnieć, ale brakuje bardziej szczegółowego zagłębienia się, niuansów relacji kot-człowiek – pokazania stosunków pomiędzy kotem/kotami a poszczególnymi członkami rodziny. Czy kot pełni inną rolę w swojej świadomości wobec konkretnego człowieka?, czy świadomie kreuje swoją kocią osobowość? Brakuje też czasami bardziej szczegółowych porad, autorka pisze np., że niektóre koty umieją doskonale chodzić w szelkach i na smyczy, szybko się tego uczą, ale nie ma nic o tym, jak ich tej umiejętności nauczyć. Jako właściciel trzech kotów za każdym razem na tym polu ponosiłem porażkę.
Na końcu poradnika jest wyszczególniona obszerna bibliografia, co jest niewątpliwie zaletą, jak również linki do stron dotyczących szeroko pojętych spraw kocich, linki do portali adopcyjnych, fundacji, stowarzyszeń pomagających mruczącym czworonogom.
Koty, jak wiadomo, to inteligentne, sprytne stworzenia, pozbawione wbrew stereotypom złośliwości, wyniosłości, od których wiele się można nauczyć. One po prostu postrzegają świat inaczej niż ludzie, dlatego warto poznać ich naturę, wzbogacając zarazem swoją ludzką. Książka niewątpliwie warta polecenia zarówno miłośnikom kotów, jak i oponentom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Zobacz ostatnie wpisy

9 grudnia 2018 o godz. 18:38

Wizyta w destylarni Palírna U Zeleného Stromu

U Zeleneho Stromu 2018-11-28 10-47-59

Uwieczniona na etykietach data założenia firmy, to 1518 rok. To by znaczyło, że Palírna U Zeleného Stromu (Gorzelnia Pod Zielonym Drzewem) jest najstarszą destylarnią nie tylko w Czechach, ale w ogóle na świecie. Na pewno są drugim pod względem wielkości producentem mocnych alkoholi w Czechach, po Stocku. Co do historii, to jak zwykle sporo tu marketingu, ale oficjalnie w 2018 roku świętowali pięćsetlecie, wypuszczając m.in. bardzo limitowaną edycję wódki Stará Myslivecká, która leżakowała przez osiem lat w beczkach z amerykańskiego dębu. Na rynek trafiło 299 numerowanych karafek.

9 grudnia 2018 o godz. 15:49

Porady markiza z Griñón

„Dobre wino jest sztuką, która rozkwita wraz z wolnością; dobre wino jest zatem radosną esencją wolności” (Carlos Falcó „Wino. Porady markiza z Griñón)

7 grudnia 2018 o godz. 16:38

Znów u Jana Kleinera

Jan Kleiner 2018-11-28 21-27-19

Wizyty u Jana Kleinera zawsze są dużym wydarzeniem. Jest to arcymistrz destylacji, z owocowej pulpy potrafi wyczarować cuda. Od mojej poprzedniej wizyty bardzo dużo się tutaj zmieniło. Przede wszystkim Jan nie jest już właścicielem destylarni, sprzedał ją w 2017 roku grupie Palírna U Zeleného Stromu. – Tak jest łatwiej, nie muszę martwić się o podatki, urzędników celnych, sprawy papierkowe. Skupiam się na tym, co lubię najbardziej, czyli na produkcji alkoholu – mówi Jan Kleiner. W destylarni w Žešov urządził elegancką przestrzeń degustacyjną w leżakowni. Sprzedał dwa aparaty destylacyjne i teraz ma jeden, ale nowe wkrótce zostaną uruchomione w pobliskim Prostějov, gdzie swój zakład produkcyjny ma Palírna U Zeleného Stromu. Tam też napełniane będą nowe beczki. W starej destylarni pozostaną beczki do eksperymentów, dodatkowego finiszowania – np. beczki po koniaku, porto czy sherry.

6 grudnia 2018 o godz. 17:09

Recenzja „Irlandzkiej Whiskey” w „Rynkach Alkoholowych”

W grudniowym numerze „Rynków Alkoholowych” ukazała się recenzja książki Łukasza Gołębiewskiego pt. „Irlandzka Whiskey” (M&P, Marki 2017). Autor recenzji pisze:

5 grudnia 2018 o godz. 17:20

Jeszcze o wodzie i winie

„Wino pobudza do śpiewu, woda w winie do gniewu”. ~Peter Matuška

4 grudnia 2018 o godz. 22:49

Nowy numer „Aqua Vitae”

AV_cover 24

Ukazał się nowy numer (6/2018) magazynu o mocnych alkoholach „Aqua Vitae”. Zapraszamy do lektury.

4 grudnia 2018 o godz. 13:54

Winna latorośl

„Nie znam niczego poważniejszego na tym padole niż uprawa winorośli”. ~Voltaire

3 grudnia 2018 o godz. 13:54

Lepiej niż wodę w wino :) Alchemia

„Najgorsze wina zawsze można przedestylować na najlepsze wódki”. ~Thomas Jefferson

2 grudnia 2018 o godz. 21:21

Przyjaźń i wino

„Starzy przyjaciele są jak stare wina: tracą drapieżność, ale zyskują łagodne ciepło”. ~Charles-Augustin Sainte-Beuve

21 listopada 2018 o godz. 13:55

Conflict w Warszawie

45380279_2143729855955980_6830910961893769216_n

1 grudnia w Klubie Pogłos (ul. Burakowska 12, Warszawa) wystąpi legenda sceny anarcho punk – Conflict. Gości z UK suportować będą Baraka Face Junta i L.A.S.T. Zapowiada się mega koncert! Bilety w cenie 70/80 zł.