„Bandyci Rodriguez” w Radio Kraków
Jarosław Czechowicz na falach Radio Kraków recenzuje powieść "Bandyci Rodriguez".
Ulice Meksyku. W miejscu gdzie rządzi bezprawie, nędza i alkohol para bliźniaków Rosita i Ricardo okradają banki, mordują i uciekają. Wychowywani bez ojca i matki, dzieci ulicy. Chcą umrzeć z pieśnią na ustach. Walczą o lepsze życie, wolne i bez przymusu. Ta historia jest niczym korrida, pieśń o bohaterach żyjących poza prawem, występnych, ale przepełnionych namiętnością.
Akcja dzieje się w Meksyku, a bohaterami są bliźniaki- Richardo i Rosita. Nienawidzą wymiaru sprawiedliwości, mają to już po dziadku. Żyją chwilą, w której mogą być panami samych siebie i swoich ofiar. Kradną, mordują, podróżują po Meksyku. Mało zachęcające? Opowiem inaczej. Ważne są tutaj retrospekcje i ważne jest to, dlaczego ci meksykańscy bandyci, ci meksykańscy urodzeni mordercy stali się tacy, jacy są.
Myślę, że Rosita jest postacią barwniejszą nie dlatego, że prowadzi pojazdy mechaniczne, strzela na zawołanie, morduje i grabi bez większej refleksji. To jest taka kobieta, dla której liczy się szybkość, muzyka i przygoda. Ona żyje w symbiozie z puszczą, ze światem natury. Dla niej życie ma być szybkie, niebezpieczne, emocjonalne, kompulsywne. Nie liczy się dla niej posiadanie, a zwróćmy uwagę, że w książce rabuje bank.
Richardo natomiast jest trochę takim cieniem siostry. Zakłada, że odejdzie spektakularnie, w glorii, w chwale, pogodzony ze sobą i dynamicznie. Warto także zwrócić uwagę, w kim jest zakochany. Zakochany jest w kotce Muxo, która towarzyszy mu właściwie w każdej akcji.
Fabuła natomiast jest dość wątła i obejmuje tylko dwa dni. Obserwujemy tutaj ucieczkę bohaterów przed meksykańskim wymiarem sprawiedliwości. Jeżeli będziemy patrzeć na tę lekturę tylko jak na książkę sensacyjną, to dużo stracimy, bo chociaż tematycznie jest powieścią wtórną, to jest to ciekawa historia o kondycji człowieka we współczesnym świecie. Takiego człowieka, który chce od tego świata uciec, uciec w świat swoich własnych zasad, gdzie można być w sprzeczności z prawem i w takim świecie, w którym samemu wyznacza się swoje własne granice.
Recenzja do słuchania tu – link.
Najczęściej komentowane