6 lutego 2009 o godz. 18:57

Autorefleksja więźnia nałogu

/wp-content/uploads/2009/02/mini-Wywiad
W "Magazynie Literackim KSIĄŻKI" nr 2/2009 ukazała się rozmowa z Łukaszem Gołębiewskim poświęcona powieści "Disorder i ja". Rozmawia Ewa Tenderenda-Ożóg, zastępca redaktora naczelnego "Magazynu".

– Na swojej stronie Xenna.com.pl podpisujesz się nickiem Disorder. Czemu więc nie zatytułowałeś swojej książki np. „Disorder to ja”?

– Postać Disordera występuje w każdej z trzech moich powieści, za każdym razem jako bohater drugoplanowy, trochę jak „dobry duch”. I od początku jest to pewna forma mojej zabawy z czytelnikiem, bo książki są przecież pisane w narracji pierwszoosobowej, więc naturalnie pojawia się silna tendencja do utożsamiania autora z bohaterem, ale też wiadomo, że w książkach Disorder jest tylko znajomym narratora. Dlatego tytuł „Disorder to ja” nie znalazłby potwierdzenia w treści książki. Mało tego, rzeczywistym „prototypem” postaci Disordera wcale nie jestem ja.

– Bohatera opisujesz jako życiowego nieudacznika, abnegata, który żyje w „narcystycznej alienacji”, bo inni ludzie budzą jego niechęć. Ale chyba jednak go lubisz. Za co?

– Za jego nonkonformizm i za umiejętność szczerej autorefleksji. Ale też współczuję mu, bo jak wszyscy nieudacznicy przegrywa życie, a na dodatek jest jeszcze więźniem nałogu. Chciałbym też zwrócić uwagę, że bohater „Disordera” jest jakby odwróceniem bohatera z „Xenny” – tamten był bogaty, zaradny, wiecznie zadowolony z siebie. Właściwie w tych samych „punkowych” dekoracjach mamy zatem dwie bardzo odmienne postawy… Chociaż czy tak do końca odmienne? Przecież wszyscy moi bohaterowie mają jedną wspólną cechę – nie radzą sobie z uczuciami.

– Nie mogę nie wspomnieć przy okazji twojej nowej książki o Charlesie Bukowskim. Sam chyba trochę unikasz tego porównania, ale doszukanie się analogii i porównań twojego bohatera do Henry’ego Chinaskiego wydaje się być zabiegiem nieuniknionym. Życie obfitujące w seksualno-alkoholowe ekscesy, egzystencja na peryferiach życia społecznego…

– Zgoda, zwłaszcza, że jeszcze do „Disordera” dałem motto z Bukowskiego… Nie bardzo sobie cenię Bukowskiego jako pisarza, wolę Rotha czy Nabokova, ale uwielbiam jego autoironię i poczucie humoru. Niewątpliwie też interesują nas te same tematy – alkohol, kobiety i życie „utracjusza”.

Rozmawiała Ewa Tenderenda-Ożóg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pole komenatarz jest wymagane.

Zobacz ostatnie wpisy

10 grudnia 2018 o godz. 08:44

Wizyta w Palírna Samotišky

Samotisky (6)

Na obrzeżach Ołomuńca w 1996 roku została otwarta nowoczesna destylarnia przetwarzająca owoce – Palírna Samotišky. Lokalni sadownicy mogą tu przedestylować własne owoce, ale firma ma w ofercie także pięć własnych destylatów oraz prowadzi skład podatkowy.

9 grudnia 2018 o godz. 18:38

Wizyta w destylarni Palírna U Zeleného Stromu

U Zeleneho Stromu 2018-11-28 10-47-59

Uwieczniona na etykietach data założenia firmy, to 1518 rok. To by znaczyło, że Palírna U Zeleného Stromu (Gorzelnia Pod Zielonym Drzewem) jest najstarszą destylarnią nie tylko w Czechach, ale w ogóle na świecie. Na pewno są drugim pod względem wielkości producentem mocnych alkoholi w Czechach, po Stocku. Co do historii, to jak zwykle sporo tu marketingu, ale oficjalnie w 2018 roku świętowali pięćsetlecie, wypuszczając m.in. bardzo limitowaną edycję wódki Stará Myslivecká, która leżakowała przez osiem lat w beczkach z amerykańskiego dębu. Na rynek trafiło 299 numerowanych karafek.

9 grudnia 2018 o godz. 15:49

Porady markiza z Griñón

„Dobre wino jest sztuką, która rozkwita wraz z wolnością; dobre wino jest zatem radosną esencją wolności” (Carlos Falcó „Wino. Porady markiza z Griñón)

7 grudnia 2018 o godz. 16:38

Znów u Jana Kleinera

Jan Kleiner 2018-11-28 21-27-19

Wizyty u Jana Kleinera zawsze są dużym wydarzeniem. Jest to arcymistrz destylacji, z owocowej pulpy potrafi wyczarować cuda. Od mojej poprzedniej wizyty bardzo dużo się tutaj zmieniło. Przede wszystkim Jan nie jest już właścicielem destylarni, sprzedał ją w 2017 roku grupie Palírna U Zeleného Stromu. – Tak jest łatwiej, nie muszę martwić się o podatki, urzędników celnych, sprawy papierkowe. Skupiam się na tym, co lubię najbardziej, czyli na produkcji alkoholu – mówi Jan Kleiner. W destylarni w Žešov urządził elegancką przestrzeń degustacyjną w leżakowni. Sprzedał dwa aparaty destylacyjne i teraz ma jeden, ale nowe wkrótce zostaną uruchomione w pobliskim Prostějov, gdzie swój zakład produkcyjny ma Palírna U Zeleného Stromu. Tam też napełniane będą nowe beczki. W starej destylarni pozostaną beczki do eksperymentów, dodatkowego finiszowania – np. beczki po koniaku, porto czy sherry.

6 grudnia 2018 o godz. 17:09

Recenzja „Irlandzkiej Whiskey” w „Rynkach Alkoholowych”

W grudniowym numerze „Rynków Alkoholowych” ukazała się recenzja książki Łukasza Gołębiewskiego pt. „Irlandzka Whiskey” (M&P, Marki 2017). Autor recenzji pisze:

5 grudnia 2018 o godz. 17:20

Jeszcze o wodzie i winie

„Wino pobudza do śpiewu, woda w winie do gniewu”. ~Peter Matuška

4 grudnia 2018 o godz. 22:49

Nowy numer „Aqua Vitae”

AV_cover 24

Ukazał się nowy numer (6/2018) magazynu o mocnych alkoholach „Aqua Vitae”. Zapraszamy do lektury.

4 grudnia 2018 o godz. 13:54

Winna latorośl

„Nie znam niczego poważniejszego na tym padole niż uprawa winorośli”. ~Voltaire

3 grudnia 2018 o godz. 13:54

Lepiej niż wodę w wino :) Alchemia

„Najgorsze wina zawsze można przedestylować na najlepsze wódki”. ~Thomas Jefferson

2 grudnia 2018 o godz. 21:21

Przyjaźń i wino

„Starzy przyjaciele są jak stare wina: tracą drapieżność, ale zyskują łagodne ciepło”. ~Charles-Augustin Sainte-Beuve